Το καθήκον της στην Κατερίνη η Νίκη, 2-1 τον Πιερικό

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Νίκη Βόλου επικρατώντας 2-1 του Πιερικού στην Κατερίνη. Οι κυανόλευκοι είχαν καλή αγωνιστική εικόνα κατά διαστήματα, είχαν την ευκαιρία να «κλειδώσουν» το τρίποντο νωρίτερα, όμως βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο 73’ καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Θανάση Καρτσαμπά, το γκολ του Κέρι στο 14’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το νικητήριο γκολ της βολιώτικης ομάδας πέτυχε ο Θοδωρής Παπαδόπουλος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με το τρίποντο αυτό η Νίκη έφτασε τους 69 βαθμούς, πιάνοντας στην κορυφή τον Ολυμπιακό Βόλου, όμως οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που στέφθηκαν πρωταθλητές χάρη στο νικηφόρο αποτέλεσμα στο μεταξύ τους ματς.

Οι κυανόλευκοι πλέον στρέφονται αποκλειστικά στα μπαράζ όπου και θα διεκδικήσουν μία θέση στη Football League.

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο

1’ Έναρξη

6’ Ο Παπαδήμας έκανε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά, ο Τουλίκας στην προσπάθειά του να διώξει παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Τοπουζλή που έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ

14’ Γκολ για τη Νίκη Βόλου. Ο Λόρι Κέρι ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Θ. Παπαδόπουλος ανοίγοντας το σκορ

27’ Σουτ του Ιορδανίδη από το ύψος της περιοχής, εύκολα θα μπλοκάρει ο Τοπουζλής

37’ Ο Ντινόπουλος με προσωπική ενέργεια θα βρεθεί σε θέση βολής μέσα στην περιοχή και πλάγια αριστερά, με το σουτ που επιχείρησε να περνά δίπλα από αριστερό δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου

45’ Τέλος ημιχρόνου

2ο ημίχρονο

46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

49’ Ο Κέρι έβγαλε τον Βουκομάνοβιτς απέναντι από τον τερματοφύλακα του Πιερικού με τον Σέρβο να πλασάρει πάνω στον Τοπουζλή

50’ Γυριστό σουτ του Παπαδήμα, άουτ η μπάλα

53’ Σουτ του Σάντος, ψηλά άουτ η μπάλα

58’ Ο Παπαδόπουλος έβγαλε γλυκιά σέντρα από τα αριστερά, ο Δεμηρτζόγλου δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι με αμυντικό να διώχνει σε κόρνερ

59’ Ο Κέρι έβγαλε κάθετα στον Τσιώλη, με τον μέσο της Νίκης να κάνει στην κίνηση το σουτ από πλάγια θέση και την μπάλα να καταλήγει άουτ

73’ Γκολ για τον Πιερικό. Σέντρα του Λαζαρίδη από τα δεξιά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από κανέναν αμυντικό, με τον Θανάση Καρτσαμπά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με διπλή προσπάθεια

74’ Κεφαλιά άουτ του Καντούτση σε κόρνερ του Κέρι από τα δεξιά

79’ Σουτ του Κέρι μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει κόρνερ

84’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέτσε από τα αριστερά, ο Τοπουζλής θα αποκρούσει με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι και να απομακρύνεται στη συνέχεια

91’ 2-1 για τη Νίκη. Ο Λόρι Κέρι έκανε σέντρα σουτ από τα αριστερά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό “Γ” της εστίας του Πιερικού, ο Παπαδόπουλος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

90+4’ Τέλος αγώνα

Κίτρινες: Μαντζίρης (45’), Αλ. Καρτσαμπάς (60’), Χατζιδήμπας (81’)

Σκόρερ: Αθ. Καρτσαμπάς (73’), – Κέρι (14’), Θ. Παπαδόπουλος (91’)

Οι συνθέσεις:

Πιερικός:  Τοπουζλής, Χατζηδίμπας, Καρτσαμπάς Αλ., Τουλίκας, Λαζαρίδης, Κραγιόπουλος, Μπουζούκης (81’ Κυπαρίσσης), Ντινόπουλος (89’ Γιώτσας), Σάντος (68’ Λαμπίρης), Καρτσαμπάς Αθ., Σεχολάρι

Νίκη Βόλου: Κ. Παπαδόπουλος, Θ. Παπαδόπουλος, Καντούτσης, Καρτσαμπάς, Παπαδήμας, Ιορδανίδης (93’ Μετούσι), Τσεμπερίδης, Κέρι, Δεμηρτζόγλου (79’ Βουρδάκης), Τσιώλης (79’ Μέτσε), Μαντζίρης (46’ Μαντζίρης)

Διαιτητής: Αγησίλαος Μπουμαρσόπουλος (ΕΠΣ Λάρισας)

Βοηθοί: Αχιλλέας Νίκζας και Κώστας Στάικος (ΕΠΣ Λάρισας)