Με “πεντάρα”… ο Διαγόρας, παραμένει στην κορυφή

Με δεδομένη την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, ο Διαγόρας έπραξε το χρέος του και χωρίς απολύτως καμία δυσκολία επικράτησε στην έδρα του επί του Ηρακλή με 5-0, συνεχίζοντας ακάθεκτος την πορεία του για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Δύο γκολ και ένα δοκάρι για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο,  τρία τέρματα σημείωσαν στο β’ 45λεπτο.

Από το 31’ με παίκτη λιγότερο έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι, λόγω αποβολής του Γκάγκα για διαμαρτυρία.

Στο 21ο λεπτό μετά από συνδυασμό με τον Κουβελά, ο Αλαμάνης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ κι άνοιξε το σκορ για τον Διαγόρα

Στο 25’ σε προσπάθεια του Αλαμάνη υποδείχθηκε χέρι και πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να  εκτελέσει ο Κυριάκος,  που ήταν εύστοχος κι έκανε το 2-0.

Στο 41΄ο Κουβελάς από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφού με προβολή σημάδεψε το δοκάρι της εστίας τους Ηρακλή.

Στο 60’ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0, από σέντρα του Κουρούμαλου και κεφαλιά του Καραμανλή.

Στο 68’ το 4-0 έγινε με πλασέ του Ιωάννου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κυριάκου. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 73’ με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής από τον Κουρούμαλο.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Β. Βουραζέρης (65’ Τσιότρας), Κουρούμαλος, Καραμπούζης,  Πρασσάς, Ιωάννου, Λάιος (75’ Ντάφος), Γουτούλης (50’ Καραμανλής), Κουβελάς, Βαλωτής, Κυριάκος, Αλαμάνης (67’ Κ. Καραπλιάγκος)

ΗΡΑΚΛΗΣ: Πολυμέρου, Α. Γκίκας, Π. Γκίκας, Καραλής, Στρούγκης, Τσουκάλης, Κικίδης, Τανός, Δημητρίου, Γκάγκας, Παπαϊωάννου