Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον Ολυμπιακό Βόλου, 1-0 από τον Ηρακλή

Για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική γνώρισε την ήττα και μάλιστα με το ίδιο σκορ ο Ολυμπιακός Βόλου,  καθώς είδε τον Ηρακλή να επικρατεί στο Καυταντζόγλειο, με σκορ 1-0. Ο Ηρακλής με τη νίκη αυτή χρειάζεται μόλις έναν βαθμό για να πανηγυρίσει και μαθηματικά την άνοδό του στη Super League. Στάθηκαν καλά οι ερυθρόλευκοι, παρά τις ελλείψεις τους, αλλά δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο γκολ του Λουκίνα από το 4΄. Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος παρέταξε την ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου…

…με αρκετές αλλαγές, λόγω των πολλών απουσιών. Μία από αυτές ήταν και ο Κολίτσι, ο οποίος πήρε τη θέση του Ρίζου στην αρχική ενδεκάδα της Μαγνησιώτικης ομάδας. Παρά το γκολ που δέχθηκε ο Κολίτσι, ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου, αφού με τις σωτήριες επεμβάσεις του, δεν άφησε την ομάδα του Ηρακλή να «ξεφύγει» στο σκορ. Αυτή η ήττα, ήταν η τρίτη συνεχόμενη και πέμπτη συνολικά για τον Ολυμπιακό Βόλου στα Play Off. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν στους 4 βαθμούς. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για την ομάδα του Ηρακλή πέτυχε ο Λουκίνας στο 4΄.

Προηγήθηκε ο Ηρακλής στο πρώτο μέρος, 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου
Ο Ολυμπιακός Βόλου δεν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και γι αυτό ο Ηρακλής, τέσσερα λεπτά από την έναρξη του παιχνιδιού, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Ρομάνο έβγαλε τη σέντρα και ο Λουκίνας εκτέλεσε τον Κολίτσι, ανοίγοντας το σκορ, 1-0 υπέρ της ομάδας του Ηρακλή. Στο 12΄ ο Πασάς πέρασε ωραία μπαλιά στον Λουκίνα, ο οποίος δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Κολίτσι κατάφερε να αποκρούσει. Μετά από 12 λεπτά, ο Λουκίνας έπειτα από ωραίο συνδυασμό με τον Ρομάνο, έπιασε το σουτ, αλλά σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Κολίτσι. Ο Ολυμπιακός Βόλου ανέβασε στροφές στη συνέχεια, έχοντας και δύο τελικές προσπάθειες. Στο 34΄ ο Θέος επιχείρησε το σουτ, έπειτα από πάσα του Μπιτάνγκ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Μπιτάνγκ πέρασε συρτή μπαλιά στον Ζέρη, αλλά το ψηλοκρεμαστό σουτ του δεξιού οπισθοφύλακα του Ολυμπιακού Βόλου, έφυγε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Χουάντερσον. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ανήκε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στο 45΄ ο Λουκίνας προσπάθησε να πλασάρει τον Κολίτσι, μετά από ωραία πάσα του Ρομάνο, αλλά δεν τα κατάφερε, αφού έστειλε τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Βόλου.
Ανύπαρκτος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός Βόλου
Η πρώτη καλή φάση του δευτέρου μέρους δημιουργήθηκε, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, από τον Ηρακλή. Στο 49΄ ο Κυριακίδης δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Κολίτσι, έστω και δύσκολα, κατάφερε να αποκρούσει. Περίπου 10 λεπτά αργότερα, ο Μπουκουβάλας έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά και πάλι ο Κολίτσι απέκρουσε. Στο 59΄ ο Μπουκουβάλας προσπάθησε να απειλήσει με διαγώνιο σουτ την εστία του Ολυμπιακού Βόλου, αλλά ο τερματοφύλακας της ερυθρόλευκης ομάδας παραχώρησε κόρνερ. Η πρώτη και τελευταία φάση για τον Ολυμπιακό Βόλου στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 67΄, αλλά το σουτ του Καρρά εξουδετέρωσε ο Χουάντερσον. Στη συνέχεια του παιχνιδιού ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Η τελευταία φάση της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 84΄. Ο Τσιλιανίδης έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, χωρίς να καταφέρει να απειλήσει τον εξαιρετικό Κολίτσι που κατάφερε να κρατήσει την εστία του Ολυμπιακού Βόλου απαραβίαστη στο δεύτερο μέρος.

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Λουκίνας, Πασάς (90΄ Ρουγκάλας), Ρομάνο (80΄ Σιατραβάνης), Κυριακίδης (72΄ Τσιλιανίδης), Βαλλεριάνος
Ολυμπιακός Βόλου (Δ. Ελευθερόπουλος): Κολίτσης, Μαργαρίτης, Καρράς (80΄ Κεσίδης), Ζέρης, Μπάρμπας, Γιαλούσης, Μακρυδημήτρης (86΄ Ντινόπουλος), Τριανταφυλλάκος, Μπιτάνγκ, Σκοπελίτης (55΄ Νικολιάς), Θέος

Κίτρινες: Τριανταφυλλάκος 77΄ Πουρτουλίδης 89΄
Γκολ: Λουκίνας 4΄
Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)
Βοηθοί: Ποντίκης (Πρέβεζας), Απτόσογλου (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)
Παρατηρητής: Γρυλλάκη (Χανίων)