Πολυνίκης σύλλογος η Νίκη Βόλου στους Ιωνικούς αγώνες κολύμβησης (video)

Οι ΙΘ’ Ιωνικοί αγώνες κολύμβησης που διεξήχθησαν στις 30-31/5/2015 στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ Βόλου έχουν περάσει πια στην ιστορία.

Ο Γ.Σ. Νίκη Βόλου δίνει διαχρονικά μεγάλη βαρύτητα στην διοργάνωση γιατί πέραν της αγωνιστικής σημασίας που έχουν οι αγώνες αυτοί καθαυτοί, η Νίκη Βόλου συνδέεται και με την ιστορική τους πλευρά, δίνοντας πάντα την ανάλογη σημασία ως προς τη συμμετοχή του Συλλόγου και τους στόχους του.

Η συμμετοχή του Συλλόγου πέραν του γεγονότος ότι ήταν η πολυπληθέστερη όλων των σωματείων, εφέτος συνοδεύθηκε και από την κατάκτηση του τίτλου «Πολυνίκης σύλλογος» τόσο στην κατηγορία των κοριτσιών όσο και στην κατηγορία των αγοριών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό συμβαίνει για πρώτη φορά, καθώς ο Σύλλογος τα προηγούμενα δύο χρόνια κατατασσόταν δεύτερος στο σύνολο και πρώτος στην κατηγορία των κοριτσιών.

Η Νίκη Βόλου κατέκτησε 76 συνολικά μετάλλια, εκ των οποίων 43 χρυσά, 21 ασημένια και 12 χάλκινα. Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στους κολυμβητές της Νίκης Βόλου για την αγωνιστικότητά τους, στους προπονητές για τη συντονισμένη και στοχευμένη προσπάθειά τους και στους γονείς για τη συνεργασία τους.

Το Δ.Σ. του Γ.Σ. Βόλου «Η Νίκη» τους ευχαριστεί όλους και τους εύχεται καλή συνέχεια για το υπόλοιπο των αγωνιστικών υποχρεώσεών τους (Θερινό πρωτάθλημα προαγωνιστικών κατηγοριών και Πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών) και συγχαίρει τους διοργανωτές των αγώνων ΟΕΑ/ΝΑΒ και Δήμο Βόλου για την άψογη διεκπεραίωση των ΙΘ’ Ιωνικών αγώνων κολύμβησης.

Οι αθλητές που κατέκτησαν τα μετάλλια και συμμετείχαν στους αγώνες είναι οι κάτωθι:

Χρυσά μετάλλια:
Τσαλούχου Χαρά 200 και 400μ. ΕΛ, 200μ. ΥΠΤ (κορίτσια 11 ετών
Χατζηεφραιμίδου Μαρία 200μ. ΕΛ και 50μ. ΠΡ (κορίτσια 12 ετών)
Μεριστούδης Ιωάννης 200μ. ΕΛ (αγόρια 10 ετών)
Μιαρίτης Αλέξανδρος 50, 100 και 200μ. ΕΛ (αγόρια 12 ετών)
Βασιλοπούλου Βασιλική 50μ. ΥΠΤ, 50 και 100μ. ΕΛ (κορίτσια 12 ετών)
Αναστασάκης Δημήτρης 50, 100 και 200μ. ΥΠΤ (αγόρια 12 ετών)
Διαμάντης Γεώργιος 50 και 100μ. ΠΡ (αγόρια 10 ετών)
Καλαμπούκας Νικόλαος 50 και 100μ. ΠΡ και 400μ. ΕΛ (αγόρια 11 ετών)
Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα 100μ. ΠΕΤ (κορίτσια 11 ετών)
Κοντοβάς Ιωάννης 100μ. ΠΕΤ, 400μ. ΕΛ και 200μ. Μ.Α. (αγόρια 12 ετών)
Σιουμουρέκης Κωνσταντίνος 50μ. ΕΛ (αγόρια 10 ετών)
Καραλή Μαγδαληνή 50μ. ΕΛ και 200μ. Μ.Α. (κορίτσια 10 ετών)
Ιωαννίδης Γιώργος 50μ. ΠΕΤ (αγόρια 9 ετών)
Ιωαννίδης Ιωάννης 50μ. ΠΕΤ (αγόρια 12 ετών)
Κουτίνα Σοφία 50μ. ΠΕΤ (κορίτσια 10 ετών)
Χατζηεφραιμίδου Μαρία 50μ. ΠΕΤ (κορίτσια 12 ετών)
Αγιώτης Στέλιος 50 και 200μ. ΠΡ (αγόρια 12 ετών)
Μεριστούδη Βαΐα 100μ. και 200 ΥΠΤ (κορίτσια 12 ετών)
Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα 400μ. ΕΛ (κορίτσια 12 ετών)
Ματζιάρη Βασιλική 800μ. ΕΛ (κορίτσια 12 ετών)
Χρυσά μετάλλια στις σκυτάλες κατακτήθηκαν στα αγωνίσματα: 4×50μ. ΕΛ, κορίτσια 10 ετών (Κουτίνα, Μαρκάτα, Καραλή, Κόφφα)
4×50μ. ΕΛ, κορίτσια 12 ετών (Χατζηεφραιμίδου Μαρία, Ματζιάρη, Βασιλοπούλου Μεριστούδη)
4×50μ. ΕΛ, αγόρια 12 ετών (Μιαρίτης, Ιωαννίδης, Κοντοβάς Αναστασάκης)
4×50μ. Μ.Ο., αγόρια 12 ετών (Κοντοβάς, Μιαρίτης Ιωαννίδης, Αγιώτης)
4×50μ. Μ.Ο., κορίτσια 10 ετών (Δημητριάδου, Καραλή Χαρίτου, Κόφφα)
4×50μ. Μ.Ο. κορίτσια 12 ετών (Βασιλοπούλου, Χατζηεφραιμίδου Μαρία, Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα, Κασαπλέρη)

Ασημένια μετάλλια:
Κόφφα Μαρίτα 200μ. ΕΛ (κορίτσια 10 ετών)
Ματζιάρη Βασιλική 200μ. ΕΛ (κορίτσια 12 ετών)
Χαρίτου 50μ. ΠΡ (κορίτσια 10 ετών)
Στύλλας Χρ. 50μ. ΥΠΤ (αγόρια 9 ετών)
Κασαπλέρη Βικτώρια 50 και 100μ. ΥΠΤ (κορίτσια 12 ετών)
Αγιώτης Στέλιος 100μ. ΠΡ (αγόρια 12 ετών)
Μεριστούδη Βαΐα 100μ. ΠΕΤ (κορίτσια 12 ετών)
Κοντοβάς Απόστολος 50μ. ΕΛ (αγόρια 9 ετών)
Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα 200μ. ΠΡ (κορίτσια 11 ετών)
Κόφφα Μαρίτα 100μ. ΥΠ (κορίτσια 10 ετών)
Σταθόπουλος 50μ. ΠΡ (αγόρια 9 ετών)
Χατζηεφριαμίδου Μαρίνα 200μ. Μ.Α. (κορίτσια 11 ετών)
Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα 200μ. Μ.Α. (κορίτσια 12 ετών)
Ιωαννίδης Ιωάννης 800μ. ΕΛ (αγόρια 12 ετών)
Ασημένια μετάλλια στις σκυτάλες κατακτήθηκαν στα αγωνίσματα: 4×50μ. ΕΛ, αγόρια 9 ετών (Χατζηεφραιμίδης, Κοντοβάς, Αλεξανδρίδης, Σταθόπουλος)
4×50μ., αγόρια 10 ετών (Μεριστούδης, Λουκάκης, Διαμάντης, Σιουμουρέκης)
4×50μ. Μ.Ο., αγόρια 9 ετών (Ιωαννίδης, Σταθόπουλος, Κοντοβάς, Στύλλας)
4×50μ. Μ.Ο., αγόρια 10 ετών (Μπρουβάνας, Διαμάντης Σιουμουρέκης, Λιάκος)
4×50μ. Μ.Ο., κορίτσια 9 ετών (Γκιτέρσο, Καρτσιώτη, Συρακούλη, Βενέτη)
4×50μ. Μ.Ο., κορίτσια 11 ετών (Τσαλούχου, Αράμπογλου, Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα, Ακριβούση)

Χάλκινα μετάλλια:
Λουκάκης Θωμάς 200μ. ΕΛ (αγόρια 10 ετών)
Καρτσιώτη Ιωάννα 50μ. ΥΠ (κορίτσια 9 ετών)
Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα 100μ. ΠΕΤ (κορίτσια 12 ετών)
Ιωαννίδης Ιωάννης 100μ. ΠΕΤ (αγόρια 12 ετών)
Μεριστούδης Ιωάννης 50μ. ΠΕΤ (αγόρια 10 ετών)
Συρακούλη Ασπασία 50μ. ΠΕΤ (κορίτσια 9 ετών)
Σινάνης 200μ. ΠΡ (αγόρια 12 ετών)
Κουτίνα Σοφία 100μ. ΕΛ (κορίτσια 10 ετών)
Ματζιάρη Βασιλική 100μ. ΕΛ (κορίτσια 12 ετών)
Χατζηεφραιμίδης Πρόδρομος 50μ. ΠΡ (αγόρια 9 ετών)
Κασαπλέρη Βικτώρια 200μ. ΥΠΤ (κορίτσια 12 ετών)
Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η σκυτάλη: 4×50μ. ΕΛ, κορίτσια 9 ετών (Βενέτη, Γκιτέρσο, Συρακούλη, Καρτσιώτη)

Συμμετείχαν βελτιώνοντας τους χρόνους τους οι κάτωθι κολυμβητές: Μαρκάτα Σοφία, Μπαλάσκας Δημήτρης, Γκέρτζα, Χατζηαναγνώστου Έλενα, Επιφανείου, Καλογύρου, Στύλλας Χρ., Δανιηλόπουλος, Μαραγκός, Αντωνιάδης, Τρίχας, Μπρουβάνας, Αράμπογλου, Γκάγκα, Πολίτης, Πρήγκος, Μαλανδρίνος, Αναστασίου, Θεοδοσόπουλος, Λαψάνας, Σούμπαση, Βλόντζου.

Για άλλη μια φορά, ένα τεράστιο μπράβο σε όλους για τις επιτυχίες τους!