Διπλό αλλαγής στόχων για τη Νίκη στην Ηγουμενίτσα

Με το δεξί μπήκε στο 2020 η Νίκη κερδίζοντας τον Θεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα, στην αυλαία του 2ου γύρου του πρωταθλήματος της Football League. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Τζόρνταν Ντομίνγκεθ στο 67’ με όμορφο σουτ. Αυτό ήταν το πρώτο διπλό για το βολιώτικο συγκρότημα στο πρωτάθλημα που πλέον βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μόλις τέσσερις πόντους μακριά από την 2η προνομιούχο θέση που οδηγεί στην Super League 2.

Κράτησε το «μηδέν» ο Κωνσταντάκος

Σ’ ένα πρώτο μέρος με λιγοστές φάσεις μπροστά στις αντίπαλες εστίες η Νίκη έφτασε κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να σώζει και τις δύο φορές. Την πρώτη σε σουτ του Λούκας Γκαρσία από πλεονεκτική θέση ο Κωνσταντάκος έβγαλε πέφτοντας στην κλειστή του γωνία, ενώ τη δεύτερη απόκρουσε με υπερένταση την κεφαλιά του Κρουθ από κοντινή θέση. Στο πρώτο 20λεπτο ο Θεσπρωτός είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής χωρίς όμως να μπορέσει να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Αποστολίδη. Στη συνέχεια η Νίκη ανέβασε στροφές, ισορρόπησε το ματς και θα μπορούσε να προηγηθεί στις δύο σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη του αγώνα

6’ Κάθετη πάσα του Λούκας Γκαρσία, ο Κωνσταντάκος θα προλάβει τον Ροχάνο πριν γίνει επικίνδυνος για την εστία του

26’ Σέντρα του Σάββα Κυριακίδη από τα αριστερά, κεφαλιά του Κρουθ, άουτ η μπάλα

28’ Σουτ του Γκαρσία από πλεονεκτική θέση, θα βγάλει δύσκολα ο Κωνσταντάκος σε κόρνερ.

30’ Σουτ του Μπίκα μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα

36’ Ο Κωνσταντάκος θα σώσει την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση όταν σε κοντινή κεφαλιά του Κρουθ από κοντά, θα βγάλει σε κόρνερ. Τη σέντρα έκανε ο Ντομίνγκεθ με τον Κ. Κυριακίδη να παίρνει την πρώτη κεφαλιά.

44’ Σέντρα του Μπίκα πέρασε παράλληλα από την εστία του Αποστολίδη, με τον Ντάλα Κόστα να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή

46’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Ντομίνγκεθ ο λυτρωτής

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο η Νίκη Βόλου κατάφερε και μετουσίωσε σε γκολ μία από της ευκαιρίες που δημιούργησε, κράτησε το «μηδέν» στην εστία της και κατέκτησε ένα σημαντικό τρίποντο στην αυλαία του δεύτερου γύρου. Συγκεκριμένα, στο 67ο Ντομίνγκεθ με όμορφο σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Κωνσταντάκο, που μάζεψε την μπάλα από το βάθος της εστίας του. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πίεσαν για την ισοφάριση όμως στην τελική τους προσπάθεια δεν βρήκαν στόχο, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν το πρώτο τους εκτός έδρας τρίποντο.

46’ Έναρξη 2ου μέρους

48’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Λούκας Γκαρσία, η μπάλα θα περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κωνσταντάκου

51’ Σουτ του Βουκομάνοβιτς, ψηλά άουτ η μπάλα

56’ Άουτ καταλήγει η κεφαλιά του Νόνη, σε φάουλ του Μπίκα

67’ 1-0 η Νίκη Βόλου. Ο Τζόρνταν Ντομίνγκεθ με όμορφο σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Θεσπρωτού

76’ Σουτ του Ντάλα Κόστα από καλή θέση, δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας της Νίκης η μπάλα

81’ Σέντρα σουτ του Ευθυμίου, άουτ η μπάλα

92’ Σουτ του Ντάλα Κόστα, μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα

94’ Κεφαλιά του Κατσή σε σέντρα του Σερβιλάκη, πάνω από το δοκάρι η μπάλα

Σκόρερ: 67’ Ντομίνγκεθ

Κίτρινες: Ροχάνο (39’), Νόνης (57’), Αλιατίδης (57’), Ιορδανίδης (93’), Αποστολίδης (95’)

Οι συνθέσεις

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Δημήτρουλας, Νόνης, Καρβούνης, Σερβιλάκης, Κολτσίδας, Ραμίρες, Μπίκας (63’ Κολλάς), Γώγος (72’ Ευθυμίου), Βουκομάνοβιτς (84’ Κατσής), Ντάλα Κόστα

Στον πάγκο: Κίναλης, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Τσιάτας

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Σ. Κυριακίδης, Κ. Κυριακίδης (60’ Ιορδανίδης), Αλιατίδης, Μπαλάφας, Μπιτσάκος, Ντομίνγκεθ, Γκαρσία, Κρουθ (73’ Βοσκόπουλος), Καμπαγέρο (90’ Τσιώλης), Ροχάνο

Στον πάγκο: Καρακώστας, Βοσνιάδης, Λίτσιος, Καπός

Διαιτητής: Σπύρος Κολύτας (ΕΣΠ Κέρκυρας)

Βοηθοί: Θεοχάρης-Δημήτρης Σκορδίλης (Κέρκυρας) και Λάμπρος Διαμαντής (Ηπείρου)