Killer Μπαταγίνι “σκότωσε” τον Ιάλυσο

Οι «Βολιώτες» ξεπέρασαν και το εμπόδιο του Ιάλυσου, τον οποίο κέρδισαν 2-0, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρτίν Μπαταγίνι. Ο Αργεντινός επιθετικός πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του στο 34’ και στο 43’ ενώ το δοκάρι του στέρησε τη δυνατότητα να κάνει το χατ τρικ στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι κυανόλευκοι για ακόμη μία αγωνιστική απέδειξαν πως η πορεία πρωταθλητισμού που έχουν ξεκινήσει με την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον κ. Βεργέτη δεν είναι τυχαία και θεωρείται, πλέον, δεδομένο πως θα παλέψουν μέχρι το φινάλε για να πάρουν το ένα από τα δύο εισιτήρια ανόδου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Νίκη Βόλου ήταν καλύτερη του Ιάλυσου σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και το τελικό 2-0 δεν αποτυπώνει την εικόνα του ματς, με τους γηπεδούχους να έχουν και δύο δοκάρια. Επόμενο παιχνίδι για τη Νίκη, εντός έδρας με το Αιγάλεω, ένα ματς που ο κόσμος αναμένεται να μετατρέψει τη Νεάπολη σε «ηφαίστειο» σπρώχνοντας την ομάδα σ’ ένα ακόμη νικηφόρο αποτέλεσμα.

Με Μπαταγίνι βασικό

Με τον Μαρτίν Μπαταγίνι στο βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Στάικος Βεργέτης, ενώ στην αρχική εντεκάδα επανήλθε και ο Γιώργος Ιορδανίδης. Την εστία της ομάδας υπερασπίστηκε ο Μάνος Αποστολίδης με τους Σ. Κυριακίδη, Αλιατίδη, Βοσκόπουλο και Κάρδαρη να αποτελούν την αμυντική γραμμή των κυανόλευκων. Στον άξονα, σε ρόλο αμυντικών μέσων οι Ντομίνγκεθ (8) και Μπιτσάκος (6), την αριστερή πτέρυγα της επίθεσης κάλυψε ο Μπαταγίνι και την αριστερή ο Κρουθ. Στην κορυφή της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Ροχάνο ενώ ρόλο οργανωτή ανέλαβε ο Ιορδανίδης.

Σούπερ Μπαταγίνι σκότωσε τον Ιάλυσο

Η Νίκη είχε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο από το 35’ έως το 45’, όπου με πρωταγωνιστή τον Μπαταγίνι κατάφερε να σημειώσει δύο τέρματα, έχοντας κι ένα δοκάρι. Συγκεκριμένα, ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ στο 34’ με πανέμορφο ανάποδο σουτ, μετά από έξυπνη σκαφτή πάσα του Κρουθ στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής. Ο Μπαταγίνι έδωσε τη χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους στο 43’ όταν σε κόρνερ του Κρουθ, με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ανδρούτσου. Ο Αργεντινός επιθετικός θα μπορούσε να σημειώσει και τρίτο τέρμα στο 45’, με το σουτ που επιχείρησε να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη

7’ Δυνατό σουτ του Κονέ, λίγο έξω από την περιοχή, ο Αποστολίδης θα πέσε στη δεξιά του γωνία και θα διώξει σε κόρνερ

8’ Σουτ του Μπαταγίνι μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ

9’ Ο Κρουθ γέμισε με φάουλ στην περιοχή του Ιάλυσου, Αλιατίδης και Ρεκλείτης στην προσπάθειά τους να κερδίσουν την έστειλαν στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων

11’ Ο Ιορδανίδης θα ελιχθεί μέσα στην περιοχή θα κάνει το σουτ όμως η μπάλα θα κοντράρει και θα απομακρυνθεί από τους αμυντικούς

19’ Σουτ του Κονέ μέσα από την περιοχή, θα μπλοκάρει ο Αποστολίδης

26’ Βαθιά μπαλιά του Ρεκλείτη έβγαλε τον Χειρίτραντα απέναντι από τον Αποστολίδη, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων

28’ Επικίνδυνη σέντρα του Κρουθ από τα δεξιά, ο Πριόνας θα βγάλει σε κόρνερ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από δεξί δοκάρι του Ανδρούτσου

29’ Σουτ του Πριόνα, θα πέσει και θα μπλοκάρει ο Αποστολίδης

34’ 1-0 η Νίκη. Ο Κρουθ «έσκαψε» έξυπνα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, με τον Μπαταγίνι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ανάποδο «ψαλίδι»

43’ 2-0 η Νίκη. Ο Κρουθ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μπαταγίνι, που από κοντά και διπλή προσπάθεια θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα

45’ Δοκάρι για τη Νίκη. Η μπάλα θα στρωθεί στον Μπαταγίνι που με ευθύβολο σουτ θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ανδρούτσου

46’ Λήξη ημιχρόνου

Διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ

Η Νίκη στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκε όπως έπρεπε για να εξασφαλίσει πρώτα το «τρίποντο» και εφόσον της δίνονταν η ευκαιρία να αυξήσει τον δείκτη του σκορ. Χωρίς να απειληθεί από τους φιλοξενούμενους, κράτησε εύκολα το «μηδέν» στην άμυνα και δημιούργησε τις προϋποθέσεις να πετύχει ένα τουλάχιστον, τέρμα ακόμη. Τελικά το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, με τη Νίκη να κάνει το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και να αναρριχάται ακόμη ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη

52’ Σουτ του Κρουθ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ανδρούτσου η μπάλα

57’ Σέντρα σουτ του Μπάρδη από την αριστερή γωνία της περιοχής των γηπεδούχων, η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από το δεξί «Γ» της εστίας του Αποστολίδη

58’ Ο Κρουθ θα στρώσει στον Ντομίνγκεθ, ο Ισπανός θα σουτάρει στην κίνηση με τον Ανδρούτσο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

80’ Σουτ του Κρουθ από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Ανδρούτσος

83’ Σουτ του Χειρίτραντα, μπλοκάρει εύκολα ο Αποστολίδης

84’ Σουτ του Τσιώλη θα αποκρούσει με τα πόδια ο Ανδρούτσος

89’ Ο Παγώνης από κοντά δεν θα μπορέσει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από κόρνερ του Τασιούλη από τα αριστερά

93’ Τέλος του αγώνα

Κίτρινες: Κονέ (36’), Μπαταγίνι (40’), Ντομίνγκεθ (74’), Μαστραντωνάκης (74’)

Σκόρερ: Μπαταγίνι (34’, 43’)

Οι συνθέσεις

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Σ. Κυριακίδης (71’ Βοσνδιάδης), Κάρδαρης, Μπιτσάκος, Ντομίνγκεθ, Ιορδανίδης (71’ Τσιμπούκας), Κρουθ, Μπαταγίνι (82’Τσιώλης), Ροχάνο

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Γιώργου, Μακρυδημήτρης, Παγώνης, Πριόνας, Ρεκλείτης, Μπάρδης, Μαστραντωνάκης (76’ Ντιατά), Κούντικ (46’ Τάντιτς), Χειρίτραντας (84’ Τασιούλης), Κονέ