Με Πανσερραϊκό εκτός ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα (το πρόγραμμα)

Στα γραφεία της Football League πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι η κλήρωση του πρωταθλήματος της περιόδου 2015-16. Στο πρωτάθλημα μετέχουν 18 ομάδες, ενώ τα ματς θα διεξάγονται μόνο Κυριακή και όχι Παρασκευή έως Δευτέρα, όπως ίσχυε τα δύο…

…προηγούμενα χρόνια.
Ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κληρώθηκε να αντιμετωπίσει το νεοφώτιστο Πανσερραϊκό εκτός έδρας, ενώ εκτός θα παίξει και τη 2η αγωνιστική κόντρα στην Ζάκυνθο. Το πρώτο παιχνίδι έδρας θα είναι με τα Χανιά στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.
Η χρονιά θα αρχίσει την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου και η αγωνιστική περίοδος θα ολοκληρωθεί στις 29 Μαΐου. Θυμίζουμε, πως οι δύο από τις τέσσερις πρώτες ομάδες που θα πάρουν άδεια θα ανέβουν στη Σούπερ Λιγκ, ενώ οι τέσσερις τελευταίοι θα υποβιβαστούν στην Γ’ Εθνική κατηγορία.
Ειδικό κλειδάριθμο πριν την κλήρωση πήραν Ολυμπιακός Βόλου και ΑΕΛ. Το θεσσαλινό ντέρμπι ΑΕΛ-Ολυμπιακός θα διεξαθχεί την 6η αγωνιστική όπως και πέρυσι, με γηπεδούχο στον πρώτο γύρο την ΑΕΛ.

Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος της Football League της περιόδου 2015-16 έχει ως εξής:
1η αγωνιστική
Πανελευσινιακός-Παναχαϊκή
ΑΕΛ-Λαμία
Κέρκυρα-Καλλιθέα
Παναιγιάλειος-Αχαρναϊκός
Αν. Καρδίτσας-Αγροτικός Αστέρας
Εργοτέλης-ΑΟ Χανιά
ΑΟ Τρίκαλα-Κισσαμικός
Απόλλων-Σμύρνης Ζάκυνθος
Πανσερραϊκός-Ολυμπιακός Βόλου

2η αγωνιστική
ΑΕΛ-Πανελευσινιακός
Παναχαϊκή-Κέρκυρα
Λαμία-Παναιγιάλειος
Καλλιθέα-Αν. Καρδίτσας
Αχαρναϊκός-Εργοτέλης
Αγροτικός-Αστέρας ΑΟ Τρίκαλα
ΑΟ Χανιά-Απόλλων Σμύρνης
Κισσαμικός-Πανσερραϊκός
Ζάκυνθος-Ολυμπιακός Βόλου

3η αγωνιστική
Πανελευσινιακός-Κέρκυρα
Παναιγιάλειος-ΑΕΛ
Αν. Καρδίτσας-Παναχαϊκή
Εργοτέλης-Λαμία
ΑΟ Τρίκαλα-Καλλιθέα
Απόλλων Σμύρνης-Αχαρναϊκός
Πανσερραϊκός-Αγροτικός Αστέρας
Ολυμπιακός Βόλου-ΑΟ Χανιά
Ζάκυνθος-Κισσαμικός

4η αγωνιστική
Παναιγιάλειος-Πανελευσινιακός
Κέρκυρα-Αν. Καρδίτσας
ΑΕΛ-Εργοτέλης
Παναχαϊκή-ΑΟ Τρίκαλα
Λαμία-Απόλλων Σμύρνης
Καλλιθέα-Πανσερραϊκός
Αχαρναϊκός-Ολυμπιακός Βόλου
Αγροτικός Αστέρας-Ζάκυνθος
ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός

5η αγωνιστική
Πανελευσινιακός-Αν. Καρδίτσας
Εργοτέλης-Παναιγιάλειος
ΑΟ Τρίκαλα-Κέρκυρα
Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΛ
Πανσερραϊκός-Παναχαϊκή
Ολυμπιακός Βόλου-Λαμία
Ζάκυνθος-Καλλιθέα
Κισσαμικός-Αχαρναϊκός
ΑΟ Χανιά-Αγροτικός Αστέρας

6η αγωνιστική
Εργοτέλης-Πανελευσινιακός
Αν. Καρδίτσας-ΑΟ Τρίκαλα
Παναιγιάλειος-Απόλλων Σμύρνης
Κέρκυρα-Πανσερραϊκός
ΑΕΛ-Ολυμπιακός Βόλου
Παναχαϊκή-Ζάκυνθος
Λαμία-Κισσαμικός
Καλλιθέα-ΑΟ Χανιά
Αχαρναϊκός-Αγροτικός Αστέρας

7η αγωνιστική
Πανελευσινιακός -ΑΟ Τρίκαλα
Απόλλων Σμύρνης-Εργοτέλης
Πανσερραϊκός-Αν. Καρδίτσας
Ολυμπιακός Βόλου-Παναιγιάλειος
Ζάκυνθος-Κέρκυρα
Κισσαμικός-ΑΕΛ
ΑΟ Χανιά-Παναχαϊκή
Αγροτικός Αστέρας-Λαμία
Αχαρναϊκός-Καλλιθέα

8η αγωνιστική
Απόλλων Σμύρνης-Πανελευσινιακός
ΑΟ Τρίκαλα-Πανσερραϊκός
Εργοτέλης-Ολυμπιακός Βόλου
Αν. Καρδίτσας-Ζάκυνθος
Παναιγιάλειος-Κισσαμικός
Κέρκυρα-ΑΟ Χανιά
ΑΕΛ-Αγροτικός Αστέρας
Παναχαϊκή -Αχαρναϊκός
Λαμία-Καλλιθέα

9η αγωνιστική
Πανελευσινιακός-Πανσερραϊκός
Ολυμπιακός Βόλου-Απόλλων Σμύρνης
Ζάκυνθος-ΑΟ Τρίκαλα
Κισσαμικός-Εργοτέλης
ΑΟ Χανιά-Αν. Καρδίτσας
Αγροτικός Αστέρας-Παναιγιάλειος
Αχαρναϊκός-Κέρκυρα
Καλλιθέα-ΑΕΛ
Λαμία-Παναχαϊκή

10η αγωνιστική
Ολυμπιακός Βόλου-Πανελευσινιακός
Πανσερραϊκός-Ζάκυνθος
Απόλλων Σμύρνης-Κισσαμικός
ΑΟ Τρίκαλα-ΑΟ Χανιά
Εργοτέλης-Αγροτικός Αστέρας
Αν. Καρδίτσας-Αχαρναϊκός
Παναιγιάλειος-Καλλιθέα
Κέρκυρα-Λαμία
Παναχαϊκή-ΑΕΛ

11η αγωνιστική
Πανελευσινιακός-Ζάκυνθος
Κισσαμικός-Ολυμπιακός Βόλου
ΑΟ Χανιά-Πανσερραϊκός
Αγροτικός Αστέρας-Απόλλων Σμύρνης
Αχαρναϊκός-ΑΟ Τρίκαλα
Καλλιθέα-Εργοτέλης
Λαμία-Αν. Καρδίτσας
Παναχαϊκή-Παναιγιάλειος
ΑΕΛ-Κέρκυρα

12η αγωνιστική
Κισσαμικός-Πανελευσινιακός
Ζάκυνθος-ΑΟ Χανιά
Ολμυπιακός Βόλου-Αγροτικός Αστέρας
Πανσερραϊκός-Αχαρναϊκός
Απόλλων Σμύρνης-Καλλιθέα
ΑΟ Τρίκαλα-Λαμία
Εργοτέλης-Παναχαϊκή
Αν. Καρδίτσας-ΑΕΛ
Κέρκυρα-Παναιγιάλειος

13η αγωνιστική
Πανελευσινιακός-ΑΟ Χανιά
Αγροτικός Αστέρας-Κισσαμικός
Αχαρναϊκός-Ζάκυνθος
Καλλιθέα-Ολυμπιακός Βόλου
Λαμία-Πανσερραϊκός
Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης
ΑΕΛ-ΑΟ Τρίκαλα
Κέρκυρα-Εργοτέλης
Παναιγιάλειος-Αν. Καρδίτσας

14η αγωνιστική
Αγροτικός Αστέρας-Πανελευσινιακός
ΑΟ Χανιά-Αχαρναϊκός
Κισσαμικός-Καλλιθέα
Ζάκυνθος-Λαμία
Ολμπιακός Βόλου-Παναχαϊκή
Πανσερραϊκός-ΑΕΛ
Απόλλων Σμύρνης-Κέρκυρα
ΑΟ Τρίκαλα-Παναιγιάλειος
Αν. Καρδίτσας-Εργοτέλης

15η αγωνιστική
Πανελευσινιακός-Αχαρναϊκός
Καλλιθέα-Αγροτικός Αστέρας
Λαμία-ΑΟ Χανιά
Παναχαϊκή-Κισσαμικός
ΑΕΛ-Ζάκυνθος
Κέρκυρα-Ολυμπιακός Βόλου
Παναιγιάλειος-Πανσερραϊκός
Αν. Καρδίτσας-Απόλλων Σμύρνης
Εργοτέλης-ΑΟ Τρίκαλα

16η αγωνιστική
Καλλιθέα-Πανελευσινιακός
Αχαρναϊκός-Λαμία
Αγροτικός Αστέρας-Παναχαϊκή
ΑΟ Χανιά-ΑΕΛ
Κισσαμικός-Κέρκυρα
Ζάκυνθος-Παναιγιάλειος
Ολυμπιακός Βόλου-Αν. Καρδίτσας
Πανσερραϊκός-Εργοτέλης
ΑΟ Τρίκαλα-Απόλλων Σμύρνης

17η αγωνιστική
Πανελευσινιακός-Λαμία
Παναχαϊκή-Καλλιθέα
ΑΕΛ-Αχαρναϊκός
Κέρκυρα-Αγροτικός Αστέρας
Παναιγιάλειος-ΑΟ Χανιά
Αν. Καρδίτσας-Κισσαμικός
Εργοτέλης-Ζάκυνθος
ΑΟ Τρίκαλα-Ολυμπιακός Βόλου
Απόλλων Σμύρνης-Πανσερραϊκός
*Στο δεύτερο γύρο οι ομάδες αντιστρόφως