Αποκλεισμός με “ψηλά το κεφάλι” για τον Ίωνα

Ο Σπάρτακος ήταν ο νικητής του ημιτελικού, επικρατώντας του ελλιπή Ίωνα με 65-72, παίρνοντας το εισιτήριο για τον αυριανό τελικό του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ. Ο Ίωνας, παρά τις σημαντικές ελλείψεις (απουσίαζαν πέντε βασικοί παίκτες), κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλό του και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Η βολιώτικη ομάδα, αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 25-38, στην τελευταία περίοδο μείωσε τη διαφορά, πλησίασε στον πόντο, αλλά τελικά δεν κατάφερε να “δραπετεύσει” με το ροζ φύλλο αγώνα που κατέληξε στη λαρισινή ομάδα.

Γενικά έγινε ένα εξαιρετικό ματς, απέναντι σε δύο από τις καλύτερες ομάδες της Α1 ΕΣΚΑΘ. Καλύτεροι των νικητών οι Αθανασόπουλος, Σπανούλης, ενώ από τον Ίωνα ξεχώρισαν οι Παυλόπουλος, Ευθυμίου και Γεωργόπουλος.

Δεκάλεπτα: 14-18, 25-38, 43-52, 65-72
Διαιτητές: Τζαφλέρης, Γερακίνης, Ξέρας
Ίωνας (Κατσαλής): Γουσιόπουλος, Τζήμας 5, Φοινικόπουλος, Φωτιάδης, Ευτυχίδης 3, Γεωργόπουλος 11(1), Φαρμάκης ,Μπεκρής 4, Βασιλείου 4, Παυλόπουλος  20(1), Ευθυμίου 18(1).
Σπάρτακος (Βαρδακούλης) Μπαμπανάτσας, Αθανασόπουλος 24(1), Γοργόλης 5(1), Κουρτίδης, Καλέτσιος 5, Φαρμακάς 4, Καφάσης 6, Αγαπίου 13(2), Καραδήμος, Πάσχος 2, Σπανούλης 13(1).