Με το μυαλό στα μπαράζ… η Νίκη 2-0 τα Μετέωρα (photos)

Σ’ ένα ματς που έμοιαζε περισσότερο με αγγαρεία για τις δύο ομάδες, η Νίκη Βόλου επικράτησε με σκορ 2-0 του Α.Σ. Μετέωρα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λόρι Κέρι στο 6’ και αυτογκόλ του Ιωάννου στο 77’.  Το βολιώτικο συγκρότημα δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, έλειπε ο ενθουσιασμός και η φαντασία στη δημιουργία, με αποτέλεσμα η εικόνα του αγώνα να μην ικανοποιήσει τους λιγοστούς φίλους της Νίκης που βρέθηκαν στις εξέδρες του Πανθεσσαλικού.

Η Νίκη Βόλου κρατά μόνον τους τρεις βαθμούς από τη σημερινή (07/04) αναμέτρηση και θα πρέπει άμεσα να βρει τον καλό της εαυτό ώστε στους αγώνες μπαράζ, που πιθανότατα, θα συμμετάσχει, να εκπληρώσει τον στόχο για τον οποίο χτίστηκε αυτή η ομάδα, που δεν είναι άλλος από την άνοδο στη Football League.

Το φιλμ του αγώνα

Παρά το γρήγορο 1-0 της Νίκης, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέρι στο 6’, οι κυανόλευκοι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Γεωργίου, χωρίς όμως και οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν να απειλήσουν.

1ο ημίχρονο

1’ Έναρξη αγώνα

4’ Μακρινό σουτ του Σκόνδρα, μπλοκάρει εύκολα ο Αποστολίδης

6’ Πέναλτι για τη Νίκη Βόλου. Ο Ζήσης ανέτρεψε τον Θοδωρή Παπαδόπυλο, με τον κ. Λαθύρη να καταλογίζει αμέσως την παράβαση

O Ζήσης ανατρέπει καθαρά τον Παπαδόπουλο

7’ Γκολ για τη Νίκη Βόλου. Ο Λόρι Κέρι ευστοχεί από την άσπρη βούλα, ανοίγοντας το σκορ

9’ Σουτ του Λίτσιου, μπλοκάρει ο Αποστολίδης

45’ Τέλος του πρώτου μέρους

Αν και η Νίκη δεν ανέβασε στροφές στην επανάληψη εντούτοις δημιούργησε τις προϋποθέσεις να «κλειδώσει» το ματς , με μεγαλύτερη ευκαιρία, αυτή του Ιορδανίδη στο 51’ όταν από ευνοϊκή θέση το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στον πεσμένο Γεωργίου. Τελικά, ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες της Νίκης, το «πέτυχε» ο Ιωάννου με αυτογκόλ στο 77’.

2ο ημίχρονο

46’ Έναρξη του 2ου ημιχρόνου

51’ Γύρισμα του Κέρι από τα αριστερά, ο Ιορδανίδης από κοντά θα «σημαδέψει» τον πεσμένο τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της Νίκης

60’ Ο Δεμηρτζόγλου από καλή θέση θα σουτάρει δυνατά, όμως η μπάλα θα κοντράρει σε αντίπαλο και θα απομακρυνθεί. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι παίκτες της Νίκης, υποστηρίζοντας πως η μπάλα χτύπησε σε χέρι αντιπάλου

70’ Σουτ του Ιωάννου, αποκρούει σε κόρνερ ο Αποστολίδης

72’ Σουτ του Δεμηρτζόγλου από το ύψος της περιοχής, εύκολα εξουδετερώνει ο Γεωργίου

76’ Σουτ του Λίτσιου μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει κόρνερ

77’ Γκολ για τη Νίκη. Φάουλ του Κέρι από τα δεξιά, στην προσπάθειά του να διώξει ο Ιωάννου θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

80’ Σουτ του Κέρι από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Γεωργίου

93’ Τέλος του αγώνα

Κίτρινες: 18’ Ιορδανίδης, 57’ Μαντζίρης, 90’ Αποστολίδης

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Μετούσι (68’ λ.τρ. Καρτσαμπάς), Θ. Παπαδόπουλος (84’ Τσουλχάι), Παπαδήμας, Καντούτσης, Τσεμπερίδης, Μέτσε, Κέρι, Δεμηρτζόγλου (84’ Βουρδάκης), Ιορδανίδης (81’ Τσιώλης), Μαντζίρης.

Α.Σ. Μετέωρα: Γεωργίου, Γρηγορίου, Ζήσης, Γεωργάκης, Παπαευθυμίου, Λίτσιος, Ουζούνογλου, Φωτίκας, Σκόνδρας, Ιωάννου.

Διαιτητής: Λαθύρης (Φθιώτιδας)

Βοηθοί: Τίκας, Κανιούρας (Καρδίτσας)