Γλίτωσε το διασυρμό… ο ΑΟΤ στο Ηράκλειο

Μπορεί στο α’ ημίχρονο να υπήρχε η δικαιολογία του ανύπαρκτου πέναλτι με το οποίο έμεινε πίσω στο σκορ αλλά… η κάκιστη εικόνα του 2ου μέρους, στέρεψε τις όποιες δικαιολογίες θα μπορούσε να είχε ο ΑΟΤ για να “χρυσώσει το χάπι” από την βαριά ήττα στο Ηράκλειο.
Ο Εργοτέλης ήταν πολύ καλύτερος και κέρδισε δίκαια τους “κυανέρυθρους” με τον ευρύ 3-0… το οποίο θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.
Χωρίς αμφιβολία… οι στόχοι του ΑΟ Τρίκαλα αλλάζουν πια δραματικά καθώς πλέον ο μοναδικός στόχος θα είναι η κατάληψη μιας θέση από τον 10η και πάνω που θα του δώσουν δικαίωμα συμμετοχής του χρόνου στην Super League 2.

Το φιλμ του αγώνα
6’ Σουτ του Έφορντ έξω από την περιοχή, έδιωξε ο Ταΐρης.
9’ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Πλασέ στην κίνηση από τον Ιατρούδη, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.
17’ Πλασέ του Μπουτσάκη έξω από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα άουτ.
20’ Σουτ του Πάνου έξω από την περιοχή με φάλσο, η μπάλα πολλά μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι.
25’ Σέντρα του Γιακούμπου από αριστερά, μπλόκαρε ο Ταΐρης.
37’ Πέναλτι για τον Εργοτέλη! Ο διαιτητής “ανακάλυψε” ανατροπή του Τσέλιου από τον Συριόπουλο. Ο Κοζορώνης εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα για το 1-0
39’ Σουτ του Συμελίδη έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα λίγο άουτ.
43’ Ο Ρούνεϊ βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Εργοτέλη, καμία παράβαση σύμφωνα με τον διαιτητή.
49’ Ο Συμελίδης έκανε σουτ έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακα του Εργοτέλη έδιωξε σε κόρνερ.
53’ Από λάθος πάσα του Τριανταφυλλάκου, ο Ιατρούδης έδωσε την μπάλα στον Μπουτσάκη και εκείνος με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0
56’ Ο Μπουτσάκης, μετά από λάθος της άμυνας… τροφοδοτήθηκε, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι.
71’ Μετά από πάσα του Πάνου, ο Καπός σούταρε αλλά αυτή κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
76’ Ο Έφορντ άνοιξε την μπάλα ωραία στον Ιατρούδη, εκείνος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στην εστία για το 3-0.
82’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Έφορντ που μπήκε στην περιοχή αλλά πλάσαρε άουτ.
83’ Ξανά ο Έφορντ μπήκε στην περιοχή, σουτάροντας όμως και πάλι άουτ.
89’ Μακρινό σουτ του Συμελίδη χωρίς τύχη

Εργοτέλης (Νίκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Γιακούμπου, Οικονόμου (78’ Μαζουλουξής), Μπάτζιος, Κοζορώνης, Μπουτσάκης(75’ Καπνίδης), Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Σταθόπουλος (58’ Μπουρσέλης)
ΑΟ Τρίκαλα (Ράτκο Ντόστανιτς): Ταϊρης, Πάνος, Γκόλιας, Συριόπουλος, Γκότοβος, Τσιάρας, Γκουγκούδης (53’ Καπός), Γιουκαρής (53’ Σταματάκος), Συμελίδης, Τριανταφυλλάκος, Βανκεβάι (60’ Νιάρος)

πηγή: goaltrikala.gr