Με μέταλλο πρωταθλήτριας, η Νίκη 3-2 τον Αλμυρό

Σ’ ένα ματς που πήρε τη μορφή «ροντέο» στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Νίκης βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και ανέτρεψαν την εις βάρος της κατάσταση, και μάλιστα δύο φορές, και κατέκτησαν ακόμη ένα πολύτιμο τρίποντο, στην κούρσα του πρωταθλήματος. Οι κυανόλευκοι πλήρωσαν με το χειρότερο τρόπο το μουδιασμένο πρώτο ημίχρονο, με τον Γ.Σ. Αλμυρού να παίρνει κεφάλι στο σκορ, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Η Νίκη απάντησε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέρι στο 53’, όμως οι φιλοξενούμενοι του Κωστή Βελιτζέλου βρήκαν τον τρόπο να βάλουν και πάλι δύσκολα στη Νίκη, με τον Τσελεπή να κάνει το 1-2 στο 57’. Το συγκρότημα του Ράτκο Ντόστανιτς βρήκε και πάλι απάντηση στο 74’ με τον Θοδωρή Παπαδόπουλο φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Στο 77’ ο Αποστολίδης κράτησε τους γηπεδούχους στο ματς με τη σωτήρια επέμβασή του στο πέναλτι του Κοντοβά και στο 88’ ο Κέρι έβαλε φωτιά στο Πανθεσσαλικό όταν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Το φιλμ του αγώνα

Επικράτησε ο «μονόφθαλμος» στο πρώτο μέρος

Σ’ ένα κακό πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να προηγηθούν στο 42’ και να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους 1-0. Η Νίκη Βόλου ξέχασε στη …Νεοκαισάρεια το πάθος και την ενέργεια και εμφανίστηκε αγνώριστη στο αγωνιστικό χώρο του Πανθεσσαλικού δίνοντας δικαιώματα στο συγκρότημα του Κωστή Βελιτζέλου.

1ο ημίχρονο

1’ Έναρξη

6’ Ο Μετούσι σέντραρε από τα δεξιά, ο Δεμηρτζόγλου με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας του Σταυράκη

12’ Σουτ του Γκίκα από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει εύκολα ο Αποστολίδης

16’ Ο Μπαρούτας θα εκτελέσει με συρτή πάσα στον Γκίκα το φάουλ από τα δεξιά, με τον επιθετικό του Αλμυρού να σουτάρει δυνατά και την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ

18’ Σέντρα του Γκίκα από τα αριστερά, ο Τζοβάρας δεν θα πιάσει την κεφαλιά από καλή θέση με την μπάλα να περνά άουτ

20’ Ο Ιορδανίδης πέρασε κάθετα στον Δεμηρτζόγλου, με το πλασέ από πλάγια θέση να εξουδετερώνεται από τον Σταυράκη

23’ Σέντρα του Παπαδόπουλου από τα αριστερά, η μπάλα θα φτάσει στον Δεμηρτζόγλου, όμως δεν θα κοντρολάρει όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να μην σουτάρει με δύναμη και η μπάλα να απομακρυνθεί από τους αμυντικούς

31’ Λάθος πάσα του Μέτσε παραλίγο να στοιχίσει στη Νίκη, καθώς ο Αλεξανδρής διάβασε τη φάση, έκλεψε την μπάλα όμως ο Αποστολίδης του πήρε την μπουκιά από το στόμα πριν έρθει σε θέση βολής

42’ 0-1 ο Γ.Σ. Αλμυρού. Ο Μπαρούτας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Παπακώστας από το δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα

45’ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Με μέταλλο πρωταθλήτριας γύρισε το παιχνίδι η Νίκη

Η Νίκη Βόλου βρήκε τρεις φορές απάντηση στα γκολ του Αλμυρού και σ’ ένα δεύτερο ημίχρονο που δεν ενδεικνύονταν για καρδιακούς κατέκτησε το πολύτιμο τρίποντο, χάρη σε τέρμα του Λόρι Κέρι στο 88’. Νωρίτερα ο Αλμυρός έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί με 3-2 όταν στο πέναλτι που κέρδισε στο 76’, ο Αποστολίδης απόκρουσε την εκτέλεση του Κοντοβά.

2ο ημίχρονο

46’ Έναρξη

51’ Πέναλτι για τη Νίκη. Ο Μέτσε γέμισε με φάουλ, ο Σταυράκης στην έξοδό του γκρέμισε τον Δεμηρτζόγλου με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα

53’ Γκολ για τη Νίκη. Ο Λόρι Κέρι ευστόχησε από τα 11 μέτρα ισοφαρίζοντας για τη Νίκη Βόλου

56’ Ο Γκίκας αφού ντρίπλαρε τον Μετούσι, σούταρε με τον Αποστολίδη να λέει “όχι”

57’ Γκολ ο Γ.Σ. Αλμυρού. Σε κόρνερ του Αλμυρού ο Τσελεπής από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

61’ Σουτ του Μαντζίρη, εντυπωσιακά θα βγάλει ο Σταυράκης, στην επαναφορά ο Κέρι με βολ πλανέ θα στείλει την μπάλα άουτ

63’ Φάουλ του Μέτσε, ο Σταυράκης θα βγει με γροθιές, ο Μαντζίρης δεν θα σημαδέψει σωστά στην επαναφορά και θα στείλει την μπάλα άουτ

73’ Κεφαλιά του Καντούτση, μπλοκάρει ο Σταυράκης

74’ Γκολ για τη Νίκη. Ο Κέρι με ατομική ενέργεια θα μπει στην περιοχή, στο σουτ που θα επιχειρήσει η μπάλα θα κοντράρει με τον Θοδωρή Παπαδόπουλο να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

76’ Πέναλτι για τον Αλμυρό. Σέντρα του Κοντοβά από τα αριστερά, χέρι του Μετούσι, πέναλτι δείχνει ο Τσιαουσίδης

77’ Αποκρούει ο Αποστολίδης το πέναλτι του Κοντοβά

78’ Ο Μέτσε δεν θα μπορέσει να σουτάρει από πλάγια θέση της μικρής περιοχής, χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το 3-2

88’ Γκολ για τη Νίκη. Ο Μαντζίρης γύρισε από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Κέρι που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας τη Νίκη μπροστά στο σκορ

96’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου (Ρ. Ντόστανιτς): Αποστολίδης, Μετούσι, Θ. Παπαδόπουλος, Καρτσαμπάς (62’ Παπαδήμας), Καντούτσης, Τσεμπερίδης (62’ Ρόβας), Μέτσε, Ιορδανίδης (71’ Ντινιωτάκης), Κέρι, Δεμηρτζόγλου (79’ Τσιώλης), Μαντζίρης

Γ.Σ. Αλμυρού (Κ. Βελιτζέλος): Σταυράκης, Καρράς, Μπαρούτας, Ναουμίδης, Παπακώστας, Δημηνάς (73’ Λουκάς), Αλεξανδρής, Γκίκας (90+3’ Ματθαίου), Τσελεπής (87’ Καλαμίδας), Κοντοβάς (90+1’ Στουρνάρας), Τζοβάρας