ΝΙΚΗ τίτλου… Χάθηκε το τόπι στο Πανθεσσαλικό

Η Νίκη Βόλου πραγματοποιώντας, ίσως την καλύτερη φετινή εμφάνισή της, σκόρπισε την Στυλίδα με 8-0 και σε συνδυασμό την ήττα του Ολυμπιακού Βόλου στην Καλαμπάκα από τα Μετέωρα, έμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το συγκρότημα του Ράτκο Ντόστανιτς απέδωσε φανταστικό ποδόσφαιρο μέχρι και το 65’ όταν και κατέβασε στροφές, μιας και ακολουθεί παιχνίδι την Τετάρτη και πάλι στο Πανθεσσαλικό με αντίπαλο τον Πιερικό. Οι κυανόλευκοι έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και εκτός των οκτώ τερμάτων θα μπορούσαν να πετύχουν άλλα τόσα αν ήταν πιο εύστοχοι στην τελική τους προσπάθεια.

Το σκορ για τη Νίκη άνοιξε μόλις στο 5’ ο Ιορδανίδης ενώ το 2-0 έγραψε στο 19’ ο Φάμπιο Ταβάρες. Στο 33’ ο Λόρι Κέρι έκανε το 3-0 με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 36’ ο Ιορδανίδης διαμόρφωσε το 4-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι παίκτες του Ράτκο Ντόστανιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 48’ ο Λόρι Κέρι με «κεραυνό» έξω από την περιοχή έκανε το 5-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο αρχηγός σημείωσε χατ τρικ χάρη σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τη γωνία της αντίπαλης περιοχής. Το 7-0 «έγραψε» ο Βουκομάνοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 62’ και το τελικό 8-0 διαμόρφωσε ο Νίκος Παπαδήμας στο 90’.

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Σκιαθίτη στη φάση του πέναλτι στο 62’ όταν στη σύγκρουση με τον Ντινιωτάκη χτύπησε άσχημα στο πρόσωπό του.

To φιλμ του αγώνα

Καταιγιστική η Νίκη στο πρώτο μέρος

1′ Έναρξη του αγώνα

5′ Γκολ η Νίκη. Ο Μετούσι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σκιαθίτης δεν μπλόκαρε σταθερά με τον Ιορδανίδη να “διαβάζει” το λάθος και με προβολή από κοντά να ανοίγει το σκορ

12′ Κάθετη πάσα του Κέρι στον Βουκομάνοβιτς, αυτός θα περάσει και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως με τη φόρα που είχε μπερδεύτηκε χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του

13′ Ο Βουκομάνοβιτς θα στρώσει στον αμαρκάριστο Ιορδανίδη, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι θα στείλει ψηλά άουτ την μπάλα, χάνοντας ακόμη μία ευκαιρία για τη Νίκη

15′ Ο Μέτσε θα κάνει την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, ο Βουκομάνοβιτς δεν θα προλάβει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα

19′ 2-0 για τη Νίκη. Ο Φάμπιο Ταβάρες δεν θα αστοχήσει σε πάσα “πάρε-βάλε” του Γιώργου Ιορδανίδη

20′ Ο Μετούσι θα σεντράρει συρτά από τα δεξιά, ο Ιορδανίδης θα πιάσει με τη δεύτερη το σουτ, με τον Σκιαθίτη να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να μπλοκάρει

24′ Μόλις άουτ η εκτέλεση φάουλ του Κέρι

26′ Ο Βουκομάνοβιτς έστρωσε, ο Παπαδόπουλος πλάσαρε στην κίνηση, άουτ η μπάλα

33′ 3-0 για τη Νίκη. Ο Λόρι Κέρι με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 3-0

34′ Ο διαιτητής αρνείται καθαρό πέναλτι πάνω στον Κέρι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά

36′ 4-0 για τη Νίκη. Ο Βουκομάνοβιτς γύρισε στην περιοχή για τον Φάμπιο, αυτός τσίμπησε την μπάλα για τον επερχόμενο Ιορδανίδη που με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το 4-0

42′ Δοκάρι για τη Νίκη. Σέντρα του Παπαδόπουλου από τα αριστερά, στη διεκδίκηση με τον Βουκομάνοβιτς ο αμυντικός θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και θα καταλήξει σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους

45′ Λήξη του πρώτου μέρους

2ο ημίχρονο

Σταμάτησε στα οκτώ γκολ

46′ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

48′ 5-0 η Νίκη Βόλου. Ο Λόρι Κέρι ελίχθηκε έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 5-0 για τη Νίκη Βόλου

53′ 6-0 η Νίκη. Ο Λόρι Κέρι από την αριστερή γωνία της αντίπαλης περιοχής θα στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ. Χατ τρικ για τον αρχηγό της Νίκης

62′ Πέναλτι για τη Νίκη. Ο διαιτητής “βλέπει” πέναλτι στην ανατροπή του Ντινιωτάκη από τον Σκιαθίτη. Ο παίκτης της Στυλίδας τραυματίστηκε σοβαρά στο πρόσωπο και διακομίσθηκε στο Αχιλλοπούλειο Νοσοκομείο Βόλου.

65′ 7-0 η Νίκη. Ο Βουκομάνοβιτς ευστόχησε από τα 11 μέτρα

90′ 8-0 για τη Νίκη Βόλου. Ο Λόρι Κέρι έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Καντούτσης γύρισε με το κεφάλι με τον Νίκο Παπαδήμα να “σκοτώνει” από τα δύο μέτρα τον αντίπαλο τερματοφύλακα

Οι συνθέσεις

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης (68’ Κ. Παπαδόπουλος), Μετούσι, Παπαδόπουλος, Παπαδήμας, Καντούτσης, Ρόβας (60’ Αναστασίου), Μέτσε, Ιορδανίδης (78’ Βουρδάκης), Κέρι, Ταβάρες (60’ Ντινιωτάκης) , Βουκομάνοβιτς

ΑΟ Στυλίδας: Σκιαθίτης (67’ λ.τρ. Μήτσου), Κολντρέου, Καββαδίας, Τέγος, Μάγιος, Κουφιώτης, Μπουσάι, Καμίδης (84’ Μαραμής), Λιανός (60’ Τζότζορας), Ξεζώνοτος (76’ Παπαϊωάννου), Χαλαστάνης