Ήττα για τον Ολυμπιακό Β. (76-80) από τους Ίκαρους Τρικάλων (photos)

Πλήρωσε ακριβά ο Ολυμπιακός Βόλου, την κακή εμφάνιση του α’ ημιχρόνου, όπου βρέθηκε να χάνει και με 25 πόντους διαφορά. Στο β’ ημίχρονο, ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, βελτίωσε την άμυνά του παίζοντας κατά κύριο λόγο ζώνη,  πλησίασε στο καλάθι (68-70), αλλά ορισμένα λανθασμένα σφυρίγματα, μια τεχνική ποινή και κάποιες βιαστικές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στους ’Ικαρους Τρικάλων να φύγουν νικητές από το ΕΑΚ του Βόλου με σκορ 76-80.

Γεγονός πάντως είναι πως ο Ολυμπιακός Βόλου, παρά τις δύο ήττες στους δύο πρώτους αγώνες, δείχνει πως διαθέτει το υλικό και το μέταλλο, για ν’ ανταποκριθεί με επιτυχία στις δυσκολίες της κατηγορίας στη συνέχεια.

Δεκάλεπτα:12-30,32-50,50-61,76-80
Διαιτητές:Καρακώστας-Γιατρόπουλος (Γκουντέλιας)
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Μπερκής 8, Μπράμι, Μπούρας, Ιλτσόγλου 18(3), Καραμήτσος 8(1), Μπόγδανος 18(1), Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 8, Σκαμάγκας, Ευτυχίδης 4, Σπανόπουλος, Μούμογλου 12.
Ίκαροι Τρικάλων (Σδράκας): Φρύδας, Βλάχος 9(2), Κολότσιος, Κρεμμύδας 3(1), Κατσαρές 10(1), Τζορμπατζάκης, Μέξης 2,  Τζιοβάρας 9(3), Γεωργόπουλος 4, Γκιουλέκας 28(6), Μπάρδας, Μακρής 15.