Κυπελλούχος ΕΣΚΑΘ ο Σπάρτακος

Ο Σπάρτακος κατέκτησε το πρώτο κύπελλο ΕΣΚΑΘ της ιστορίας του, καθώς στον τελικό που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Αλκαζάρ, επικράτησε στην παράταση με 87-86 της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο φτάνοντας την διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους στο 11’ (15-25). Τελικά ο Σπάρτακος κατάφερε και ροκάνισε την διαφορά πηγαίνοντας στο ημίχρονο με -1 (37-38) μετά από τρίποντο buzzer-beater του Πάσχου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σπάρτακος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 39-38 αλλά η Αναγέννηση κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με διψήφια διαφορά (52-63), για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με 56-62.

Στην τελευταία περίοδο ο Σπάρτακος αφού πρώτα ισοφάρισε σε 62-62 κατάφερε και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με διαφορά 5 πόντων (71-66). Στη συνέχεια ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ με τον ΑΣΑ να παίρνει κεφάλι 75-76, στα 57”.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα με τους παίκτες να οδηγούνται στη γραμμή των βολών ο Σπάρτακος κατάφερε και ισοφάρισε το παιχνίδι σε 76-76, με 1/2 βολές του Αθανασόπουλου καθώς ο Νότος αστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε στη λήξη του αγώνα.

Στην παράταση ο Σπάρτακος με τρία τρίποντα από Μπαμπανάτσα και Γοργόλη έκανε το 87-83, 3” πριν το τέλος, αλλά ο Κοβάτσεφ με καλάθι και φάουλ έκανε το τελικό 87-86 , αφού στην συνέχεια και μετά το άστοχο σουτ του Μπαμπανάτσα 14” πριν το τέλος ο Αθανασόπουλος έκανε στοπ στον Κοβάτσεφ και έδωσε την νίκη στην Λαρισινή ομάδα με τους παίκτες να γίνονται ενα “κουβάρι” πανηγυρίζοντας τρελά την κατάκτηση του κυπέλλου.

Στο ημίχρονο του τελικού, η ΕΣΚΑΘ βράβευσε τη Λαρισαία προπονήτρια Αθηνά Ζέρβα , αλλά και τις δύο Βολιώτισσες αθλήτριες Λαμπρινή Αγαγιώτου και η Λία Σαρακατσάνη, για την τεράστια επιτυχία της κατάκτησης του χρυσού μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στη Σαμψούντα στα τέλη Ιουλίου του 2017, αλλά και του χρυσού μεταλλίου στο Πανευρωπαϊκό της Θεσσαλονίκης το 2016, με την Εθνική Ομάδα Κωφών Γυναικών στο μπάσκετ .

Την αναμνηστική πλακέτα στην κ. Ζέρβα παρέδωσε ο πρόεδρος της ΕΣΚΑΘ κ. Ντούγκος, ενώ στις Αγαγιώτου και Σαρακατσάνη απένειμαν πλακέτες οι κ.κ. Νίκος Γεωργόπουλος και Απόστολος Κρεμαστάς, μέλη του Δ.Σ. της ΕΣΚΑΘ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-38, 56-62, 76-76 κ.α. 87-86 παρ.
Διαιτητές: Ζαχαρής – Ξέρας – Παζώλης.
Σπάρτακος (Βαρδακούλης) Μπαμπανάτσας 8(2), Αθανασόπουλος 16(1), Γοργόλης 8(2), Κουρτίδης , Καλέτσιος 12(1), Φαρμακάς 10, Καφάσης , Αγαπίου 16(4), Καραδήμος , Πάσχος 10(2), Σπανούλης 7.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Παππάς-Κρομμύδας): Φαλιάκης , Πανταζής 8, Αντωνίου, Πεσλής, Χατζηγούλας 1, Κοβάτσεβ 20 (2), Τσέλιος 15(1), Αργύρης 10(1), Σπανόπουλος , Νότος 7 (1), Καλλιάρας 25.

Πηγή και φωτό: billkara.blogspot.com