Στον τελικό του Κόπα Άφρικα η Αλγερία με γκολ στο 95′

Συναρπαστικός ήταν και ο δεύτερος ημιτελικός του Κόπα Άφρικα, με την Αλγερία να επικρατεί της Νιγηρίας με 2-1, χάρη σε έναν πανέμορφο απευθείας χτύπημα φάουλ του Μαχρέζ στο… 95’ και να περνάει στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης!

Οι «αλεπούδες της Σαχάρα» κατάφεραν, μάλλον κόντρα στη ροή του αγώνα, να πάρουν κεφάλι στο σκορ, καθώς ο Τροστ-Εκόνγκ σκόραρε μεν, αλλά σε… λάθος εστία, στο 40’, μετά το γέμισμα του Μαχρέζ.

Ακολούθησε η απάντηση από πλευράς «σούπερ αετών», με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιγκάλο στο 72ο λεπτό του ματς, μετά τον καταλογισμό για χέρι του Μαντί. Ωστόσο, η Αλγερία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη…

Αφού λοιπόν, ο Μπενάσερ είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας της Νιγηρίας στο μακρινό σουτ που επιχείρησε, στο 93’, ήρθε ο Μαχρέζ δύο λεπτά και με το τέρμα που πέτυχε έστειλε την χώρα του στον μεγάλο τελικό της προσεχούς Παρασκευής!