Ήττα από Ανατόλια ελέω …Καραποστόλου

Με 76 – 84 ηττήθηκε η Νίκη Βόλου, από την ομάδα Ανατόλια στον πρώτο αγώνα για το 2019, για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ

Την ήττα με 76-84 γνώρισε η Νίκη Βόλου από το Ανατόλια για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Καραποστόλου που πέτυχε 40 πόντους με εννέα τρίποντα, πήραν τα ηνία του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα ακόμη κι όταν το συγκρότημα του Λάμπρου Πρέκα πλησίαζε στο σκορ κι έδειχνε ότι μπορούσε να κάνει την ανατροπή.

Η Νίκη Βόλου αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Θωμά Γεωργίου, απουσία που φάνηκε στο παρκέ του Κλειστού της Νέας Ιωνίας καθώς οι κυανόλευκοι δεν βρήκαν ρυθμό στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του αγώνα. Ο Κουτίνας με 20 πόντους και τρία τρίποντα και ο Τάσσος με 17, κράτησαν στον αγώνα επιθετικά τους γηπεδούχους μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα

12 – 22, 34 – 46, 53  – 62, 76 – 84

Νίκη Βόλου (Πρέκας – Τύμπας):Καραγεώργος 12(3) , Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 2, Τασιούδης 5, Κουτίνας 20(3), Τσαβές, Τσώλης 8(1), Τάσσος 17, Φρουσκλιάς 12(1), Διγενής .

Σ.Α.Α.Κ Ανατόλια (Γκαϊτατζής):Καραποστόλου 40 (9), Κωνσταντινίδης 2, Μπρόζος 8, Αμπατζάς 16 (2), Ξενιτίδης 6, Νικολαΐδης 2, Ζώτος 8, Κάτανος, Γαλανίδης 2, Στεφανίδης, Αράπης.