Αξιοπρεπής παρουσία του Κενταύρου στο πανελλήνιο χάντμπολ παμπαίδων

Η ομάδα Παμπαίδων Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, συμμετείχε την προηγούμενη εβδομάδα (από 6 – 11 Ιουλίου) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην Αργολίδα, όπου μετείχαν συνολικά 21 ομάδες. Άφησε θετικές εντυπώσεις με τις εμφανίσεις και την συνολική παρουσία της, παρά τις ήττες, και πήρε θετικά σχόλια από όλους τους προπονητές των αντίπαλων ομάδων. Να σημειώσουμε ότι οι…

…νεαροί αθλητές του Γιάννη Αθανασαράκη επέδειξαν αγωνιστικότητα σε όλα τα παιχνίδια και αυτό το μαρτυράει το γεγονός ότι η ομάδα έμεινε κοντά στο σκορ σε όλα τα παιχνίδια.

Ας αναλογισθούμε ότι η ομάδα του Κενταύρου συμμετείχε στο Πανελλήνιο τουρνουά με αποκλειστικό σκοπό την απόκτηση αγωνιστικών εμπειριών, εξάλλου αυτό ήταν το βασικό της μειονέκτημα έναντι των άλλων ομάδων και όχι η τεχνική της κατάρτιση και η αγωνιστικότητα (να υπολογίσουμε ότι μέσα στην χρονιά και πριν το πρωτάθλημα έδωσε 6 επίσημους και φιλικούς αγώνες, ελλείψει πολλών αντίπαλων ομάδων στην περιοχή της Κεντρικής Ελλάδας, ενώ οι άλλες ομάδες είχαν από 25 ως 50 αγώνες στο ενεργητικό τους). Είχε βέβαια και την ατυχία στους 5 από τους 6 αγώνες που έδωσε, να στερείται βασικών παικτών της λόγο μικροτραυματισμών.

Τα αποτελέσματα της ομάδας του Κενταύρου Αγριάς:

Βριλήσσια – ΄Κένταυρος Αγριάς 32 – 23

Τα πεντάλεπτα: 3-2,6-6,12-9,14-10,16-14 (ημ.) 19-17, 23-18,27-18,30-21,32-23

Διαιτητές: Κασάπη – Χαρίτζος, Πέναλτυ: 4/4-2/2 , Δίλεπτες: 2-1
Η ομάδα του Κενταύρου πρόβαλε σθεναρή αντίσταση, απέναντι στην ομάδα των Βριλησσίων μέχρι τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο τραυματισμός του Φώτου σε εκείνο το χρονικό σημείο, αλλά και η κούραση (ελλείψει πολλών αλλαγών) έφεραν την τελική επικράτηση για την ομάδα των Βριλησσίων.

ΧΑΝΘ – Κένταυρος Αγριάς 32 – 25

Τα πεντάλεπτα: 2-2,5-4,9-10,12-11,16-13 (ημ.) 20-13,23-15,27-17,30-21,32-25

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Χρυσικόπουλος, Πέναλτυ: 3/3-3/5, Δίλεπτες: 3-0
Ο τραυματισμός του Φώτου από τον πρωινό αγώνα, τον ανάγκασε να αγωνισθεί μόνο λίγα λεπτά στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα της Αγριάς έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο.

Κένταυρος Αγριάς – Τελαμώνας Σαλαμίνας 18 – 27

Τα πεντάλεπτα:2-1,4-4,5-7,8-11,10-13(ημ),13-16,14-19,16-21,18-24,18-27

Διαιτητές: Χρόνης – Μιχαηλίδης, Πέναλτυ: 5/5 – 2/5, Δίλεπτες: 0-1

Με ένα άτυχο και μη αναμενόμενο αποτέλεσμα, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη β΄ φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος. Η ομάδα του Τελαμώνα επέβαλε τον πολύ αργό ρυθμό στο παιχνίδι, κάτι που την ευνόησε, ενώ ο Κένταυρος διαμαρτύρεται για την παθητικότητα των διαιτητών στο πολύ σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων. Να σημειώσουμε πως σε αυτό το παιχνίδι δεν αγωνίσθηκε καθόλου ο Φώτου.

Κένταυρος Αγριάς – Ο Φ Ν. Ιωνίας 32 – 33

Τα πεντάλεπτα: 2-4,5-7,9-9,12-12,13-17(ημ),16-21,21-25,26-27,28-29,32-33

Διαιτητές: Τομίδης – Χρυσικόπουλος , Πέναλτυ: 2/4-1/2, Δίλεπτες: 2-3

Προκειται για το καλύτερο παιχνίδι της ομάδας του Κενταύρου. Οι νεαροί αθλητές του Γιάννη Αθανασαράκη αν και μπήκαν νωθρά στο ά ημίχρονο, κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ την αντίπαλη ομάδα, ενώ 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού ο Κένταυρος Αγριάς έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Κένταυρος Αγριάς – Πανελλήνιος Γ.Σ. 22 – 28

Τα πεντάλεπτα:0-2,3-5,4-9,5-11,8-15(ημ),11-18,13-20,17-24,20-26,22-28

Διαιτητές: Δημάκης – Χρυσικόπουλος Πέναλτυ: 3/3-0/0 , Δίλεπτες: 0-2
Στο παιχνίδι αυτό τραυματίσθηκε από τα πρώτα λεπτά ο Μακρής, ο μέχρι εκείνη τη στιγμή 3ος σκόρερ της διοργάνωσης (με 38 τέρματα). Η ομάδα του Κενταύρου φυσιολογικά γνώρισε την ήττα από τον Πανελλήνιο.

Κένταυρος Αγριάς – Δράμα 21 – 25

Τα πεντάλεπτα:2-2,6-5,7-8,9-10,11-11(ημ),13-14,16-17,17-22,21-25
Διαιτητές: Δημάκης – Χρυσικόπουλος Πέναλτυ: 2/2-2/2 Δίλεπτες: 0-0

Ο Κένταυρος πρόβαλε σθεναρή αντίσταση απέναντι στην ομάδα της Δράμας, μέχρι τα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου. Οι απουσίες των Μακρή και Φώτου συνέβαλαν στο να έρθει φυσιολογικά η ήττα.

Η αποστολή της ομάδας του Κενταύρου Αγριάς: Χαλκιάς Αντώνης (έφορος τμήματος), Αθανασαράκης Γιάννης (προπονητής) Χατζάκος Γιώργος (προπονητής β΄), Μηλιόρδος Δημήτρης, Χιώτης Κων/νος, Μακρής Γιάννης, Φώτος Δημήτρης, Δουλάς Γιάννης, Καραντάκος Αθανάσιος, Καραόλιας Γιάννης, Δεμελής Δήμητρης, Αμυγδαλιάς Ζαχαρίας, Σταμάτης Βασίλης, Κατσίκας Νικόλαος, Χαλκιάς Αθανάσιος.

Αξίζουν συγχαρητήρια στους γονείς των παιδιών που σε οικονομικά δύσκολους καιρούς στήριξαν τη συμμετοχή της ομάδας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, όπως και βέβαια στους χορηγούς της αποστολής: