Μετάλλια σε τρίαθλο και ημιμαραθώνιο η Βιολέτα Διαλετάρα

Σημαντικές επιτυχίες κατέγραψε στο ενεργητικό της η Βολιώτισσα γυμνάστρια Βιολέτα Διαλετάρα. Αρχικά μετείχε στον 5ο διεθνή αγώνα τριάθλου AlmiraMAN στην Παραλία Κατερίνης. Ο αγώνας ήταν Half Iron Distance, δηλαδή αποτελούνταν από 1.9χλμ κολύμβηση, 90χλμ ποδηλασία και 21χλμ τρέξιμο. Η Διαλετάρα κατάφερε να τερματίσει στην 3η θέση της γενικής κατηγορίας γυναικών κάνοντας προσωπικό ρεκόρ σε 4 ώρες και 59 λεπτά ενώ ταυτοχρόνως πήρε και την 1η θέση στην ηλικιακή κατηγορία F35+.

Η ίδια αγωνίστηκε και στον 8ο ορεινό ημιμαραθώνιο αγώνα Xortiatis Trail Run στη Θεσσαλονίκη. Στην εκκίνηση συγκεντρώθηκαν 200 δρομείς που μετείχαν σε έναν «σκληρό» αγώνα βουνού. Η Διαλετάρα Βιολέτα τερμάτισε στη 2η θέση της γενικής κατάταξης γυναικών ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 2 ώρες και 31 λεπτά, ενώ ταυτοχρόνως πήρε και την 2η θέση στην ηλικιακή κατηγορία 18-39 ετών.