Βαριά ήττα για Μεταμόρφωση από τον Γ.Σ. Λάρισας

Την τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για το Σούπερ Καπ της ΕΣΚΑΘ γνώρισε η Μεταμόρφωση. Η ομάδα του Θανάση Φλεβάρη έχασε στο κλειστό «Βάκης Παρασκυεόπουλος» με 57-89 από τον Γ.Σ. Λάρισας, ο οποίος ήταν ανώτερος, όπως το μαρτυρά το σκορ και…

…έφτασε άνετα στην κατάκτηση της νίκης.
Οι φιλοξενούμενοι από το ξεκίνημα του αγώνα πήραν το προβάδισμα στο σκορ, απέκτησαν διαφορά 11 πόντων στην πρώτη περίοδο, ενώ με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Γ.Σ. Λάρισας είχε ξεφύγει με 25 πόντους στο σκορ (22-49).
Στο β’ μέρος η διαφορά μεγάλωσε, η Μεταμόρφωση είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα, ενώ δυσκολευόταν να φτάσει στο καλάθι. Έτσι ο Γ.Σ. Λάρισας είχε ένα εύκολο απόγευμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, υποχρεώνοντας σε βαριά ήττα τη Μεταμόρφωση.
Δεκάλεπτα: 15-26, 22-49, 32-73, 57-89 (τελικό)
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ: (Θ. Φλεβάρης): Τσιτσιγιάννης 7, Ρόσιος 5, Χαρχαρής, Παπούλιας 3, Φωσσές 10, Ζήσης 2, Γκίκας, Παρασκευάς 20, Γιωτόπουλος 8, Σκαμάγκας 2,
Γ.Σ. ΛΑΡΙΣΑ: (Μ. Πρίμορατς), Δερμιτζάκης 6, Τσιαμπαλής 4, Χανέλι 2, Παπαχρήστος 6, Λαμπρόπουλος 16, Μπόγδανος 12, Τσιαβές 4, Κουσιάντας 8, Αγγελόπουλος 8, Βαβάτσικος 15, Λεπενιώτης 3, Τσούμας 5