Σ. Παπαδόπουλος: Σπουδαία νίκη που θα πρέπει να διαχειριστούμε

Μετά το τέλος του παιχνιδιού του Ολυμπιακού με την Καλαμάτα, ο προπονητής των «ερυθρόλευκων», Σούλης Παπαδόπουλος, στις δηλώσεις του στη συνέντευξη Τύπου τόνισε: «Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη διοίκηση της Καλαμάτας για την άψογη φιλοξενία που είχαμε και θα φροντίσουμε να την ανταποδώσουμε στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου. Όσον αφορά το παιχνίδι, παίζαμε με μία ομάδα που ήταν πρώτη στη βαθμολογία, η οποία προερχόταν από μία σπουδαία εμφάνιση και μεγάλη νίκη στο κύπελλο επί της ΑΕΛ με 3-0. Γνωρίζαμε ότι είναι μία ομάδα πάρα πολύ καλά δουλεμένη, μία ομάδα που έχει πολύ καλή φυσική κατάσταση και παίζει ορθολογικό ποδόσφαιρο. Εμείς ήμασταν πάρα πολύ καλοί, σε σχέση με τον αντίπαλο, από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Πιέσαμε ψηλά και δημιουργήσαμε πάρα πολλές ευκαιρίες. Δεν ευτυχήσαμε, όμως, να σκοράρουμε, αντίθετα δεχτήκαμε πρώτοι τέρμα. Ωστόσο, στο ποδόσφαιρο, όταν παίζεις καλά, στο τέλος δικαιώνεσαι. Καταφέραμε και ισοφαρίσαμε θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Δεν τα καταφέραμε… Πιστεύαμε ότι στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα θα μας πιέσει και με τις αλλαγές που θα έκανε και με το καλό ποδόσφαιρο που παίζει και είπαμε πως, αν θέλουμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα, πρέπει να σκοράρουμε. Νομίζω ότι η Καλαμάτα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου μπήκε λίγο καλύτερα από μας το παιχνίδι. Μας πίεσε, αντέξαμε, βγήκαμε και εμείς στις αντεπιθέσεις και θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει με τον Πόζογλου. Νομίζω ότι έπαιξε σημαντικό ρόλο η αποβολή του παίκτη της Καλαμάτας. Από κει και πέρα πετύχαμε δεύτερο γκολ και το παιχνίδι ήταν καθαρά δικό μας. Είναι μία μεγάλη νίκη, αλλά χρειάζεται μεγάλη ψυχραιμία από μας για να τη διαχειριστούμε. Γιατί ακόμα είμαστε χαμηλά στη βαθμολογία και όπως είπα θα πρέπει να ανέβουμε ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα σκαλί-σκαλί και όχι απότομα. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου και εύχομαι στην Καλαμάτα καλή συνέχεια».