Συνεχίζει την προέλαση η Νίκη Βόλου, υποκλίθηκε και ο Α.Ο. Σελλάνων

Συνέχισε την προέλασή της προς τον τίτλο η Νίκη Βόλου καθώς ούτε ο Α.Ο. Σελλάνων του Στέφανου Ξηροφώτου κατέφερε να αντισταθεί στην αγωνιστική ανωτερότητά της. Το συγκρότημα του Ράτκο Ντόστανιτς επικράτησε με σκορ 2-0 χάρη σε γκολ του νεοαποκτηθέντα Μαντζίρη στο 64ο λεπτό και του Λόρι Κέρι στο 89’.

Η Νίκη Βόλου κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, πίεσε ασφυκτικά τα καρέ του Παπαδόπουλου, χωρίς όμως να καταφέρει να τα παραβιάσει, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια.

Οι αλλαγές του Σέρβου τεχνικού κατά τη διάρκεια της επανάληψης άλλαξαν το ρου του αγώνα καθώς η Νίκη «ξεκλείδωσε» την άμυνα των φιλοξενούμενων χάρη σε έμπνευση του Δεμηρτζόγλου και εκτέλεση με το κεφάλι του Λάζαρου Μαντζίρη στο 64’. Ο Κωστής Δεμηρτζόγλου είχε αντικαταστήσει τον Μέτσε στο 62’ ενώ στο 56’ ο νεοαποκτηθέντας Μαντζίρης είχε περάσει στη θέση του Φάμπιο Ταβάρες. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Λόρι Κέρι με σουτ στο 89’ και πάλι σε ασίστ του Δεμηρτζόγλου.

Για τους κυανόλευκους αυτό ήταν το ενδέκατο συνεχόμενο τρίποντο ενώ με τα δύο γκολ που πέτυχαν έφτασαν στα 47, όντας η πιο παραγωγική επίθεση της κατηγορίας. Όσον αφορά την αμυντική λειτουργία της Νίκης, τα τέσσερα γκολ παθητικό σε 16 αγώνες την κατατάσσουν μεταξύ των κορυφαίων ομάδων της κατηγορίας σ’ αυτόν τον τομέα. Είναι χαρακτηριστικό πως η Νίκη Βόλου με τον Ράτκο Ντόστανιτς στον πάγκο της δεν έχει δεχθεί γκολ. Η τελευταία φορά που παραβιάστηκε η εστία της ήταν στις 2 Δεκεμβρίου στο ματς με τον Γ.Σ. Αλμυρού.

Εντυπωσιακός ο κόσμος που δεν σταμάτησε να τραγουδά για την ομάδα του δημιουργώντας μία άκρως ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα.

Το φιλμ του αγώνα

Καταιγιστική η Νίκη, κράτησαν τα Σέλλανα

Καταιγιστική ήταν η Νίκη στο πρώτο ημίχρονο και αν οι παίκτες της ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην τελική πάσα και στην τελική ενέργεια θα μπορούσαν ανοίξουν το σκορ σε αρκετές περιπτώσεις

1ο ημίχρονο

1’ Έναρξη αγώνα

3’ Συρτή σέντρα του Παπαδόπουλου από τα αριστερά, στο πρώτο δοκάρι ο Βουκομάνοβιτς θα προσπαθήσει με τακουνάκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα όμως αυτή θα περάσει δίπλα από δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων

7’ Σε επίθεση διαρκείας του Α.Ο. Σελλάνων ο Πατσαρούχας σούταρε από καλή θέση, με τον Αποστολίδη να μπλοκάρει σταθερά

8’ Σε όμορφο συνδυασμό των παικτών της Νίκης ο Παπαδόπουλος γύρισε παράλληλα προς την εστία με τους αμυντικούς να διώχνουν πριν ο Βουκομάνοβιτς σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

17’ Σουτ του Μπιτέλη, δεν ανησυχεί ο Αποστολίδης

21’ Μακρινό σουτ του Ιορδανίδη, άουτ η μπάλα

25’ Σουτ του Κέρι από το ύψος της περιοχής, άουτ η μπάλα

31’ Σουτ του Μπιτέλη, εύκολα μπλοκάρει ο Αποστολίδης

38’ Μετά από επίθεση διαρκείας ο Κέρι θα εκτελέσει από θέση βολής όμως η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης και πάλι σουτ του Κέρι θα κοντράρει με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

43’ Διαγώνιο σουτ από τον Μετούσι, δίπλα από το δεξί δοκάρι η μπάλα

45’ Λήξη ημιχρόνου

Υπόθεση μεταγραφών και Κέρι…

Ο Ντόστανιτς περνώντας τους Δεμηρτζόγλου και Μαντζίρη στον αγωνιστικό χώρο κατάφερε και άλλαξε την τροπή που είχε πάρει το ματς, καθώς όσο ο χρόνος περνούσε και η Νίκη δεν σκόραρε, τόσο βάραιναν τα πόδια των παικτών της. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τον χρόνο από το πρώτο λεπτό της επανάληψης όμως το γκολ του Μαντζίρη στο 64’ μετά από όμορφη σέντρα του Δεμηρτζόγλου, τους χάλασε τα σχέδια. Η δεύτερη κίτρινη στον Χάδιαρη στο 51’ είχε κάνει ήδη δύσκολο το έργο της ομάδας του Στέφανου Ξηροφώτου και στο 89’ ο Λόρι Κέρι σφράγισε τη δίκαιη νίκη των γηπεδούχων. Ο Δεμηρτζόγλου από τα αριστερά έβγαλε σε θέση βολής τον αρχηγό που με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 2-0.

2ο ημίχρονο

46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

50’ Σουτ του Ιορδανίδη από καλή θέση η μπάλα θα κοντράρει και θα επιστρέψει στον ίδιο που με νέο σουτ θα στείλει την μπάλα άουτ

51’ Δεύτερη κίτρινη στον Χάδιαρη και αποβολή για τον παίκτη του ΑΟ Σελλάνων

60’ Παράλληλη συρτή σέντρα του Παπαδόπουλου από τα δεξιά, δεν προλάβουν Μαντζίρης και Βουκομάνοβιτς να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα

64’ Γκολ για τη Νίκη Βόλου. Ο Δεμηρτζόγλου με ωραία ενέργεια απέφυγε τον αντίπαλό του, έβγαλε σέντρα ξυράφι με τον Μαντζίρη να στέλενει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι

76’ Πλασέ του Βουκομάνοβιτς, άουτ η μπάλα

89’ 2-0 για τη Νίκη. Ο Δεμηρτζόγλου με ωραία ενέργεια θα δώσει στον Κέρι, με τον αρχηγό να μην “συγχωρεί” και από τη μεγάλη περιοχή να κάνει το 2-0

94’ Πλασέ του Μπακρατσά, δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αποστολίδη η μπάλα

95’ Ο Μετούσι θα γυρίσει στην περιοχή, ο Κέρι από καλή θέση δεν θα μπορέσει να νικήσει τον Παπαδόπουλο που μπλοκάρει την μπάλα

95’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου (Ντόστανιτς): Αποστολίδης, Μετούσι, Θ. Παπαδόπουλος, Καρτσαμπάς, Καντούτσης, Ρόβας, Μέτσε (62’ Δεμηρτζόγλου), Ιορδανίδης, Κέρι, Φάμπιο (56’ Μαντζίρης), Βουκομάνοβιτς (80’ Ντινιωτάκης)

Α.Ο. Σελλάνων (Ξηροφώτος): Π. Παπαδόπουλος, Παπαγεωργίου, Τζάνης (64’ Υφαντής), Μπούσδρας (81’ Τσιρογιάννης), Αρχοντής, Κοντός (62’ Μπακρατσάς), Χάδιαρης, Πατσαρούχας, Τζέκος (26’ Κούρκουλας), Δημολιός, Μπιτέλης

Διαιτητής: Ψυχούλας (Βοιωτίας)