«Μπορείς Ξανά!»

«Στις 30 Ιουλίου 2005 η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξήχθη στον Καναδά.

Ο μικρός τελικός με την Κροατία “έσπαγε καρδιές”. Η Κροατία προηγήθηκε 9-8 με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Τεό Ντόγκας, 34” πριν την λήξη του ματς. Ο Χρήστος Αφρουδάκης, με υπέροχο μακρινό σουτ, ισοφάρισε 9-9 πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Στην παράταση ο Ντόγκας έβαλε τους Κροάτες μπροστά. O Σχίζας ισοφάρισε και, ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα οδηγούνταν στην διαδικασία των πέναλτι, ο Γιώργος Αφρουδάκης 11” προτού τελειώσει και η παράταση, μ’ εκπληκτικό γυριστό σουτ, έδωσε τη μεγάλη νίκη στην Εθνική με 11-10. Το ομαδικό μετάλλιο ήταν το πρώτο για την Ελλάδα σε παγκόσμιο πρωτάθλημα οποιουδήποτε ομαδικού αθλήματος ανδρών ή γυναικών. Αύριο κόντρα στην Ιταλία οι παίχτες της εθνικής μας καλούνται να γράψουν ξανά ιστορία. Καλή επιτυχία».