Menu

Europa League: "Καθάρισαν" με την πρόκριση έξι ομάδες

Έξι ομάδες μπορούν να σκέφτονται από τα πρώτα ματς των «32» του Europa League τους αντιπάλους τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψαν τις ρεβάνς οι Ρόμα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λιόν, Ροστόφ, Σάλκε και Μπεσίκτας μετά τις ευρείες νίκες που πέτυχαν.

Διαβάστε περισσότερα...

Βαριά ήττα 3-0 για ΠΑΟΚ από τη Σάλκε στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 στην Τούμπα από τη Σάλκε και ουσιαστικά ο επαναληπτικός αγώνας στο Γκελζενκίρχεν αποκτά τυπική διαδικασία αφού η πρόκριση είναι στα χέρια των «Βασιλικών Μπλε».

Ανοιχτοί λογαριασμοί στη ρεβάνς της Άγκυρας για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα του στο πρώτο παιχνίδι με την Οσμάνλισπορ για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, έμεινε στο 0-0 και ως εκ τούτου η πρόκριση θα κριθεί σε μία εβδομάδα, στην Άγκυρα.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μπει δυνατά και στο 3' είχε καλό φάουλ με τον Φορτούνη, που πέρασε άουτ. Η Οσμάνλισπορ όμως αμυνόταν οργανωμένα, έκλεισε καλά τους χώρους και εκδήλωσε μάλιστα 2-3 επικίνδυνες αντεπιθέσεις, χωρίς ωστόσο να βγάλει κάποια τελική. Στον αντίποδα οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν καλή ευκαιρία με σουτ του Μποτία στο 41', μέσα από την περιοχή, έπειτα από κόρνερ, το οποίο απέκρουσε ο Καρσεμάρσκας. Ενα λεπτό αργότερο ο τερματοφύλακας των Τούρκων έκανε νέα σημαντική επέμβαση διώχνοντας σουτ του Καρντόσο από το ύψος της περιοχής.
Ο Ολυμπιακός μπήκε στην επανάληψη με στόχο να πιέσει πιο ψηλά, έκλεισε την Οσμάνλισπορ στο μισό γήπεδο, πέρα όμως από δύο πολύ καλά μακρινά σουτ του Σεμπά στο 55' και του Μαρτίνς στο 57' τα οποία εξουδετέρωσε ξανά ο Καρσεμάρσκας, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια καθαρή ευκαιρία.
Στο 74' μάλιστα ο Βιάνα με μία αψυχολόγητη ενέργεια αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με συνέπεια οι Τούρκοι να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, όμως αποδείχθηκαν ανήμποροι να απειλήσουν την εστία του Λεάλι στα 22 λεπτά που παίχθηκαν μετά την αποβολή, μαζί με τις καθυστερήσεις (6 λεπτά). Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του διαχειρίστηκε ορθά το αριθμητικό μειονέκτημα όμως δεν κατάφερε να βρει ένα γκολ για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης.
Σημειώνεται πως ο Γάλλος διαιτητής, Μπουκέ, έδειξε συνολικά οχτώ κίτρινες κάρτες (από τέσσερις για κάθε ομάδα).
Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Βιάνα, Σισοκό, Ρέτσος, Μαρτίνς (88' Ανσαριφάρντ), Φορτούνης (71' Μανθάτης), Ανδρούτσος, Σεμπά, Καρντόσο (76' Ρομαό).
Οσμανλίσπορ (Μουσταφά Ακτσάι): Καρσεμάρσκας, Βρσάγιεβιτς, Τσουρούσκου, Προχάτσκα, Πίντο, Κάρλος, Τσαγκιράν, Μπιφουμά (90+4' Γκιουβέν), Εντιαγέ, Ρεγκατέν, Ντελάρζ (81' Ρουσέσκου).

Επεισόδια οπαδών της Σάλκε στη Θεσσαλονίκη

Δεν αρχίσαμε καλά… Περίπου 200 οπαδοί της Σάλκε, που έχουν ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για τον αποψινό αγώνα με τον ΠΑΟΚ, λίγο πριν τη 01:00 τα ξημερώματα κινήθηκαν μαζικά από την οδό Μοναστηρίου προς τα Λαδάδικα και κατά την επιστροφή τους επιτέθηκαν με γυάλινα μπουκάλια και πέτρες εναντίον διμοιρίας της ΔΑΕΘ που βρισκόταν σε επιφυλακή στην πλατεία Δημοκρατίας. Οι δυνάμεις ασφαλείας αντέδρασαν και υπήρξε ένταση για αρκετά λεπτά, αλλά δεν υπάρχει πληροφόρηση για προσαγωγές ή συλλήψεις.

Ώρα... για Europa League: Στη μάχη Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ (πρόγραμμα)

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στους «16» του Europa League θέλει να κάνει απόψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος υποδέχεται την Οσμανλίσπορ στο Καραϊσκάκη. Ζωντανός στο «κόλπο» της πρόκρισης θέλει να μείνει ο ΠΑΟΚ, ο οποίος υποδέχεται στην «καυτή» Τούμπα τη Σάλκε για τη φάση των «32» του Europa League.

Ίβιτς: «Ο κόσμος θα μας δώσει ώθηση»

Ο Βλάνταν Ιβιτς, σχολίασε το σημαντικό ρόλο που θα παίξει η καυτή ατμόσφαιρα της Τούμπας, ξεκαθάρισε την άποψή του πως η πρόκρισή θα κριθεί στη Γερμανία, ενώ αναφέρθηκε και στην απουσία του Κάνιας, αλλά και στην ψυχολογία του Κλάους.

Έτοιμος για την αναμέτρηση με την Οσμάνλισπορ ο Ολυμπιακός

Με το απρόοπτο του τραυματισμού του Στέφανου Καπίνο ολοκλήρωσε την προετοιμασία του για την αναμέτρηση με την Οσμάνλισπορ την Πέμπτη (16/2, 20.00) ο Ολυμπιακός. Μετά την προπόνηση της Τετάρτης (15/2), ο Πάουλο Μπέντο ανακοίνωσε την αποστολή για το ματς, στην οποία δεν βρίσκονται, εκτός του άτυχου