Η Νίκη …φόρτσαρε στο φινάλε, 67-49 την ΑΕΒΔ (photos)

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο η Νίκη κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της ΑΕΒ Διμηνίου την οποία τελικάκέρδισε με σκορ 67-49 για το κύπελλο της ΕΣΚΑΘ. Οι δύο αντίπαλοι επί 30′ συμβάδιζαν στο σκορ. Οι “κυανόλεκοι” στην καθοριστική τελευταία περίοδο, έπαιξαν εκπληκτική άμυνα περιορίζοντας τους αντιπάλους τους μόλις στους πέντε πόντους, ενώ σημείωσαν 21 πόντους. Καλύτεροι των νικητών οι Τζίνης, Τάσσος, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κανούλης, Ιωαννίδης…

…Δεκάλεπτα: 17-13, 32-24, 46-44, 67-49.
Διαιτητές: Δεσλής, Μπαλκίζας.
ΝΙΚΗ (Στρατίκης): Τζίνης 12 (2), Καραγιώργος 10 (2), Καραμανλής 5 (1), Καρπέτης 7, Μουχάρεμ 4, Τσαβές 8, Μαυροφώτης 2, Τάσσος 15, Κέτουλας 2, Τοκατλίδης.
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλας 5, Βλάχος 5 (1), Τζιοκάι 8 (2), Σιδηρόπουλος 4, Ιωαννίδης 12 (1), Κανούλης 13 (3), Κατσαφούρης 2, Νίκολης, Τσαντός, Ι. Τσινίκας, Π. Τσινίκας, Αγαπητός.