Άτυχος ο Ολυμπιακός Β. έχασε στη 2η παράταση από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με 92-94 (photos)

Άτυχος στάθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου που γνώρισε την ήττα στη δεύτερη παράταση με 92-94 από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων στο ΕΑΚ του Βόλου για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ’ Εθνικής. Σ’ ένα παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ οι δύο αντίπαλοι παρουσιάστηκαν πολλοί δυνατοί, έπαιξαν καλό μπάσκετ και ικανοποίησαν τους αρκετούς φιλάθλους που το παρακολούθησαν.

Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι συμβάδιζαν στο σκορ στο α’ ημίχρονο (29-31). Στην τρίτη περίοδο, ο ΑΓΣ Ιωαννίνων μ’ ένα επί μέρους 13-22, πέρασε μπροστά με 42-53. Όμως ο Ολυμπιακός Β. είχε τις λύσεις με Μπόγδανο και Ίλτσογλου, μείωσε τη διαφορά για να τελειώσει ο κανονικός αγώνας με67-67.

Η πρώτη παράταση έληξε με 80-80, ενώ στη 2η παράταση, 1’20 πριν τη λήξη ο Ίλτσογλου με πέντε συνεχόμενος πόντους έδωσε το προβάδισμα με 92-90 στον Ολυμπιακό. Ακολούθησε στα 55’’τρίποντο και μία εύστοχη ελεύθερη βολή των Ιωαννίνων (σκορ 92-94) και άστοχο σουτ τριών πόντων του Σκαμάγκα στα 24’’. Σε νεκρό χρόνο ο Ολυμπιακός Β. έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Κυριακόπουλος αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές.

Γεγονός είναι πως το ματς το κέρδισε ο πιο τυχερός ή καλύτερα ο Ολυμπιακός Β. το έχασε στις λεπτομέρειες, παρά την εξαιρετική του εμφάνιση.

Δεκάλεπτα: 16-18, 29-31, 42-52, 67-67 (κ.α), 80-80 πρώτη παράταση, 92-94 δεύτερη παράταση

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γκουγκουτούδης): Στύλλας 14 (2), Γκόγκα, Ιωνάς, Ίλτσογλου 20 (3), Κυριακόπουλος 15, Μπόγδανος 26 (1), Αγριγιάννης, Μπουσκολίτης 5, Σκαμάγκας 5 (1), Αναστασόπουλος 1, Χαρχαρής, Λουλούδης 7