Β. Βούζας: Δίκαιη η νίκη του Ολυμπιακού Βόλου

Ο προπονητής της Καλαμάτας, Βασίλης Βούζας, στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, στο οποίο η ομάδα του ηττήθηκε με 2-1 εντός έδρας τόνισε τα εξής: «Το ζητούμενο για μας είναι η σταθερότητα. Δυστυχώς, δεν μπορούμε να έχουμε μία σταθερή απόδοση στα παιχνίδια και αυτό μας προβληματίζει. Είχαμε να παίξουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, αλλά δυστυχώς δεν ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις του αγώνα. Είναι κρίμα στην εποχή του σύγχρονου ποδοσφαίρου ο καθαρός χρόνος του παιχνιδιού να είναι πολύ λίγος. Αυτό οφείλεται στις αποφάσεις του διαιτητή, που δεν μπορεί να διαχειριστεί το παιχνίδι και να παιχθεί το ματς, όπως πρέπει. Όπως συμβαίνει σε όλη την ποδοσφαιρικά προηγμένη Ευρώπη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, όπου συνήθως ανεβάζουμε απόδοση, που προσπαθούμε να κυριαρχήσουμε και να κάνουμε ευκαιρίες, ήρθε η αποβολή, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι τραβηγμένη, με δύο κίτρινες κάρτες, επηρέασε πολύ την απόδοσή μας και άλλαξε την ισορροπία του παιχνιδιού. Δεν πρέπει, όμως, να μείνουμε εδώ. Πρέπει να συνεχίσουμε. Η ομάδα πρέπει να πρωταγωνιστήσει και να κυνηγήσει την άνοδο. Θα δούμε από αυτό το παιχνίδι τι λάθη κάναμε και θα πάμε στο επόμενο να παίξουμε για τη νίκη. Ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε δίκαια. Εμείς πρέπει να προβληματιστούμε και να αλλάξουμε πολλά πράγματα, όσον αφορά πώς αντιλαμβανόμαστε το παιχνίδι, ποιες είναι οι προϋποθέσεις και οι υποχρεώσεις που πρέπει να έχουμε στα 90 λεπτά του αγώνα».