ΚυΝΙΚΗ, 3-0 τον Ασπρόπυργο

Μία Νίκη κυνική, ουσιαστική και προσηλωμένη στον στόχο, κέρδισε τον Ασπρόπυργο 3-0, τον προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα κι έχτισε «ψυχολογία» ενόψει της ακόμη δυσκολότερης συνέχειας. Το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα έβαλε δύσκολα στη βολιώτικη ομάδα όμως οι κυανόλευκοι ήταν ψύχραιμοι στην πίεση που δέχθηκαν μετά το 1-0 και όταν βρήκαν την ευκαιρία «σκότωσαν» τον αντίπαλο. Το σκορ άνοιξε ο Βοσκόπουλος στο 8’ ενώ το 2-0 έγραψε ο Ροχάνο στο 68’. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αποστόλης Τσιώλης στο 89’, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι έξι λεπτά νωρίτερα.

Με το ίδιο σχήμα ο Βεργέτης

Με το ίδιο σχήμα, με αυτό του αγώνα κόντρα στην Καβάλα, παρέταξε την ομάδα του ο Στάικος Βεργέτης στην αναμέτρηση με τον Ασπρόπυργο. Τα γκολπόστ υπερασπίστηκε ο Αποστολίδης, το αριστερό άκρο της άμυνας κάλυψε ο Σάββας Κυριακίδης, ενώ το δεξί ο Κώστας Κυριακίδης, με τους Βοσκόπουλο και Αλιατίδη να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στον άξονα σε ρόλο ανασταλτικών μέσων οι Μπαλάφας και Μπιτσάκος και μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού χαφ, ο Λούκας Γκαρσία. Ο Κρουθ κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης, ο Καπός την αριστερή και στην κορυφή ο Ροχάνο.

Με Βοσκόπουλο 1-0, δοκάρι με Καπό

Σ’ ένα ανοιχτό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της χάρη σε τέρμα του Βοσκόπουλου στο 8’. Οι κυανόλευκοι θα μπορούσαν να κλειδώσουν το ματς στο 39’ όταν σε σουτ του Καπού από τη μικρή περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Παναγόπουλου.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη του αγώνα

5’ Ο Βοσκόπουλος πήρε την μπουκιά από το στόμα του Κάκκο, πριν ο παίκτης του Ασπρόπυργου σουτάρει από καλή θέση μέσα από την περιοχή

8’ 1-0 η Νίκη Βόλου. Η Νίκη κέρδισε κόρνερ από τα αριστερά, το οποίο εκτέλεσε με πάσα στον Καπό ο Κρουθ. Ο Ισπανός στη συνέχεια έγινε και πάλι αποδέκτης βγάζοντας κάθετα στον Καπό που γύρισε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή, από τις κόντρες βγήκε κερδισμένος ο Βοσκόπουλος που με σεντερφορίσια κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

19’ Σέντρα του Γκουγκούδη από τα δεξιά, ο Σρέσκοβιτς από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή επιχείρησε το σουτ χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Αποστολίδη που μπλόκαρε

34’ Σουτ του Νικολακάκη από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή της Νίκης, ο Αποστολίδης έβγαλε ενστικτωδώς, η μπάλα στρώθηκε στον Κάκκο κόντραρε σε πόδια αμυντικών και απομακρύνθηκε

39’ Δοκάρι για τη Νίκη. Πλάγιο από τα δεξιά για τη Νίκη, ο Ροχάνο με κεφαλιά προς τα πίσω, ο Καπός θα κάνει το σουτ από τη μικρή περιοχή με τον Παναγόπουλο να αποκρούει, η μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και να επιστρέφει στα χέρια του

46’ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Ροχάνο και Τσιώλης σκότωσαν τον Ασπρόπυργο

Η Νίκη με γκολ του Ροχάνο στο 68’ «κλείδωσε» το ματς με τον Τσιώλη στο 89’ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της βολιώτικης ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι άσκησαν πίεση στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους, όμως οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη στάθηκαν ψύχραιμοι και «σκότωσαν» τον αντίπαλο όταν βρήκαν την ευκαιρία. Το σκορ θα μπορούσε να πάρει και μεγαλύτερες διαστάσεις αν στις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι παίκτες της ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη 2ου μέρους

46’ Ο Κρουθ γύρισε στο δεύτερο δοκάρι την μπάλα, ο Καπός γύρισε παράλληλα στην εστία, με τον Παναγόπουλο εξουδετερωμένο ο Ροχάνο επιχείρησε την προβολή με τον Ζώνα να αποσοβεί το 2-0

61’ Η Νίκη εκτέλεσε γρήγορα φάουλ με τον Ροχάνο να βγαίνει τετ α τετ με τον Παναγόπουλο και τον τερματοφύλακα του Ασπρόπυργου να διώχνει σε κόρνερ με τα πόδια

68’ 2-0 η Νίκη. Ο Κρουθ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Ροχάνο ψηλότερα απ’ όλους να κάνει την καρφωτή κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα

80’ Σουτ Ζώνα από το ημικύκλιο της περιοχής, άουτ η μπάλα

83’ Ο Κρουθ εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο Γκαρσία λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να καταλήγει άουτ

87’ Ο Μπιτσάκος έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Ροχάνο, όμως ο Αργεντινός δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία να κάνει το 3-0

89’ 3-0 η Νίκη Βόλου. Ο Αποστόλης Τσιώλης πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο του, πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα

94’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Σ. Κυριακίδης (83’ Τσιώλης), Κ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος (73’λ. τρ.  Παγώνης), Αλιατίδης, Μπαλάφας, Μπιτσάκος, Γκαρσία, Κρουθ, Καπός (69’ Ντομίγνκεθ), Ροχάνο

Ασπρόπυργος: Παναγόπουλος, Γκουγκούδης, Ιωαννίδης, Ζώνας, Λογοθέτης, Νικολάου, Νικολακάκης (88’ Ζαχαρός), Γκατσολάρι (85’ Κωνσταντινίδης), Κάκκο, Πίντο (72’ Βασιλείου), Σρέσκοβιτς

Διαιτητής: Μαυρίδης Θωμάς (Πέλλας)

Βοηθοί: Δεμερτζής Χρήστος (Πέλλας), Γιάντσης Κωνσταντίνος (Ημαθίας)

4ος: Μπουρουζίκας Θωμάς (Λάρισας)

Παρατηρητής: Λιαχούδης Γεώργιος (Μακεδονίας)