Νικηφόρο φινάλε για Σαρακηνό, 2-1 τον Πρωτεσίλαο

Σαρακηνός και Πρωτεσίλαος όλη τη διάρκεια της χρονιάς έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και το ίδιο έκαναν και σήμερα, στο φινάλε του πρωταθλήματος όπου βρέθηκαν αντιμέτωποι στο  βοηθητικό του ΕΑΚ, σε μια αδιάφορη βαθμολογικά αναμέτρηση.

Νικητής αναδείχθηκε ο τυπικά γηπεδούχος Σαρακηνός, που ξεπέρασε έτσι στην τελική κατάταξη το σημερινό αντίπαλό του, πετυχαίνοντας  από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον Κοντοβά. Προσωρινά είχε ισοφαρίσει ο Πρωτεσίλαος.

Γενικά η αναμέτρηση ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, αφού βρέθηκαν απέναντι δύο ισοδύναμες ομάδες,  που δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Το σκορ άνοιξε με τη συμπλήρωση του ημιώρου για το Σαρακηνό, μετά από ομαδική ενέργεια των Ρακή, Τσεκούρα, Θάνου, που έφερε την μπάλα στον Κοντοβά, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-0 (30’). Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 57’ ο Παπαδόπουλος με πλασέ ε΄κανε το 1-1 και το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 75’ με πέναλτι που κέρδισε κι εκτέλεσε ο Κοντοβάς, που ανατράπηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Ρέλλος, Αγερώτης, Ηλ. Ρακής, Γιαμαλής, Θάνος, Τσεκούρας, Κοντοβάς, Σιγαλάκος (70’ Μελίσης) Β. Ρακής (65’ Γ. Μαστακούλης) Καλαμάτας
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Χασιώτης (80΄ Ι. Λάμπος), Α. Λάμπος, Μιχόπουλος, Χολέβας (46’ Λεϊμονής) Σούδης, Κ. Κόρκος, Μαρμαρινός, Σιαμανίκος, Βαλωτής, Παπαδόπουλος