Επίδειξη δύναμης από την Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη λογίζεται ως ένα από τα φαβορί για κατάκτηση του Copa America 2019 και το Εκουαδόρ το… κατάλαβε στην πρεμιέρα τους στην διοργάνωση.

Η ομάδα του Όσκαρ Ταμπάρες ήταν καθηλωτική, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο της και έφτασε άνετα στο 4-0.

Ποιότητα στα στόπερ με Χιμένες – Γκοδίν, παγκόσμια κλάση στην επίθεση με Σουάρες – Καβάνι και νέο αίμα στα χαφ με Μπεντανκούρ (21 ετών, Γιούβε), Φέδε Βαλβέρδε (20 ετών, Ρεάλ) και Τορέιρα (23 ετών, Αρσεναλ).

Μόλις στο 6′ ο Λοντέιρο πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ και άνοιξε το σκορ.

Στο 24′ ο Κιντέρο, μέσω χρήσης του VAR, αποβλήθηκε σωστά με απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον Λοντέιρο.

Στο 33′ ο Καβάνι, στην τρίτη του τελική προσπάθεια μέσα σε λίγα λεπτά, με γυριστό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Και ένα λεπτό πριν το φινάλε το πρώτου μέρους ο Λουίς Σουάρες πέτυχε από κοντά το 3-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 78′ ο Μίνα με αυτογκόλ.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα – Κάσερες, Χιμένες, Γκοδίν, Λαξάλτ – Νάντες (64′ Περέιρο), Μπεντανκούρ, Βεσίνο (83′ Βαλβέρδε) – Λοντέιρο (75′ Τορέιρα) – Σουάρες, Καβάνι.

ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Ντομίνγκες – Κιντέρο, Ατσιλιέρ, Α. Μίνα, Μπ. Καϊσέδο – Α. Βαλένσια, Ιντιάγκο, Ορεχουέλα, Πρεσιάδο (46′ Ιμπάρα) – Μένα (29′ Βελάσκο), Ε. Βαλένσια.