“Στάση” Βέροια για τη Νίκη (video)

Την πρώτη της ήττα με προπονητή τον Στάικο Βεργέτη, γνώρισε η Νίκη αντιμετωπίζοντας τη Βέροια εκτός έδρας. Η βολιώτικη ομάδα δεν ήταν ανταγωνιστική και δίκαια επιστρέφει στον Βόλο χωρίς βαθμούς στις αποσκευές της. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ουσιαστικοί, κέρδισαν τις μονομαχίες, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και κατέκτησαν το τρίποντο, κερδίζοντας με σκορ 3-0. Το σκορ άνοιξε στο 27’ ο Σιμόνι, το 2-0 έκανε ο Μπλέτσας στο 85’, με τον Ταΐρη να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Επιστροφή Ντομίνγκεθ

Την επιστροφή του Ντομίνγκεθ στην αγωνιστική δράση είχαμε για τη Νίκη στη Βέροια, με τον Ισπανό να επανέρχεται μετά τον τραυματισμό του στον αγώνα κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου. Τα γκολπόστ υπερασπίστηκε ο Αποστολίδης με τους Σ. Κυριακίδη και Παγώνη να καλύπτουν τα δύο άκρα της άμυνας ενώ οι Αλιατίδης και Μπαλάφας αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Σε ρόλο ανασταλτικών μέσων οι Μπιτσάκος και Ντομίνγκεθ  και μπροστά τους ως επιτελικός μέσος ο Λούκας Γκαρσία. Στις δύο πτέρυγες της επίθεσης κινήθηκαν οι Τσιώλης και Κρουθ, με μοναδική επιθετική αιχμή τον Καπό.

Σβηστά 1-0 η Βέροια

Σ’ ένα πρώτο μέρος που οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 27’ με τον Σιμόνι. Η Νίκη Βόλου δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά και αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο πριν αλλά και μετά το 1-0 των γηπεδούχων.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη του αγώνα

8’ Γύρισμα του Κρουθ από τα δεξιά, ο Καπός θα κάνει το σουτ, όμως η μπάλα θα κοντράρει στον Τσιώλη και θα φτάσει στα χέρια του Βοσνιάδη.

19’ Ο Γκαρσία προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Βοσνιάδη, όμως ο τερματοφύλακας της Βέροιας με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα

20’ Ο Σιμόνι έκλεψε την μπάλα από τους κεντρικούς αμυντικούς της Νίκης, ο Πασάς επωφελήθηκε, όμως το σουτ που έκανε ήταν χωρίς δύναμη με τον Μάνο Αποστολίδη να μπλοκάρει

27’ 1-0 η Βέροια. Ο Ζούρκος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Μαραγκός θα πάρει την πρώτη κεφαλιά και ο Σιμόνι σε δεύτερο χρόνο με το κεφάλι θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα

46’ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Δεν βρήκε αντίδραση η Νίκη

Αν και όλοι περίμεναν από τη Νίκη να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος ώστε να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση, εντούτοις οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που με σωστή διαχείριση κατάφεραν να ελέγξουν το ματς και να το “κλειδώσουν” στο τελευταία λεπτά του αγώνα. Το συγκρότημα του Στάικου Βεργέτη παρά τις αλλαγές δεν κατάφερε να αλλάξει την μέτρια εικόνα του έχοντας μόλις μία καλή επιθετική στιγμή με τον Καπό στο 62′. Οι γηπεδούχοι στο 85’ έκαναν το 2-0 με τον Μπλέτσα και στο 91’ ο Ταΐρης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του γράφοντας το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη

47’ Γέμισμα του Ζούρκου, κεφαλιά του Βεργώνη, άουτ η μπάλα

59’ Μακρινό σουτ του Καπού, θα μπλοκάρει εύκολα ο Βοσνιάδης

62’ Κάθετη του Γκαρσία στον Καπό, ο επιθετικός της Νίκης δεν θα προλάβει να σουτάρει από πλεονεκτική θέση

63’ Σουτ του Ζούρκου, θα μπλοκάρει ο Αποστολίδης

84’ Σουτ του Πασά από πλάγια θέση η μπάλα θα περάσει άουτ

85’ 2-0 η Βέροια. Ο Πολύζος γύρισε παράλληλα στην εστία της Νίκης, με τον Μπλέτσα να κάνει την προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

91’3-0 η Βέροια. Σέντρα του Σκαθαρούδη, ο Ταΐρης από το δεύτερο δοκάρι με πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-0

94’ Τέλος αγώνα

Μικρά – Μικρά

– Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα ο αρχηγός της Βέροιας έδωσε ανθοδέσμη στον πρώην παίκτη της ομάδας της Ημαθίας, Σάββα Κυριακίδη που αγωνίζεται τη τρέχουσα περίοδο με τη φανέλα της Νίκης.

– Αυτή ήταν η πιο βαριά ήττα της Νίκης στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ το γκολ του Σιμόνι στο 27’ ήταν το πρώτο που δέχθηκε η βολιώτικη ομάδα μετά από τα τέσσερα ματς που κράτησε ανέπαφη την εστία της

– Ένθερμη η συμπαράσταση των φίλων της Νίκης που χειροκρότησαν τους παίκτες της ομάδας στο τέλος του αγώνα

Σκόρερ: 27’ Σιμόνι, 85’ Μπλέτσας, 91’ Ταΐρης

Κίτρινες: Πολύζος (56’), Μουχάλης (61’), Ταΐρης (80’) –  Γκαρσία (25’), Ντομίνγκεθ (27’), Μπαλάφας (30’), Τσιώλης (54’), Μπιτσάκος (61’)

Οι συνθέσεις:

Βέροια: Βοσνιάδης Π., Μαραγκός, Μπλέτσας, Ζούρκος Ν. (71’ Ταΐρης), Σιμόνι (76’ Σκαθαρούδης), Πασάς (87’ Μεληκιώτης), Βεργώνης, Πολύζος, Μουχάλης, Πεταυράκης

Στον πάγκο: Τσιμόπουλος, Ζούρκος Αλ., Λεφίδης, Μουρατίδης

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Κυριακίδης Σ., Παγώνης, Μπαλάφας, Αλιατίδης Κυριακίδης Κ.(64’), Ντομίνγκεθ (77’ Μασκουνιάν), Μπιτσάκος, Κρουθ, Τσιώλης (71’ Ιορδανίδης), Γκαρσία, Καπός

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος,  Βοσνιάδης Β., Λίτσιος, Βοσκόπουλος

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Πουλικίδης (ΕΠΣ Δράμας)

Βοηθοί: Αθανάσιος Δέλλιος (Πέλλας) και Αλέξανδρος Κουφός (Μακεδονίας)