Πάλεψε με Σπάρτακο ο Ίωνας

Προσπάθησε ο Ίωνας απέναντι στον πρωτοπόρο του 1ου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ, Σπάρτακο, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 73-68, παίζοντας χωρίς τους δύο ψηλούς του, Ευθυμίου και Βασιλείου. Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα κι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή στη δεύτερη περίοδο, μέχρι και τους δεκαπέντε στο ξεκίνημα της τρίτης.

Ο Ίωνας βρήκε λύσεις και μάλιστα, η ομάδα του Πρέκα προσπέρασε με έναν πόντο. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη, καθώς αποδείχθηκαν ψύχραιμοι στις βολές στα τελευταία λεπτά.

Δεκάλεπτα: 16-13, 41-29, 55-51, 73-68

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Μπαμπανάτσας 13 (3), Αθανασόπουλος 19 (1), Γοργόλης 5 (1), Φαρμάκας 3, Καφάσης 3, Αγαπίου 2, Καλέτσιος 6, Πάσχος 11, Σπανούλης 11 (1).

ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης, Φωτιάδης, Γουσιόπουλος, Τζήμας 15 (2), Ευτυχίδης 4, Φαρμάκης, Μπεκρής 23 (1), Πάσχος, Γεωργόπουλος 7 (1), Παυλόπουλος 19 (2), Φοινικόπουλος.