Θρίαμβος της Εθνικής επί της Κροατίας στην πρεμιέρα

Σαφώς ανώτερη η Εθνική μας ομάδα συνέτριψε την Κροατία με 64-41 στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ εφήβων στο κλειστό γυμναστήριο της Ν. Ιωνίας Το εθνικό μας συγκρότημα είχε σε εξαιρετική μέρα τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και πολύ καλούς τους Παπαγιάννη και Σκουλίδα ξέσπασε στους Κροάτες, που δεν κατάφεραν ν’ αντιτάξουν σθεναρή αντίσταση. Εκπληκτική ήταν η παρουσία των Βολιωτών φιλάθλων στις κερκίδες…

…Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Ροσό (Γαλλία), Χρούσα (Τσεχία)

Δεκάλπτα: 18-7, 38-23, 58-33, 64-41

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 3 (8ρ, 4α, 3κλ), Ντουζίδης 4, Μιλεντίγιεβιτς 3, Φλιώνης 5 (8ρ, 6 α, 3κλ), Μιχαλούτσος, Μουράτος 4, Σκουλίδας 6, Χρηστίδης 8, Δίπλαρος, Σκορδάς 2, Παπαγιάννης 12 (8ρ), Χαραλαμπόπουλος 17

Κροατία (Κούντσε): Σκόκνα 9, Καλαϊτζίτς 7, Ντούμπελι, Μπάντζιμ 4, Κάλπιτς 2, Τσολάκ, Μίκσιτς, Μπούλιεβιτς, Προλέτα 2, Ζούμπατς 8, Βρκιτς 9, Λούμπιτσιτς

Η Εθνική αντιμετωπίζει αύριο τη Λιθουανία (21.15, ΕΡΤ, ΚΓ Νέας Ιωνίας). Οι Λιθουανοί μετά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκαν ρυθμό και νίκησαν εύκολα τη Βοσνία Ερζεγοβίνη (50-73). Η Γαλλία και η Ουκρανία πήραν νίκες στον Α’ Όμιλο. Έκπληξη θεωρητικά σημειώθηκε στην αναμέτρηση Σερβία-Γερμανία, όπου οι Γερμανοί πήραν τη νίκη με 65-56, ενώ στον άλλον αγώνα του Β’ Ομίλου, η Λετονία επιβλήθηκε του Μαυροβουνίου (70-61). Η Τουρκία νίκησε στο νήμα την Ιταλία (49-48) και η Ρωσία νίκησε εύκολα τη Φινλανδία (89-62).

Τα αποτελέσματα

A’ Όμιλος: Ισπανία-Γαλλία 58-64, Τσεχία-Ουκρανία 68-65

Β’ Όμιλος: Μαυροβούνιο-Λετονία 61-70, Σερβία-Γερμανία 56-65

Γ’ Όμιλος: Φινλανδία-Ρωσία 62-89, Ιταλία-Τουρκία 48-49

Δ’ Όμιλος: Βοσνία Ερζεγοβίνη-Λιθουανία 50-73, Ελλάδα-Κροατία 64-41

Η βαθμολογία

Α’ Όμιλος: 1. Γαλλία 2, 2. Τσεχία 2, 3. Ουκρανία 1, 4. Ισπανία 1

Β’ Όμιλος: 1. Γερμανία 2, 2. Λετονία 2, 3. Μαυροβούνιο 1, 4. Σερβία 1

Γ’ Όμιλος: 1. Ρωσία 2, 2. Τουρκία 2, 3. Ιταλία 1, 4. Φινλανδία 1

Δ’ Όμιλος: 1. Ελλάδα 2, 2. Λιθουανία 2, 3. Βοσνία Ερζεγοβίνη 1, 4. Κροατία 1

Η επόμενη αγωνιστική (24/7)

Α’ Όμιλος : 14.30 Γαλλία-Τσεχία (Νέα Ιωνία), 16.45 Ουκρανία-Ισπανία (Νέα Ιωνία)

Β’ Όμιλος: 19.00 Γερμανία-Μαυροβούνιο (Νέα Ιωνία), 21.15 Λετονία-Σερβία (Πορταριά)

Γ’ Όμιλος: 14.30 Τουρκία-Φινλανδία (Πορταριά), 16.45 Ρωσία-Ιταλία (Πορταριά)

Δ’ Όμιλος: 19.00 Κροατία-Βοσνία Ερζεγοβίνη (Πορταριά), 21.15 Λιθουανία-Ελλάδα (Νέα Ιωνία)