Με το “δεξί” ο Ολυμπιακός Β., 48-44 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Με το …δεξί μπήκε ο Ολυμπιακός Β. στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 Εθνικής κατηγορίας, κερδίζοντας στο Βόλο τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με σκορ 48-44. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά και κρίθηκε στο πάθος και στη δύναμη. Οι “ερυθρόλευκες”, αν και εμφανίστηκαν άστοχες στην επίθεση κέρδισαν το παιχνίδι, χάρη στην εκπληκτική άμυνα ζώνης “3-2” την οποία έπαιξαν με εξαιρετική επιτυχία. Η Βολιώτικη ομάδα στα δύο τελευταία λεπτά έπαιξε χωρίς τη Ζέρβα που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ (είχε φορτωθεί με τέσσερα στο τέλος της τρίτης περιόδο), ενώ από…

…το ματς αποβλήθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με δεύτερη τεχνική ποινή και ο κόουτς της ομάδας Μιχάλης Καπουρνιώτης.

Ο Ολυμπιακός, αν και έχανε στο 7′ με 19-9, κάνοντας ένα σερί 11-0, πέρασε μπροστά στο 11′ με 21-19 και έκτοτε δεν έχασε σε καμιά στιγμή την πρωτοπορία στο σκορ. Η βολιώτικη ομάδα με κορυφαία τη Νίκη Ζέρβα (8 πόντοι, 22 ριμπάουντ), εξαιρετικές τις Κυριατζίδου, Γαλιατσάτου και καθοριστική τη Ζητη που σημείωσε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στο φινάλε πέτυχε μια μεγάλη νίκη κόντρα σε μια πολύ αξιόλογη ομάδα. Μάλιστα οι Βολιώτισσες στο 26′ προηγήθηκαν και με εννέα πόντους διαφορά (σκορ 38-29).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 32-27, 41-34, 48-44

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 11 (1), Σαρακατσάνη 6 (2), Γαλατσιάτου 9, Αγαγιώτη 2, Σουλτάνη 4, Ντελή, Ζέρβα 8, Ζήτη 7 (2), Αγκάνη, Διαμαντοπούλου, Μπαλλά 1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γκογκάκης): Σταμπή 4, Παπαρέντη, Αραμπατζή 1, Παλλάνη 6(2), Καλαντίδου 5, Νικολαϊδου 2, Καζαντζή Β. 11(1), Καρατζά, Καζαντζή Στ. 5, Καϊμακτσή 12(2), Σολωμού.