Αμυντικός ισοφάρισε στο 90+5’ και έπιασε πέναλτι στο 90+9’ (video)

Απίστευτο κι όμως αληθινό. Μια φράση-κλισέ που… ωχριά μπροστά σε αυτό που συνέβη το Σάββατο (5/1) στο ματς μεταξύ της Τσέστερφιλντ και της Έμπσφλιτ για την αγγλική National League.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 3-0 στο α’ ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν με τους Τομ Ντέντον (64’) και Μαρκ-Αντουάν Φορτουνέ (83’), προτού εντείνουν την πίεσή τους στις καθυστερήσεις.
Στο 5ο λεπτό του επιπλέον χρόνου, ο αμυντικός Γουίλ Έβανς ισοφάρισε σε 3-3 και η Τσέστερφιλντ έδειχνε να σώζει την παρτίδα, όταν στην επόμενη φάση η Έμπσφλιτ κέρδισε πέναλτι!
Ο τερματοφύλακας Κέιλουμ Μπάρτον αποβλήθηκε για την παράβαση στον Μάικλ Τσικ, ο οποίος έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και πήρε φόρα για το 3-4.
Αλίμονο! Ο Έβανς αντικατέστησε τον Μπάρτον κάτω από τα γκολπόστ για την τελευταία φάση του αγώνα, αυτοσυγκεντρώθηκε και απέκρουσε το πέναλτι του αντιπάλου του στο 90+9′!
Το τελικό 3-3 δεν βοηθά βαθμολογικά την 22η Τσέστερφιλντ, ωστόσο της δίνει την απαιτούμενη ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια στη National League.
Όσον αφορά στον Έβανς, γερός να είναι, θα διηγείται ξανά και ξανά αυτήν την ιστορία στα εγγόνια του…