Το πανόραμα της 11ης αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣΘ

Τα πέντε από τα επτά παιχνίδια της 11ης αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΘ διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο, καθώς δύο αγώνες που ήταν προγραμματισμένοι να γίνουν το Σάββατο αναβλήθηκαν λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου.

Συγκεκριμένα δεν διεξήχθησαν οι αναμετρήσεις Αγία Παρασκευή-Ρήγας Φεραίος και Α.Ε. 2002-Πύρασος. Οι διαιτητές Θεοχάρης και Γραββάνης έκριναν ότι οι αγωνιστικοί χώροι εγκυμονούσαν κινδύνους για την ασφάλεια των ποδοσφαιριστών μια και είχαν μετατραπεί σε βούρκο από την καταρρακτώδη βροχή, οπότε οι αγώνες δεν άρχισαν ποτέ. Η Επιτροπή Πρωταθλήματος θα ορίσει νέα ημερομηνία για τη διεξαγωγή τους.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣΘ:

Πρωτεσίλαος-Σαρακηνός 0-0
Παραμένει χωρίς ήττα ο Σαρακηνός στην Α’ κατηγορία. Δεν έχασε ούτε την 11η αγωνιστική, καθώς κατάφερε να μείνει «όρθιος» στον Πτελεό αποσπώντας ισοπαλία 0-0 από τον τοπικό και υπολογίσιμο Πρωτεσίλαο. Ο Σαρακηνός προπορεύεται στο βαθμολογικό πίνακα έχοντας εξι βαθμούς περισσότερους από την 2η της κατάταξης Δήμητρα. Το παιχνίδι, πάντως, επισκίασαν οι τραυματισμοί των Βουραζέρη και Χασιώτη του Πρωτεσίλαου.

Αίας-Σκιάθος 1-1
Την έκπληξη έκανε η Σκιάθος υποχρεώνοντας τον Αίαντα σε εντός έδρας ισοπαλία στη Σούρπη με 1-1. Οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στην 3η θέση της βαθμολογίας και μάλιστα απέφυγαν την ήττα στο 85’, με τον Αραπίτσα να ισοφαρίζει το γκολ που πέτυχε για τους νησιώτες ο Ντένις Πρίφτι στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δήμητρα-Αγ. Άννα 3-2
Στη 2η θέση στο βαθμολογικό πίνακα της Α’ ΕΠΣΘ ανέβηκε η Δήμητρα μετά τη νίκη που σημείωσε επί της Αγίας Άννας με 3-2 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Αίαντα (1-1 με Σκιάθο) και το γεγονός ότι αναβλήθηκε το παιχνίδι του Ρήγα με την Αγία Παρασκευή.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 8’ με τον Αραπίτσα, ενώ γρήγορα στο 11’ έκαναν το 2-0, με δυνατό σουτ του Κρανά. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ στο 17’ με τον Βέργο σε 2-1. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 64΄, ο Τζοβάρας ισοφάρισε σε 2-2.  Ωστόσο, η Δήμητρα ήταν αυτή που «χαμογέλασε» στο τέλος, με τον Χονδρογιάννη να σκοράρει στο 71’, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Δάφνη-Τοξότης 0-1
Με νίκη πέρασε από την έδρα της Δάφνης ο Τοξότης, προσθέτοντας άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του. Σκόρερ σ’ ένα ακόμη παιχνίδι του Τοξότη ήταν ο Λευτέρης Δενελάβας, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Δάφνης με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 75’.

Ιάσων Α.Μ.-Ακρόπολη 2-5
Νίκη με 5-2 στο βοηθητικό του ΕΑΚ επί του Ιάσονα Α.Μ. σημείωσε η Ακρόπολη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στο παιχνίδι, ωστόσο, δεν απέφυγαν την ήττα. Ο Περεντίδης στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 1-0, με κοντινό πλασέ, ενώ στο 10’ ο Μάριος Φουρκιώτης ισοφάρισε σε 1-1 για την Ακρόπόλη. Ο Άλμπα στο 25’ σημείωσε το 2-1, για να ισοφαρίσει εκ νέου για τους φιλοξενούμενους ο Αξιώτης στο 44’, γράφοντας το 2-2 . Στο 60’ ο έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στην Ακρόπολη. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κουκουτσέλος αποβλήθηκε από το παιχνίδι, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Μητρομάρα, πήρε ο Τσεκούρας, που πλάσαρε τον Μουράβα για το 2-4 στο 75’. Το τελικό 2-5 διαμορφώθηκε στο 90’, με δεύτερο τέρμα του Φουρκιώτη, ο οποίος σκόραρε με κοντινό πλασέ.