NIKHσε Αχιλλέα και βοηθό…

Σ’ ένα ματς που ο βοηθός το μετέτρεψε σε ροντέο για δέκα λεπτά, η Νίκη Βόλου κατάφερε να πάρει το τρίποντο κερδίζοντας εκτός του παθιασμένου Αχιλλέα, τον “φαντασιόπληκτο” επόπτη. Η Νίκη αποδίδοντας όμορφο ποδόσφαιρο σ’ έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο κέρδισε δίκαια την ομάδα της Νεοκαισάρειας που “διψούσε” για βαθμούς. Το σκορ άνοιξε ο Μαντζίρης στο 31′, με τον Βουκομάνοβιτς να διπλασιάζει στο 52′. Οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι με τον Ίτσιο στο 60′ με τη Νίκη να αντιδρά πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα με τον Σέρβο επιθετικό να σκοράει και πάλι. Ο Α’ βοηθός πήρε την πρωτοβουλία να υποδείξει πέναλτι, την ώρα που ο διαιτητής έδειξε “παίζετε” τινάζοντας το παιχνίδι στον αέρα και βάζοντας τους γηπεδούχους και πάλι στο ματς. Την απάντηση έδωσε ο Κέρι που στο 94′ σημείωσε το τέταρτο τέρμα για τη Νίκη, βάζοντας τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων.

Το φιλμ του αγώνα

Άνοιξε τον δρόμο για τη Νίκη ο Μαντζίρης

Η Νίκη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να σημειώσει το γκολ που θα ξεκλείδωνε την αντίπαλη άμυνα. Αν και ο κακός αγωνιστικός χώρος αποτέλεσε ανασταλτικό παράγοντα στις επιθετικές ενέργειες των παικτών του Ράτκο Ντόστανιτς εντούτοις με υπομονή και χωρίς βιασύνη έφτασε στο πολυπόθυτο τέρμα, στο 31′.

1ο ημίχρονο
1′ Έναρξη του αγώνα
12′ Φάουλ του Αποστολίδη, κεφαλιά του Ίτσιου, μπλοκάρει ο Μάνος Αποστολίδης
13′ Σουτ του Κέρι, κοντράρει η μπάλα και φτάνει χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Βασιλειάδη
23′ Ο Βουκομάνοβιτς έβγαλε κάθετα στον Μαντζίρη, με τον επιθετικό της Νίκης να κάνει το πλασέ υποχρεώνοντας τον Βασιλειάδη σε δύσκολη απόκρουση με το ένα χέρι
28′ Κεφαλιά του Καρτσαμπά στο κόρνερ του Μέτσε, άουτ η μπάλα
31′ Διαγώνιο σου του Μέτσε, ο Βασιλειάδης θα μπλοκάρει σταθερά
31′ Γκολ για τη Νίκη. Ο Κέρι έβγαλε κάθετα στον Μέτσε, αυτός έκανε τη συρτή σέντρα, με τον Μαντζίρη με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους
45’+2′ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Ανώτερη η Νίκη δεν λύγισε ούτε με το ανύπαρκτο πέναλτι που υπέδειξε ο βοηθός

Με εξαίρεση τα πέντε πρώτα λεπτά της επανάληψης που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, η Νίκη επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και δίκαια κέρδισε με σκορ 4-2 τον μαχητικό Αχιλλέα. Το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν ο βοηθός του διαιτητή δεν υπεδύκνειε πέναλτι σε μία φάση που ο διαιτητής έδειξε “παίζετε”.

2ο ημίχρονο
46′ Έναρξη του 2ου ημιχρόνου
52′ 2ο γκολ για τη Νίκη Βόλου. Ο Μετούσι έκανε τη συρτή παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, ο Μαντζίρης άφησε με προσποίηση για τον Βουκομάνοβιτς που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
56′ Ο Τσεμπερίδης έβγαλε τον Μαντζίρη στην πλάτη της άμυνας, ο επιθετικός της Νίκης κατέβασε με το στήθος πλάσαρε με λόμπα τον Βασιλειάδη, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
59′ Ωραία ανάπτυξη για τη Νίκη, ο Βουκομάνοβιτς έβγαλε τη συρτή παράλληλη σέντρα, με τον Κραγιόπουλο να παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Μαντζίρη
60′ Μειώνει το σκορ ο Ίτσιος για τον Αχιλλέα. Ο Κατσαμάγκας σέντραρε με τον Ίτσιο να πιάνει στον ύπνο την άμυνα της Νίκης και με σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
62′ Τριτο γκολ για τη Νίκη. Ο Μαντζίρης σέντραρε συρτά από τα δεξιά, ο Βουκομάνοβιτς με πλασέ έκανε τρία τα τέρματα της Νίκης και δύο τα προσωπικά του
70′ Ο Ιορδανίδης στόπαρε και με σουτ υποχρέωσε σε δύσκολη απόκρουση τον Βασιλειάδη
82′ 3-2 για τον Αχιλλέα. Με ανύπαρκτο πέναλτι που υπέδειξε ο βοηθός (Δεμερτζής), η Νεοκαισάρεια μείωσε σε 3-2
94′ 4-2 η Νίκη. Ο Μαντζίρης θα σερβίρει ο Κέρι θα σκοράρει και “κλειδώσει” το ματς
95′ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις:
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας: Βασιλειάδης, Χαλκίδης, Μτσεντλισβίλι, Κραγιόπουλος, Τερζής, Παγωνίδης, Ίτσιος, Αποστολίδης, Κατσαμάγκας, Παπαδόπουλος, Ναλμπαντίδης
Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Μετούσι, Μετούσι, Καρτσαμπάς, Καντούτσης, Τσεμπερίδης, Μέτσε, Ιορδανίδης, Βουκομάνοβιτς, Κέρι, Μαντζίρης