Γλίτωσε με 1-0 ο Αστέρας

Ένα ολόκληρο γύρο πρωταθλήματος μόνο με νίκες συμπλήρωσε η Νίκη Βόλου, κατακτώντας το 12ο συνεχόμενο τρίποντο, καταβάλλοντας αυτή τη φορά τον Αστέρα Ιτέας με σκορ 1-0. Το νικητήριο τέρμα το πέτυχε μόλις στο 6ο Λάζαρος Μαντζίρης, ο οποίος αποδεικνύεται «λίρα εκατό» για τη βολιώτικη ομάδα. Οι κυανόλευκοι θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα τέρματα αν ήταν πιο εύστοχοι στην τελική τους ενέργεια και αν οι αντίπαλοι δεν ροκάνιζαν εντέχνως τον χρόνο με στόχο την μία ευκαιρία που θα τους έδινε τη δυνατότητα να κλέψουν κάτι από το ματς.

Στη Νίκη Βόλου πλέον στρέφονται αποκλειστικά στο ματς της επόμενης Κυριακής όπου θα αντιμετωπίσουν τον αιώνιο αντίπαλο, σ’ ένα παιχνίδι που ίσως κρίνει και τον πρωταθλητή του ομίλου. Από την αναμέτρηση θα απουσιάσει ο Νέτι Μέτσε που δέχθηκε αναίτια κίτρινη κάρτα και συμπλήρωσε τέσσερις.

Το φιλμ του αγώνα

Φουριόζα μπήκε η Νίκη στον αγώνα και μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά πρόλαβε πέτυχε ένα γκολ και δημιούργησε προϋποθέσεις για δεύτερο τέρμα άλλες τρεις φορές. Το 1-0 σημείωσε ο Μαντζίρης στο 6ο λεπτό με κεφαλιά σε κόρνερ του Κέρι.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη

1’ Στο φάουλ του Μέτσε από τα αριστερά, ο Μαντζίρης πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Τσεμπερίδης να αστοχεί από θέση βολής πλασάροντας άουτ

6’ Γκολ για τη Νίκη. Σε κόρνερ του Κέρι από τα αριστερά ο Μαντζίρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Χάμου, γράφοντας το 1-0 για τη Νίκη

8’ Ο Χάμος θα σώσει την εστία του από δεύτερη παραβίαση, όταν στο κόρνερ του Μέτσε η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία με τον πορτιέρε του Αστέρα να διώχνει με υπερένταση

9’ Μαντζίρης και Παπαδόπουλος συνδυάστηκαν όμορφα από τα αριστερά, ο αριστερός οπισθοφύλακας της Νίκης έβγαλε σέντρα “ξυράφι” με τον Κέρι να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα

42’ Όμορφος συνδυασμός των παικτών της Νίκης έβγαλε σε θέση βολής τον Δεμηρτζόγλου, ο οποίος σούταρε όμως ο Χάμος έδιωξε σε κόρνερ

45’ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Χωρίς ρυθμό η επανάληψη

Με στόχο να παίξουν με τον χρόνο και να οδηγήσουν το ματς στην κόψη του ξυραφιού μπήκαν στην επανάληψη οι παίκτες του Πάρη Ανδράλα. Οι συνεχείς διακοπές δεν έδωσαν το δικαίωμα στους κυανόλευκους να αποκτήσουν ρυθμό με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν πολλές ευκαιρίες στα καρέ του Χάμου.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη

56’ Μακρινό σουτ του Κακκάβα άουτ η μπάλα χωρίς να ανησυχήσει ο Αποστολίδης

59’ Σέντρα του Μετούσι από τα δεξιά, γυριστό σουτ του Μαντζίρη, δύσκολα σε κόρνερ ο Χάμος

60’ Σέντρα του Ιορδανίδη, από το δεύτερο δοκάρι ο Μέτσε δεν θα νικήσει τον Χάμο που αποκρούει σωτήρια για την ομάδα του

66’ Ο Ιορδανίδης έβγαλε κάθετα στον Μαντζίρη, ο επιθετικός της Νίκης έκανε το σουτ με το δεξί, με την μπάλα να περνάει δίπλα από δεξί δοκάρι της εστίας του Χάμου

69’ Ο Κέρι από πλεονεκτική θέση θα σουτάρει με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι

71’ Σουτ του Κακκάβα από πλάγια θέση, θα βγάλει ο Αποστολίδης

71’ Σε κόρνερ του Γκούρα από αριστερά ο Ηλιάδης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα άουτ

88’ Ο Βουκομάνοβιτς σε τετ α τετ με τον Χάμο δεν θα μπορέσει να νικήσει τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων που κράτησε το 1-0

93’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέρι, άουτ η μπάλα

93’ Τέλος του αγώνα

Σκόρερ: Μαντζίρης (6’)

Διαιτητής: Κουκούλης (ΕΠΣ Λάρισας)

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Μετούσι (86’ Καρτσαμπάς), Παπαδόπουλος Θ., Καντούτσης, Παπαδήμας, Δεμηρτζόγλου (71’ Φάμπιο), Μέτσε, Ιορδανίδης (71’ Ντινιωτάκης), Κέρι, Τσεμπερίδης, Μαντζίρης (83’ Βουκομάνοβιτς)

Αστέρας Ιτέας: Χάμος, Κουτσούμπας, Αντωνόπουλος (67’ Μπογκντάνι), Ηλιάδης, Ζαννιάς (55’ Γκούρα), Μαυρόπουλος (71’ Γεωργουσόπουλος), Αλεξίου, Μαλισσόβας, Κακκάβας, Πρέντι, Σεΐτι (85’ Σαλιάι)