Έφερε τα πάνω κάτω το Κατάρ με την Παραγουάη

Η Παραγουάη βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0, αλλά το Κατάρ κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να πάρει πολύτιμο βαθμό στην παρθενική του παρουσία σε Copa America.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που αναμετρήθηκαν σε επίσημη διοργάνωση.

Οι προηγούμενες τρεις φορές αφορούσε φιλικά ματς.

Τα δύο ήταν το 1986 στην Ντόχα, στα πλαίσια της προετοιμασίας των «γκουαρανί» για το Μουντιάλ του Μεξικού, με το πρώτο ματς να λήγει 1-1 και το δεύτερο 3-0 υπέρ των Νοτιοαμερικάνων.

Η τρίτη σύγκρουσή τους ήταν το Νοέμβριο του 2009 σε γαλλικό έδαφος. Τότε οι Καταριανοί είχαν επιβληθεί με 2-0.

Ο Πέδρο Μιγκέλ έκανε χέρι, ο διαιτητής της συνάντησης υπέδειξε πέναλτι και μόλις στο τρίτο λεπτό ο Όσκαρ Καρντόζο που ευστόχησε άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη και με τη βοήθεια του VAR ο διαιτητής δεν μέτρησε γκολ για την Παραγουάη.

Αλλά στο 55′ ο Ντέρλις Γκονζάλες με εντυπωσιακό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 68′ ο Αλί Αλμοέζ με ένα απίθανο γκολ μείωσε σε 2-1 για το Κατάρ.

Και στο 77’ η ομάδα του Φέλιξ Σάντσες έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπουαλέμ Κουκχί, μετά την υπέροχη ασίστ του Αφίφ.

Παραγουάη: Φερνάντες, Βαλντές, Μπαλμπουένα, Αλόνσο, Αρθαμεντία, Ρόχας (79′ Σάντσες), Ορτίς, Αλμιρόν, Καρντόσο, Πέρες (46′ Γκονζάλες), Ντομίνγκες (83′ Ιτούρμπε)

Κατάρ: Αλ Σιμπ, Κούκι, Χασάν, Κορέια, Χατίμ (88′ Μπουντίαφ), Μαντίμπο, Σαλμάν, Χισάμ, Αλ Χίντος, Αλί, Αφίφ.