Άδειασμα Κούγια σε Φέστα και η απάντηση του προπονητή της ΑΕΛ

Ο Κούγιας έβγαλε στη… σέντρα τον Τζιανλούκα Φέστα για τη σύνθεση της ΑΕΛ στο ματς με τον Ολυμπιακό και ο Ιταλός προπονητής απάντησε.

H γραπτή δήλωση του Κούγια και στη συνέχεια η απάντηση του Φέστα:

«Συγγνώμη από τους οπαδούς μας, αλλά εγώ δεν είμαι ούτε Πηλαδάκης, ούτε Πλεξίδας να με πιάνει κανείς κορόιδο.

Δεν μπορεί με την ΑΕΚ, με τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναικό να παίζουμε σαν να είναι ο αγώνας της ζωής μας και με τον Ολυμπιακό να γίνονται 7 αλλαγές βασικών παικτών, να παίζουμε με 2 στόπερ στην ευθεία, εκ των οποίων ο ένας είναι ο Μόρας, που έχει να παίξει κανονικό αγώνα 6 μήνες και να μπαίνει ο καλύτερος μας στόπερ ο Ζίζιτς στο 2ο ημίχρονο και να παίζουμε με 3 στόπερ όταν το σκορ είναι 3-0 και ο Ολυμπιακός έχει χάσει 20 ευκαιρίες.

Η ΑΕΛ είναι μεγάλη ομάδα και εγώ πολύ μεγάλο μέγεθος για το ελληνικό ποδόσφαιρο και την ελληνική κοινωνία και δεν έχω κάνει ποτέ εκπτώσεις στις αρχές μου.

Οι δικαιολογίες του ότι πρέπει να ξεκουράσουμε παίκτες, γιατί παίζουμε με τον Ατρόμητο την Κυριακή και με τον Παναιτωλικό την άλλη Κυριακή εμένα δεν με αγγίζουν.

Με το πέναλτι του Κομίνη δεν ασχολούμαι καθόλου, γιατί με τον κύριο αυτόν δεν θέλω να ασχολούμαι.

Συγγνώμη και πάλι από τους οπαδούς μας.

Ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Αυτοί που πρέπει να καταλάβουν νομίζω το κατάλαβαν ήδη από το ημίχρονο του αγώνα.

Αυτό που έγινε σήμερα δεν το επιτρέπω στον εαυτό μου.

Δυστυχώς πρέπει να κάνω υπομονή, γιατί έχουμε καλή ομάδα και μπορούμε να βγούμε φέτος στην Ευρώπη.

Μακάρι στα τελευταία παιχνίδια να κρίνεται το Πρωτάθλημα».