Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, 84-70 τον Ολυμπιακό

Μετά το κλειστό πρώτο ημίχρονο, ο Πασκουάλ έριξε στο τρίτο δεκάλεπτο τον… άσο Νίκο Παππά, ο οποίος έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Παναθηναϊκού, για τη νίκη (84-70) επί του Ολυμπιακού, στον πέμπτο τελικό (3-2) και την κατάκτηση του 37ου τίτλου της ιστορίας του.

Μεγάλο ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να εκμεταλλεύονταν –μεταξύ άλλων- την αστοχία των «πράσινων» από τα 6,75μ. (0/7) και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +4 (31-35). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά (46-45), αλλά τον διεθνή γκαρντ να παίρνει το «τριφύλλι» στις πλάτες του και να το σπρώχνει αρχικά στο +10 (57-47), ενώ με δικά του καλάθια στην αρχή της τέταρτης μαζί με τον Τζέιμς στο +16 (68-52), στο 32’.

Εκτός από τον Παππά (13π.) και τον Τζέιμς (18π.), πολύ μεγάλη συμβολή στη νίκη του Παναθηναϊκού είχε και ο Σίνγκλετον με 9 πόντους και 17 ριμπάουντ! Από τους Πειραιώτες, ξεχώρισε ο ΜακΛίν με 16 πόντους, με τους Πρίντεζη και Ρόμπερτς να είχαν από 13 και τον Σπανούλη να είχε 11.

Με τους Γκιστ, Σίνγκλετον, Αντετοκούνμπο, Λοτζέσκι και Καλάθη ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ενώ από την άλλη η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού αποτελούνταν από τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μάντζαρη. Τη νευρική αρχή των «πράσινων» εκμεταλλεύτηκε ο Πρίντεζης και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 0-4, στα πρώτα δύο λεπτά. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε μέσα από τη ρακέτα με επιθετικά ριμπάουντ και απανωτά κερδισμένα φάουλ (όπου με τρία μαζεμένα χρεώθηκε ο Μιλουτίνοφ), κάνοντας έτσι ένα 8-0 για το δικό του προβάδισμα (8-4). Στη συνέχεια, ακολούθησαν εκατέρωθεν λάθη και κακές επιθέσεις με το σκορ να μένει το ίδιο για περίπου δύο λεπτά, ώσπου ο Γκιστ έκανε το 10-4, στα μισά. Από εκείνο το σημείο, οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνά τους και έχοντας καλή κυκλοφορία στην επίθεση, βρήκαν ελεύθερα τρίποντα και έτρεξαν ένα 9-0 για το +3 (10-13), στο 8’. Με τους Βουγιούκα και Καλάθη, οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά (14-13), αλλά οι δύο βολές του Μπόγρη στο τέλος διαμόρφωσαν το 14-15 της πρώτης περιόδου.

Με συνεχόμενα κλεψίματα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα 4-0 (18-15), με τον Ρόμπερτς να ισοφαρίζει (18-18). Με το καλάθι και φάουλ του Τζέιμς, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά (21-20), με τον Αμερικανό γκαρντ του Ολυμπιακού να απαντά αμέσως και το 21-20 να μένει μέχρι τα μισά, καθώς αμφότεροι ήταν άστοχοι, έχοντας κακές επιλογές. Εκεί, ο Σπανούλης έσπασε το… ρόδι (21-22), ωστόσο ο ρυθμός του ματς παρέμενε πολύ αργός, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο ρόλο και τους δύο να σκοράρουν κυρίως με βολές (24-26), μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο μεταξύ ο Καλάθης χρεώθηκε και εκείνος με τρία φάουλ, με αποτέλεσμα να τεθεί προσωρινά νοκ άουτ. Οι παίκτες του Πασκουάλ εξακολουθούσαν να ήταν άστοχοι και νευρικοί, με τον αρχηγό των «ερυθρόλευκων» να τους παίρνει στις πλάτες τους και να τους στέλνει στο +5 (25-30), στο 18’. Από εκείνο το σημείο, οι Πειραιώτες σίγησαν επιθετικά, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το μπόνους των βολών και από τη γραμμή να κάνουν ένα 6-0 (31-30), για το δικό τους προβάδισμα, στο ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, τα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ανήκαν στον Ολυμπιακό, καθώς με τρίποντο του Ρόμπερτς και δύο βολές από τον ΜακΛίν, πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (31-35).

Με εκατέρωθεν τρίποντα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο (34-38), με τον Παναθηναϊκό αρχικά να φέρνει το ματς στην ισοπαλία (38-38) και στη συνέχεια κάνοντας απανωτά κλεψίματα, να βγαίνει στον αιφνιδιασμό και να πηγαίνει στο +3 (42-39), στα μισά. Μάλιστα, η διαφορά θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερη, καθώς από τη μία ο Ολυμπιακός έκανε συνεχόμενα λάθη, ενώ οι «πράσινοι» δεν τελείωσαν σωστά κάποιες –φαινομενικά- εύκολα φάσεις. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τον ΜακΛίν, ο οποίος με ατομικές ενέργειες τους κρατούσε κοντά (44-43), με το σκηνικό αυτό να συνεχίζεται μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (46-45). Εκεί, οι παίκτες του Πασκουάλ έπαιξαν πολύ πιο σκληρή άμυνα (στο όριο του φάουλ), οι αντίπαλοί τους αστοχούσαν και έτσι κατάφεραν να κάνουν αρχικά ένα 7-0 που τους έστειλε στο +8 (53-45), ενώ με πρωταγωνιστή τον Παππά έφτασαν ακόμη και στο +10 (57-47), στα 35’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το τρίποντο του Σπανούλη έκοψε το σερί των γηπεδούχων (57-50), με το buzzer beater τρίποντο του Τζέιμς από τα 8 μέτρα να διαμορφώνει το 60-50.

Με τις καλές άμυνες του Αντετοκούνμπο και τον «ζεστό» Παππά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +16 (68-52), μέσα δύο λεπτά. Για άλλη μία φορά, ο Σπανούλης σταμάτησε το σερί των «πράσινων», με τον Ρίβερς όμως να απαντά και να τους πηγαίνει στο +17 (72-55), στο 34’. Ο Γουίλτζερ πέρασε στο παρκέ και με ατομικές του ενέργειες μείωσε (72-60), αλλά οι παίκτες του Πασκουάλ δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, φτάνοντας στο +18 (78-60), στο 36’. Ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο, το ματς κρίθηκε, καθώς από τη μία ο Παναθηναϊκός έχει βάλει το νερό στο… αυλάκι, ενώ από την άλλη το ποτάμι δεν είχε… γυρισμό για τον Ολυμπιακό. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε πολύ ελεύθερο, με το «τριφύλλι» να κατακτά το πρωτάθλημα με το τελικό 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (17ριμπ.), Γκιστ 11, Λοτζέσκι 12 (1), Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 4, Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 18 (1), Παππάς 13 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ, Μήτογλου.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (1), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 13 (2), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, ΜακΛίν 16, Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 13 (2), Μπόγρης 2, Γουίλτζερ 5 (1).