Έπιασε κορυφή η Νίκη, 81-72 τον Ολυμπιακό Β. (photos-αποτελέσματα)

Η Νίκη ήταν η νικήτρια του τοπικού ντέρμπι του μπάσκετ για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, αφού επικράτησε του Ολυμπιακού Βόλου με 81-72, μπροστά σε εκατοντάδες φίλους της που γέμισαν το κλειστό γυμναστήριο της Ν. Ιωνίας και αποθέωσαν τους «κυανόλευκους» καλαθοσφαιριστές. Η Νίκη μετά τη σημερινή της επιτυχία, έπιασε κορυφή στη βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός Β. που έχει παράπονα από τη διαιτησία (χρεώθηκε συνολικά με τρεις τεχνικές ποινές, ενώ στο 3ο 10λεπτο αποβλήθηκε ο Θ. Ίλτσογλου), ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο 13’ με 23-29, παίζοντας άμυνα ζώνης κι έχοντας εύστοχους στην επίθεση τους Μπόγδανο και Ίλτσογλου.

Η απάντηση της Νίκης ήταν άμεση και με τρία καλάθια του Παρασκευά, …ροκάνισε τη διαφορά και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 41-39.

Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι, ήταν συνεχώς μπροστά με 8-12 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός, αν και αγωνίζονταν από το τρίτο δεκάλεπτο χωρίς τον Ίλτσογλου, δεν κατέθετε τα όπλα. Μάλιστα 1’20’’ πριν τη λήξη, πλησίασε στους τέσσερις πόντους (σκορ 73-69), χωρίς όμως την ανάλογη συνέχεια.

Γενικά έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, με πάθος και δύναμη, όπου κατά διαστήματα παίχτηκε καλό μπάσκετ. Οι παίκτες και των δύο ομάδων, επέδειξαν εξαιρετική συμπεριφορά, ενώ είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως ο Ίλτσογλου όταν αποβλήθηκε και αποχώρησε από το γήπεδο, πέρασε μπροστά από τον πάγκο της Νίκης και χαιρέτησε έναν-έναν τους αντιπάλους του. Μετά τη λήξη του αγώνα, οι παίκτες και των δύο ομάδων, έφυγαν αγκαλιασμένοι από το γήπεδο, μια που είναι φίλοι μεταξύ τους.

Καλύτεροι των νικητών οι Κουτίνας με 19 πόντους, Καραγεώργος, Σαριμπαλίδης με 15 πόντους έκαστος, ενώ κορυφαίος του Ολυμπιακού Βόλου ο έμπειρος Μπόγδανος με 27 πόντους

Δεκάλεπτα: 21-20, 41-39, 63-54, 81-72

ΝΙΚΗ (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 4, Καραγεώργος 15 (3), Σιμάκης 4, Ακούνια, Κουτίνας 19, Παρασκευάς 6, Τσώλης 9, Τάσσος 9, Σαριμπαλίδης 15 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Μπεκρής 7 (1), Μπούρας 7 (1), Ίλτσογλου 11 (1), Καραμήτσος 8 (2), Μπόγδανος 27 (2), Μπουσκολίτης, Σκαμάγκας, Ευτυχίδης 2, Μούμογλου 10 (1), Χροναίος, Σπανόπουλος.