Γκέλα ολκής για τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη

Ανέστησε την… πεθαμένη ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν τραγικοί στην Κωνσταντινούπολη, επιτρέποντας στην ουραγό Νταρουσάφακα των 12 σερί ηττών να τους νικήσει 79-75 και να τους ρίξει στο 9-6.

Μόνο για πέντε λεπτά έπαιξε καλό μπάσκετ η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ και συγκεκριμένα από το 25’ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, όπου από το -19 (58-39) μείωσε στο -7 (60-53). Με κάποιους ηρωισμούς του Στρέλνιεκς στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες μείωσαν στο καλάθι (76-74), στα 15” πριν τη λήξη, αλλά δεν ήταν αρκετό, όπως αποδείχθηκε.

Ο Λετονός γκαρντ ήταν από τους… διασωθέντες στο «ναυάγιο» του Ολυμπιακού, με 15 πόντους, με τον ΛεΝτέι να είχε 12, τον Παπανικολάου 11 και τον Πρίντεζη 10.

Από την Νταρουσάφακα, η οποία ανέβηκε στο 2-13 και είχε διψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, τη μεγαλύτερη ζημιά έκανε ο Ντάγκλας με 19 πόντους και 9 ασίστ, με τον Πέινερς να είχε 16, με 9 ριμπάουντ.

Με ψηλή πεντάδα και τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Τίμα, Παπανικολάου και Σπανούλη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Άστοχες και οι δύο ομάδες στην αρχή της αναμέτρησης, με το σκοράρισμά τους να προερχόταν κυρίως από τα επιθετικά ριμπάουντ (6-6). Κάποιες αργές επιστροφές των «ερυθρόλευκων» έδωσαν την ευκαιρία στον Ντάγκλας να στείλει την Νταρουσάφακα στο +4 (10-6). Στη συνέχεια, ο Μπλατ κόντυνε το σχήμα με Στρέλνιεκς και Γουίλιαμς-Γκος, αλλά ούτε τότε είδε… προκοπή. Αντίθετα, ένα κακό σύνολο, που έκανε το ένα λάθος, πίσω από το άλλο, δεν είχε δημιουργία και ήταν πολύ νωθρό στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν στο +11 (20-9), στο 8’. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε ούτε στα τελευταία λεπτά, με την «ερυθρόλευκη» ρακέτα να ήταν ένας ελεύθερος… διάδρομος για την Νταρουσάφακα και έτσι να κλείνει την περίοδο στο +12 (24-12).

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τον Ολυμπιακό στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Εγκλωβισμένοι στην επίθεση και με τραγικά αργές επιστροφές στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» επέτρεψαν ένα 7-2 στην Νταρουσάφακα, που την έστειλε στο +17 (31-14), στο 12’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες έδειξαν κάποια σημάδια ανάκαμψης, καθώς έσφιξαν κάπως την άμυνά τους, πήραν τον έλεγχο των ριμπάουντ και με τους Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου στην επίθεση, έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (34-25) στο 17’. Ωστόσο, ο Σέρβος σέντερ αποσύρθηκε για να πάρει ανάσες, με τους Πειραιώτες να το… χάνουν ξανά και τους Τούρκους να ξεφεύγουν εκ νέου (42-27), αλλά ο ΛεΝτέι να το μαζεύει λίγο, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-31).

Με τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά επέτρεψε στον Ντάγκλας να… αλωνίζει και έτσι η Νταρουσάφακα να πηγαίνει ξανά στο +17 (51-34), στο 23’. Ούτε στη συνέχεια βελτίωσαν την εικόνα τους οι «ερυθρόλευκοι», καθώς στην επίθεση πετύχαν καλάθια με… ηρωισμούς και όχι μέσα από την κυκλοφορία τους, ενώ από την άλλη στην άμυνα ήταν… κοιμισμένοι, με τους Τούρκους να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +19 (58-39), στο 25’. Εκεί, οι Μιλουτίνοφ και ΛεΝτέι έβγαλαν τις άμυνες ψηλά, ο Στρέλνιεκς «ζεστάθηκε» από την περιφέρεια και έτσι οι Πειραιώτες έκαναν ένα 8-0 (58-47). Η καλή άμυνα συνεχίστηκε από τους παίκτες του Μπλατ και με τον Γουίλιαμς-Γκος να δίνει σημαντικές βοήθειες στην άλλη πλευρά του παρκέ, η διαφορά μειώθηκε στο -7 (60-53), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το λέι απ του Σπανούλη έριξε κι άλλο τη διαφορά στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου (60-55), αλλά η Νταρουσάφακα χτύπησε στο ανοικτό γήπεδο και ξέφυγε στο +11 (66-55). Ο Τουπάν κρατούσε στην επίθεση τους Πειραιώτες, αλλά με μπροστάρη τον Πέινερς, οι Τούρκοι πήγαν ξανά στο +12 (72-60), στο 34’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπλατ αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και έχοντας σωστές αποφάσεις στην επίθεση, χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα, πλησίασαν στους τρεις πόντους (72-69), στο 37’. Ωστόσο, μία χαμένη επίθεση από τον Γουίλιαμς-Γκος και μία από τον ΛεΝτέι, βοήθησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο +7 (76-69), με τον Ντάγκλας, στο 1:10’’ πριν τη λήξη. Παρ’ όλα αυτά, ένα φόλοου του Πρίντεζη και ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς μείωσαν (76-74), με τον Ντάγκλας να κάνει 1/2 βολές για το 77-74, στα 14’’ πριν τη λήξη. Ο Πρίντεζης έκανε και αυτός 1/2, με τον Αμερικανό της Νταρουσάφακα να ευστοχεί στο δικό του ζευγάρι των βολών και έτσι να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με το τελικό 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 42-31, 60-53, 79-75

Νταρουσάφακα (Ερνάκ): ΜακΚάλουμ, Οζμιζράκ, Κοσούτ, Κιντ 8 (2), Σαβάς 6, Μπράουν 7 (1), Ντάγκλας 19, Πέινερς 16 (1), Ντίμπλερ 5 (1), Έβανς 8, Έρικ 10.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 7 (1), Τουπάν 5 (1), Σπανούλης 7, Τίμα, Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 15 (4), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 11 (2), ΛεΝτέι 12.

Πηγή: sport-fm.gr