159 δρομείς του ΣΔΥ Βόλου στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας! (photos)

Οι εγγραφές για τον 36ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας ολοκληρώθηκαν λίγες μέρες πριν, 5 μήνες δηλαδή πριν διεξαχθεί το μεγαλύτερο γεγονός μαζικού αθλητισμού που θα προσελκύσει περισσότερους από 50.000 δρομείς από όλο τον κόσμο. Η ζήτηση είναι κατά πολύ μεγαλύτερη, αλλά οι διαδρομές δεν μπορούν να χωρέσουν ακόμη περισσότερους αθλητές, με συνέπεια δικαίωμα συμμετοχής να έχει περιορισμένος αριθμός, έστω κι αν πρόκειται για δεκάδες χιλιάδες δρομείς.

Το χρέος που επιτελεί ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου επιβραβεύτηκε με το παραπάνω και φέτος, καθώς τη συμμετοχή στον αγώνα εξασφάλισαν 159 δρομείς του. Κάθε χρονιά καταρρίπτεται το ρεκόρ που είχε επιτευχθεί την αμέσως προηγούμενη, έτσι οι 124 συμμετοχές του 2017 θα ξεπεραστούν κατά πολύ στις 11 Νοεμβρίου. Αν μάλιστα ήταν δυνατό να ήταν ανοιχτές και ελεύθερες οι συμμετοχές μέχρι τη τελευταία στιγμή, η παρουσία των δρομέων του ΣΔΥΒ θα είχε υπερδιπλάσιους αριθμούς. Ο ΣΔΥΒ είναι ο 3ος κατά σειρά σύλλογος δρομέων που ιδρύθηκε στην Ελλάδα (το 1989) και ο πρώτος της επαρχίας, με τους αθλητές του να δίνουν το παρόν και στους 36 Μαραθώνιους Αθήνας, στους 29 με το όνομα του συλλόγου, αλλά και στους πρώτους 7 πριν την ίδρυση του συλλόγου που δημιούργησαν οι ίδιοι.

Οι 157 συμμετέχοντες και πιο συγκεκριμένα όσοι θα ακολουθήσουν την ομαδική αποστολή, μπορούν να ενημερωθούν από τα μέλη του συλλόγου για το πρόγραμμα του 2ημέρου 10-11 Νοεμβρίου όσον αφορά τη μετάβαση και τη διαμονή. Χορηγός της μετάβασης του ΣΔΥ Βόλου στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας θα είναι ο μόνιμος χορηγός του ΣΔΥΒ Υπεραστικό ΚΤΕΛ Ν.Μαγνησίας. Τα αναμνηστικά τεχνικά t-shirts 2018 για τον αγώνα θα προσφέρει η ΕΨΑ, επίσης μόνιμος χορηγός του συλλόγου.

Οι 157 δρομείς που θα εκπροσωπήσουν τον ΣΔΥ Βόλου, τη πόλη μας και τη Μαγνησία στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας είναι η εξής. Σημειώνεται ότι εκκρεμεί η οριστική έγκριση από τη διοργάνωση που συνήθως γίνεται τον Αύγουστο.

Και νέες συμμετοχές από τους δρομείς του ΣΔΥΒ το Σαββατοκύριακο

Με συμμετοχές σε αγώνες που έγιναν το Σαββατοκύριακο στη Βόρεια Ελλάδα συνέχισαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου την ανελλειπή παρουσία τους σε διοργανώσεις σε όμορφα μέρη της πατρίδας μας. Το ξεκίνημα έγινε το Σάββατο στο Φλάμπουρο Φλώρινας, με το 3ο Flampourorace. Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης τερμάτισε 3ος στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, ενώ ο Κώστας Λαζαρίδης τερμάτισε 7ος στον αγώνα των 13 χιλιομέτρων, και η Βάσω Τασιώνη 12η στις γυναίκες στην ίδια διαδρομή.

Την επόμενη μέρα και λίγες ώρες μετά την επιτυχία του ο Αμβρόσιος Δημητριάδης σημείωσε ακόμη μεγαλύτερη διάκριση καθώς αναδείχθηκε νικητής στη γενική κατάταξη στον 1ο Αγώνα Μαύρου Δάσους Αλμωπίας 5 χιλιομέτρων. Ικανοποιητική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Κλόκας αλλά έχασε τη θέση στο βάθρο από απώλεια της διαδρομής σε σημείο που δεν υπήρχε σήμανση. Η Βάσω Τασιώνη έτρεξε και αυτή σε 2ο αγώνα μέσα στο Σαββατοκύριακο, και πιο συγκεκριμένα στον 7ο Αγώνα Δρόμου Προφήτη Ηλία 9.100 μέτρων στη Κερασιά Κοζάνης.