Football League: Το πανόραμα της 31ης αγωνιστικής

Ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Καραϊσκάκη (1-2) και είναι μια ανάσα στο να επανέρθει στη Super League ως πρωταθλητής. Η Παναχαϊκή από την πλευρά της επικράτησε με 2-1 απέναντι στη μαχητική Σπάρτη και σφράγισε την τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΑΟ Τρίκαλα αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε και πήρε το τρίποντο (1-0) κόντρα στον Αιγινιακό.  Την ίδια ώρα η Καλλιθέα απειλεί να πάρει την Αναγέννηση Καρδίτσας μαζί της στη Γ’ Εθνική, μιας και την καθάρισε εύκολα 3-1 στο «Ελ Πάσο». Όσο για το άλλο παιχνίδι της ημέρας ο Απόλλων Λάρισας επικράτησε 3-2 του καταδικασμένου Παναιγιάλειου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 31ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία:

 
Σάββατο 12 Μαΐου

Εργοτέλης-Πανσερραϊκός 0-3
(32’ Ναζίμ, 49’ Δούμτσιος, 70’ Ενομό)

Κυριακή 13 Μαΐου

Κισσαμικός-Απόλλων Καλαμαριάς 2-1
(90’+2′ Τόλι, 90’+5′ Βρεττός – 32′ Βεργώνης)

ΑΕ Καραϊσκάκης-ΟΦΗ 1-2
(42’ Ψιάνος – 80’, 90’+1’ Ντίνας)

ΑΟ Τρίκαλα – Αιγινιακός 1-0
(83′ Σιαλμάς)

Απόλλων Λάρισας – Παναιγιάλειος 3-2
(2′ Παπαζαχαρίας, 14′ Μαυριάς, 71′ Αγρόδημος – 74′ Γαβριηλίδης, 87′ Τζανουλίνος)

Καλλιθέα – Αναγέννηση Καρδίτσας 3-1
(22′ Παπαγγελής, 36′-72′ Σμυρλής – 88′ Κονέ)

Παναχαϊκή – Σπάρτη 2-1
(61′ Μωραΐτης, 64′ Μουστακόπουλος – 44′ Φουρτάδο)

Αχαρναϊκός-Δόξα Δράμας 0-3 ά.α.
Άρης-Βέροια 3-0 ά.α.

Η βαθμολογία:

ΟΦΗ 77

Άρης 76

Παναχαϊκή 66

ΑΟΧ/ Κισσαμικός 58

Δόξα Δράμας 54

ΑΟ Τρίκαλα 52

Απόλλων Πόντου 47

Καραϊσκάκης 44

Απόλλων Λάρισας  43

Εργοτέλης 40

Σπάρτη 37

Αναγέννηση Καρδίτσας 34

Αιγινιακός 34

Πανσερραϊκός 29

Καλλιθέα 24

Παναιγιάλειος 21

Βέροια 5

Αχαρναϊκός -51

 

* Βέροια και Αχαρναϊκός έχουν αποβληθεί από το πρωτάθλημα. Απόλλων Λάρισας, Αναγέννηση Καρδίτσας, Καλλιθέα, Παναιγιάλειος, Αιγινιακός, Πανσερραϊκός και Σπάρτη έχουν -3 λόγω μη αδειοδότησης.

Η επόμενη (32η) αγωνιστική

Τετάρτη 16 Μαΐου, 17:00

ΑΟ Τρίκαλα – ΑΟΧ/Κισσαμικός
Απόλλων Καλαμαριάς – Απόλλων Λάρισας
Αιγινιακός – Καλλιθέα
Παναιγιάλειος – ΑΕ Καραϊσκάκης
Αναγέννηση Καρδίτσας – Εργοτέλης
Πανσερραϊκός-Παναχαϊκή
Σπάρτη – Άρης
ΟΦΗ – Αχαρναϊκός (δεν διεξάγεται)
Δόξα Δράμας – Βέροια (δεν διεξάγεται)