Ήττα-αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό Β. από τον Άρη Θ. (photos)

Την ήττα με 70-61 γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου από τον Άρη Θεσσαλονίκης στο ΕΑΚ του Βόλου και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του κυπέλλου γυναικών.
Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε νευρικός, άστοχος και έχασε πολλές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια. Αντίθετα ο Άρης φάνηκε πιο έτοιμος, ενώ η νεοαποκτηθείσα…

…Γιαννοπούλου έδειξε πως θ’ αποτελέσει σημαντικό ατού για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας,
O Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με το …καλημέρα με 10-0 στο 5′ και στο 6′ με 13-0, εκμεταλλευόμενος τόσο την αμυντική αδράνεια, όσο και την επιθετική δυστοκία του Ολυμπιακού Βόλου που πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 6′. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες μ’ ένα σερί 7-0, μείωσαν στο 8′ σε 13-7. Στο τελευταίο δίλεπτο του α’ μέρους, οι «ερυθρόλευκες» ισορρόπησαν το παιχνίδι και με πιο σωστές επιλογές, πλησίασαν στο 10′ στους επτά πόντους (12-19).
Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός άλλαξε ριζικά προς το καλύτερο την εικόνα του. Βελτίωσε σημαντικά την άμυνά του, πιέζοντας σ’ όλο το γήπεδο, ενώ και με την είσοδο της νεαρής και πολλά υποσχόμενης Διαμαντοπούλου ήλεγξε πολύ καλύτερα τα ριμπάουντ. Έτσι για πρώτη φορά ισοφάρισε στο 16′ σε 21-21 με καλάθι και φάουλ της Ζέρβα.
Όμως ο Άρης, εφαρμόζοντας man-to-man press σε όλο το γήπεδο, έκανε ένα σερί 6-0 και πέρασε μπροστά στο 18′ με 29-23 και στο 20′ με 35-26
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός Β. μπήκε δυνατά στο ματς και με άμυνα ζώνης μείωσε στο 27′ στους τέσσερις πόντους (σκορ 41-45). Στο διάστημα 27′-30′ ο Άρης βρίσκοντας λύσεις απέναντι στη ζώνη, πέρασε και πάλι μπροστά με 52-46.
Στην τελευταία περίοδο και μετά το 33′ ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο. Ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 50—52 με τη Σουλτάνη, για ν’ απαντήσουν οι Γιαννοπούλου και Ακσεχέρογλου και να φέρουν και πάλι τον Άρη σε θέση οδηγού στο 36′ με σκορ 59-53.
Στα τελευταία λεπτά ο Άρης πιο ψύχραιμος και με ηγέτιδα την Γιαννοπούλου έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 61-70
Διαιτητές: Ντόγκας, Χατζηχαρίσης.
Δεκάλεπτα: 12-19, 26-35, 46-52, 61-70
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 14 (2 τρ), Σαρακατσάνη, Γαλιατσάτου 14, Αγαγιώτη 3 (1τρ), Σουλτάνη 8, Ζέρβα 13, Ζήτη 2, Αγκάνη 1, Διαμαντοπούλου 4, Μπαλλά 2, Ντελή, Χούτα
ΑΡΗΣ (Ατακτίδης): Κυπαζίδου 12 (3τρ), Αντωνιάδου 6, Σικαλίδου, Γιαννοπούλου 19 (2τρ), Κατζαμούρη, Ιγγλέζου, Ακσεχέρογλου 6, Χρηστίδου, Τράντα 3 (1τρ), Βουλγαράκη 10, Παπαρδέλα 2, Τσινικέ 12 (1τρ)