ΝΙΚΗσε και το Μακρυχώρι, σειρά… η Ιτέα

Ακόμη ένα βήμα προς τον τίτλο έκανε η Νίκη Βόλου, κερδίζοντας τον Απόλλωνα Μακρυχωρίου με 2-0, στην Καρδίτσα. Οι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι σε όλο τον αγώνα, έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και πήραν το τρίποντο στην επανάληψη χάρη σε δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, τον Γιάννη Ντινιωτάκη και τον Λάζαρο Μαντζίρη.

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο

Δοκάρι και Γεωργαντζάς σταμάτησαν τη Νίκη

Με τη Νίκη να πιέζει για να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, άρχισε και ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος του αγώνα. Οι κυανόλευκοι “σπατάλησαν” πολλές ευκαιρίες για να προηγηθούν με την κυριότερη, αυτή του 13’ όταν το σουτ του Ιορδανίδη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γεωργαντζά.

1’ Έναρξη αγώνα

10’ Ο Κέρι με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ θα υποχρεώσει τον Γεωργαντζά σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ

13’ Σε εκτέλεση φάουλ του Μέτσε από τα δεξιά, ο Ιορδανίδης θα σημαδέψει το δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κέρι θα πιάσει δυνατό σουτ με τον Γεωργαντζά να κρατάει το “μηδέν” για την ομάδα του.  Νέο σουτ του Βουκομάνοβιτς θα μπλοκάρει εύκολα ο πορτιέρε του Απόλλωνα

14’ Σουτ του Μβελέ Τζούνιορ, ψηλά άουτ η μπάλα

29’ Ο Κέρι έβγαλε κάθετα στον Μετούσι, αυτός γύρισε προς το πέναλτι, με τον Μέτσε να πιάνει το σουτ στην κίνηση και την μπάλα να περνά δίπλα από δεξί δοκάρι των γηπεδούχων

35’ Κεφαλιά του Ιουσούφη, σε σέντρα από τα αριστερά, άουτ η μπάλα

39’ Ο Κέρι θα βγάλει στην πλάτη της άμυνας τον Παπαδόπουλο, που θα πλησιάσει προς την εστία των γηπεδούχων όμως αντί να σουτάρει προτίμησε να σεντράρει συρτά, με τον Βουκομάνοβιτς να μην προλαβαίνει.

42’ Σέντρα του Κόκκινου από τα δεξιά, κεφαλιά του Κοντοβά από πλεονεκτική θέση, μπλοκάρει ο Αποστολίδης

45+1’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

2ο ημίχρονο

Η Νίκη καθάρισε με δύο κινήσεις “ματ” από τον Ντόστανιτς…

Ότι δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη, το έκανε στην επανάληψη. Μπορεί στο πρώτο μέρος να είχε τις ευκαιρίες, όμως τα δύο γκολ τα σημείωσε στο 2ο και χωρίς να κυμανθεί σε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ο Ντόστανιτς με δύο κινήσεις “ξεκλείδωσε” το ματς καθώς τόσο ο Ντινιωτάκης που πέρασε στη θέση Δεμηρτζόγλου στο 66’ όσο και ο Μαντζίρης που αντικατέστησε τον Βουκομάνοβιτς στο 61’, σημείωσαν τα δύο γκολ με τα οποία η Νίκη παρέμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται δίκαια και για δύο πέναλτι που αρνήθηκε ο κ. Μελτζανίδης σε δύο περιπτώσεις, στις οποίες η μπάλα σταμάτησε σε χέρια των γηπεδούχων.

46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

63’ Σε φάουλ του Κέρι ο Καντούτσης θα πάρει την κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο πρώτος βοηθός θα υποδείξει σε θέση οφσάιντ τον αμυντικό της Νίκης

78’ Γκολ για τη Νίκη. Ο Μαντζίρης έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Ντινιωτάκη, με τον επιθετικό της Νίκης να πλασάρει και να γράφει το 0-1

87’ Γκολ για τη Νίκη. Σέντρα του Κέρι από τα αριστερά, με τον Μαντζίρη να πιάνει το γυριστό σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

94’ Λήξη αγώνα

Κίτρινες: Κοντοβάς, Ρόβας, Απ. Τεντολούρης, Μέτσε

Κόκκινες:

Σκόρερ: 78’ Ντινιωτάκης, 87’ Μαντζίρης

Οι συνθέσεις

Απόλλων Μακρυχωρίου: Γεωργαντζάς, Τεντολούρης Δ., Τζιλός, Ισούφης, Κοντοβάς, Κατσιαγιάννης, Κρανιώτης, Τελούρης Απ.(73’ Μυργιώτης), Μβελέ, Καρβούνης (66’ Κωτσοβός), Κόκκινος

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Παπαδόπουλος Θ., Καντούτσης, Παπαδήμας, Μετούσι, Ρόβας, Μέτσε, Ιορδανίδης 31’ λ.τ. Φάμπιο), Δεμηρτζόγλου (66’ Ντινιωτάκης), Κέρι, Βουκομάνοβιτς (61 Μαντζίρης)

Διαιτητής: Γιώργος Μελτζανίδης (ΕΠΣ Ημαθίας)

Βοηθοί: Μιχάλης Μανάσης και Χρήστος Μπάλας (ΕΠΣ Τρικάλων)