Σε Ελλάδα και Ιταλία έτρεξαν δρομείς του Σ.Δ. Βόλου (photos)

Η Λίμνη Πλαστήρα πήρε σειρά την πρώτη Κυριακή του Απριλίου για μία ακόμη πολυπληθή αποστολή του Συλλόγου Δρομέων Βόλου. 21 δρομείς έτρεξαν στο 3ος Plastira’s Lake Trail Race, και μάλιστα την διαδρομή των 10 χιλιομέτρων μονοπώλησαν οι αθλητές του ΣΔΒ πετυχαίνοντας το 2 στα 2 στους άνδρες και το 3 στα 3 στις γυναίκες για τις ισάριθμες πρώτες θέσεις. Έτσι νικητής τερμάτισε ο Ζήσης Τσουρέλης και 2ος ο Τόλης Κουτσουμπές, ενώ στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Κατερίνα Καραντζιά, 2η τερμάτισε η Κατερίνα Τσάγγαρη, 3η η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου. Ο Πέτρος Γεωργούλας έκανε την καλύτερη εμφάνιση στα 20 χιλιόμετρα παίρνοντας την 11η θέση. Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να τρέξουν σε θαυμάσια αλλά και άγνωστα μέρη και μονοπάτια της Λίμνης Πλαστήρα, καθώς και να παλέψουν με τη λάσπη που δημιούργησε η βροχή του Σαββάτου. 181 δρομείς έτρεξαν στα 20 χιλιόμετρα και 281 στα 10χλμ, και αυτή ήταν η 21μελής παρουσία του ΣΔΒ:

213 (51η) Ευμορφία Ντόβα 1:15:22

Στη Δεσκάτη Γρεβενών έγινε το Run Deskati Κωνσταντίνεια 2019, και ταυτόχρονα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου. 58 ήταν οι συμμετοχές, 16.700 μέτρα η απόσταση, και 40ος τερμάτισε ο Μιχάλης Άκερμαν με 2.16.20.

Ο πιο συγκινητικός αγώνας, διαφορετικός από κάθε άλλο, είναι ο Δρόμος 21 Μαθητών έγινε στο Μακροχώρι Ημαθίας στη μνήμη των μαθητών που έχασαν τη ζωή τους στο τροχαίο στα Τέμπτη το 2003. Έγινε διαδρομή 10 χιλιομέτρων, συμμετείχαν 240 δρομείς, και από τον Σύλλογο Δρομέων Βόλου 20ος τερμάτισε ο Στέργιος Κουσκουρίδας με 44.57.

Δεκάδες χιλιάδες δρομείς έτρεξαν στον Μαραθώνιο Ρώμης και η Βασιλική Τασιώνη με 4.29.13 κατέλαβε τη θέση 6.045 συνεχίζοντας τις παρουσίες του ΣΔΒ σε πλήθος αγώνων και στο εξωτερικό.

Το Mountain Bike Tihiorace, Short race 15 χιλιομέτρων, αγώνας ορεινής ποδηλασίας έγινε στο Τείχιο Δωρίδας. Ο Γιάννης Κλόκας ανέβηκε στο βάθρο καθώς κατέλαβε την 3η θέση στη γενική κατάταξη.

Σε “όλα τα μέτωπα” αυτό το Σαββατοκύριακο
Στο τέλος της βδομάδας μια ακόμη πολυπληθή συμμετοχή, στον αγώνα-στόχο του πρώτου μισού της χρονιάς, τον Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης Μέγας Αλέξανδρος, θα πραγματοποιήσει ο ΣΔ Βόλου. Σημειώνεται ότι οι αριθμοί θα παραληφθούν ομαδικά, και θα αναλάβει να τους μοιράσει στα μέλη ο Κώστας Παλάντζας το Σάββατο στον Λευκό Πύργο στις 18.30.

Το Σάββατο η Μάρθα Ξηροφώτου θα τρέξει ορεινό αγώνα 80 χιλιομέτρων, τον Rodopi Challenge 50 Miles. Την ίδια μέρα ο Μάνος Τζώρτζης θα τρέξει στον Ημιμαραθώνιο Βελιγραδίου, και την Κυριακή ο Ηλίας Πατσαρούχας στον Ημιμαραθώνιο Ρόδου. Πολλά μέλη του ΣΔΒ την ίδια μέρα θα αγωνιστούν στην Καρδίτσα, στον 4ο Πλαστήριο Δρόμο.

Αυτοί είναι τέλος οι αγώνες για τους οποίους συνεχίζονται οι εγγραφές από τον ΣΔΒ. Οι δηλώσεις γίνονται στο κατάστημα Aspirina Δημητριάδος 160:

Lamia Night & Run 2019 4 Μαΐου 10χλμ, και 2.800μ ποσό συμμετοχής 10 και 5 ευρώ αντίστοιχα. Επίσης σκυτάλη 2 Χ 5.000 με 5 ευρώ ανά άτομο (λήξη εγγραφών 29/4).
10ος Ιπποκράτειος Αγώνας Δρόμου Λάρισα 5 Μαΐου 10 και 3 χιλιόμετρα, ποσό συμμετοχής 5 ευρώ ανεξαρτήτως αγώνα (λήξη εγγραφών 23/4)
Άσπρη Πολιτεία, στα Άσπρα Σπίτια Παραλίας Διστόμου 5 Μαΐου 10 και 5 χιλιόμετρα, ποσό συμμετοχής 5 ευρώ για κάθε αγώνα (λήξη εγγραφών 29/4)
Koziakas Mountain Race 12 Μαΐου. 20 και 10 χιλιόμετρα, ποσό συμμετοχής 18 και 13 ευρώ αντίστοιχα (λήξη εγγραφών 6/5)

Το Σάββατο 11 Μαΐου θα πραγματοποιηθεί για πρώτη φορά μια μεγάλη διοργάνωση, το ποδηλατικό Brevet Πηλίου, 200 χιλιομέτρων. Ο Σύλλογος Δρομέων Βόλου θα είναι υποστηρικτής της διοργάνωσης, και τα μέλη του μπορούν να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους επικοινωνώντας απευθείας στο event που έχει δημιουργηθεί από τη διοργάνωση στο διαδίκτυο.

Πλέον όλος ο Βόλος ζει για τον 5ο Ημιμαραθώνιο Βόλου και τους παράλληλους αγώνες που θα γίνουν το Σάββατο 20 Απριλίου το απόγευμα. Οι εγγραφές γίνονται στο σάιτ του αγώνα voloshalfmarathon.gr, ενώ προς διευκόλυνση όσων βρίσκονται στον Βόλο, οι πληρωμές μπορούν να γίνονται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160. Με ξεχωριστή ανακοίνωση-αφιέρωμα μέσα στη βδομάδα θα παρουσιαστούν όλα τα δεδομένα του αγώνα, που θα ξεπεράσει κάθε προηγούμενο. Σημειώνεται ότι τη Δευτέρα 15 Απριλίου ώρα 18.00 θα γίνει συνάντηση των εθελοντών στο συγκρότημα Μουρτζούκου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου δεύτερης ευκαιρίας.