Ο νέος χάρτης της Γ’ Εθνικής

Ικανοποιητική ήταν η εικόνα που αντίκρυσαν τα μέλη της Επιτροπής Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, αναφορικά με τις δηλώσεις συμμετοχής στο νέο πρωτάθλημα για τη σεζόν 2015-2016, αφού σχεδόν όλα τα σωματεία ανταποκρίθηκαν στο δικαίωμά τους να συμπεριληφθούν…

…στη νέα Γ΄ Εθνική, αποστέλλοντας τον φάκελο και καταβάλλοντας το σχετικό παράβολο.
Μετά την εκπνοή της προθεσμίας, ο πρόεδρος της Επιτροπής Μιχάλης Τζανόπουλος και οι συνεργάτες του συναντήθηκαν στα γραφεία της ΕΠΟ, για να διαπιστώσουν ότι συνολικά 62 σωματεία δήλωσαν συμμετοχή, άλλα δύο σωματεία έστειλαν έγγραφο… συμπαράστασης, ενώ μόλις δύο σωματεία δεν έδωσαν?σημεία ζωής.
Στα 62 σωματεία συμπεριλαμβάνονται οι δευτεραθλήτριες της περσινής Γ΄ Εθνικής, που όμως περιμένουν να δουν τι θα γίνει με την πολύκροτη υπόθεση της συμπλήρωσης των κενών θέσεων στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής.
Αξίζει να αναφερθεί πως τα τρία σωματεία της αποκλεισμένης ΕΠΣ Θεσσαλίας, δήλωσαν συμμετοχή μέσω ΕΠΣ Λάρισας!
Από την άλλη, η Ερμιονίδα και ο Τύρναβος ενημέρωσαν την ΕΠΟ ότι ακόμη δεν επιθυμούν να δηλώσουν συμμετοχή στη Γ’ Εθνική, σε μία προσπάθεια να εξαντλήσουν κάθε πιθανότητα παραμονής στη Β’ Εθνική, αποφεύγοντας παράλληλα να “δεσμευτούν”.
Ούτε συμμετοχή δήλωσε, ούτε όμως ενημέρωση παρείχε ο Ηρακλής Ψαχνών, η διοίκηση του οποίου έχει ξεκαθαρίσει πως θα συνεχίσει να ηγείται της ομάδας μόνο στην περίπτωση που καταφέρει να παραμείνει στη Β’ Εθνική.
Τέλος, μεταξύ όσων είχαν το δικαίωμα είτε από το περσινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, είτε ως πρωταθλήτρια στα μπαράζ, η μοναδική ομάδα που δεν δήλωσε συμμετοχή στη Γ’ Εθνική είναι ο Ζακυνθιακός.
Αναλυτικά, η εικόνα της νέας Γ΄ Εθνικής
ΑΘΗΝΑΣ: Γλυφάδα, Ηλυσιακός, Ηράκλειο, Κηφισιά, Τράχωνες Αλίμου, Φωστήρας
ΑΝΑΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ: Αστέρας Βάρης, Τριγλία Ραφήνας
ΔΥΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ: Βύζας Μεγάρων
ΠΕΙΡΑΙΑ: Ατρόμητος, Εθνικός, Ιωνικός
ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ: Παναργειακός, Ερμιονίδα
ΑΡΚΑΔΙΑΣ: Παναρκαδικός
ΑΡΤΑΣ: Καραϊσκάκης
ΔΡΑΜΑΣ: Δόξα Δράμας
ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ: Ιάλυσος
ΕΒΡΟΥ: Έβρος Σουφλίου, Εθνικός Αλεξανδρούπολης
ΕΥΒΟΙΑΣ: Χαλκίδα
ΖΑΚΥΝΘΟΥ: Λεβάντε
ΗΛΕΙΑΣ: Δόξα Ν. Μανωλάδας, ΠΑΟ Βάρδας, Πανηλειακός
ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ: ΟΦΗ, ΠΑΟ Κρουσώνα
ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ: Θεσπρωτός Ηγουμενίτσας
ΚΑΒΑΛΑΣ: Καβάλα, Βυζάντιο Κοκκινοχώματος, Νέστος Χρυσούπολης
ΚΙΛΚΙΣ: Εθνικός Αγιονερίου
ΚΟΖΑΝΗΣ: Εορδαϊκός, Κοζάνη
ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ: Λουτράκι
ΛΑΚΩΝΙΑΣ: Σπάρτη
ΛΑΡΙΣΑΣ: Δωτιέας Αγιάς, Οικονόμος Τσαριτσάνης, Τύρναβος, (Πύρασος Ν. Αγχιάλου, Ρήγας Φεραίος, Νίκη Βόλου, από Μαγνησία)
ΛΕΣΒΟΥ: Αιολικός Μυτιλήνης
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: Απόλλων Καλαμαριάς, Άρης, Λαγκαδάς, Ηρακλής Αμπελοκήπων, Καμπανιακός
ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Καλαμάτα
ΠΕΛΛΑΣ: Απόλλων Κρύας Βρύσης
ΠΙΕΡΙΑΣ: Αιγινιακός, Αχιλλέας Νεοκαισάρειας, Πιερικός, Πύδνα Κίτρους
ΠΡΕΒΕΖΑΣ/ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Αχέρων Καναλακίου, Εθνικός Φιλιππιάδας
ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Επισκοπή, Ερμής Ζωνιανών
ΣΕΡΡΩΝ: Εθνικός Σερρών
ΤΡΙΚΑΛΩΝ: Φαρκαδόνα
ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ: Οπούντιος Μαρτίνου
ΦΛΩΡΙΝΑΣ: Θύελλα Φιλώτα
ΦΩΚΙΔΑΣ: Φωκικός Άμφισσας
ΧΙΟΥ: Κανάρης Νενήτων
Πηγή: sportsnow.gr