Η Ελλάδα “έλιωσε” την Τουρκία 77-54 (photos)

Μεγάλη νίκη που συνοδεύτηκε κι από καταπληκτική εμφάνιση με σκορ 77-54 σημείωσε η Εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων επί της αήττητης μέχρι σήμερα Τουρκίας. Η Εθνική στηρίχτηκε στη φοβερή της άμυνα, είχε πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ είχε κοντά της εκατοντάδες Βολιώτες φιλάθλους που δεν έπαψαν ούτε στιγμή να τραγουδούν και ν’ αποθεώνουν τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου…

…
To Εθνικό μας συγκρότημα είχε ένα πολύ εντυπωσιακό ξεκίνημα. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα κι έχοντας επιθετικές αιχμές τους Δίπλαρο, Παπαγιάννη και Χαραλαμπόπουλο, προηγήθηκε στο 4′ με 10-2, και στο 10′ με 20-8, παίζοντας μάλιστα κι εντυπωσιακό μπάσκετ.
Η β’ περίοδος ήταν το ίδιο εντυπωσιακή για το εθνικό μας συγκρότημα που βασιζόμενο στην άμυνα κι έχοντας εκπληκτική ανάπτυξη του αιφνιδιασμού πέρασε μπροστά στο 14′ με 30-14 και στο 20′ με 42-24 παρά την αμυντική προσπάθεια των Τούρκων που με συνεχείς αλλαγές της άμυνα προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα να θέσουν εκτός ρυθμού την ελληνική ομάδα.
Και στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου διατήρησαν τον απόλυτο ρυθμό του αγώνα, παρά το πολύ σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων τους. Πίεσαν στην άμυνα υποχρεώνοντας τους Τούρκους σε συνεχή λάθη, ενώ ήταν εύστοχοι στην επίθεση φτάνοντας τη διαφορά και στους 26 πόντους στο 30′ (σκορ 37-63).
Στην αρχή της τέταρτης περιόδου η Ελλάδα προηγήθηκε 30 πόντους στο 23′ (37-67). Στο τελευταίο πεντάλεπτο η κατάσταση δεν ήταν δυνατό ν’ αλλάξει, αφού οι Έλληνες διεθνείς φιλούσαν την καλύτερη μέχρι στιγμής εμφάνισή τους στο Ευρωπαϊκό για τους Τούρκους. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Εθνική νικήτρια με σκορ 77-54 μέσα σε μια πραγματική αποθέωση από τους Βολιώτες φιλάθλους.

Αύριο η Ελλάδδα θ’ αντιμετωπίσει στις 9.15μ.μ. τη Ρωσία
Δεκάλεπτα: 8-20, 24-42, 37-63, 77-54

Τουρκία (Ντερίν): Αλ 6, Γιλμάζ 2, Οντσέλ 6, Τασκιράν, Ούλκερ 3, Μπερίσα 2, Κορκμάζ 2, Ντουρμάζ 6, Γκαζί 17, Μπαϊράκ 2, Γιουρτσεβέν 6, Τουντς

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 9, Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 2, Φλιώνης 1, Μιχαλούτσος, Μουράτος 8, Σκουλίδας 11, Χρηστίδης 7, Δίπλαρος 8, Σκορδάς, Παπαγιάννης 15 (14ρ), Χαραλαμπόπουλος 15 (8ρ, 10ρ)