Της στέρησαν τη ΝΙΚΗ…

Σ’ ένα ματς που μύριζε μπαρούτι εξαιτίας της προκλητικής παρουσίας των οπαδών της φιλοξενούμενης ομάδας στις κερκίδες του Σταδίου της Νεάπολης, παρά την απαγόρευση οργανωμένης μετακίνησής από το αρμόδιο Υπουργείο, Νίκη και Αιγάλεω, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Καδδά, να ανακαλύπτει πέναλτι σε διεκδίκηση της μπάλας από τον Μπαλάφα και τον Γουέρε στο 16’, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τσιλιγκίρης δύο λεπτά αργότερα. Για τη Νίκη το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Κρουθ στο 43’.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα στέρησε από τη βολιώτικη ομάδα τη δυνατότητα να αναρριχηθεί στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα καθώς καμία ομάδα από τις προπορευόμενες δεν κέρδισε σ’ αυτή την αγωνιστική ημέρα. Παρά το στραβοπάτημα η Νίκη Βόλου συνεχίζει να βρίσκεται στο κόλπο της ανόδου και δείχνει πως θα παλέψει μέχρι τέλους για την κατάκτηση του ενός εκ των δύο εισιτηρίων που οδηγούν στη Σούπερ Λιγκ 2.

Βρήκε απάντηση η Νίκη στο πέναλτι-εφεύρεση του Καδδά

Σ’ ένα πρώτο μέρος χωρίς ρυθμό και με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται δίκαια για τον καταλογισμό πέναλτι στο 16’, σε μαρκάρισμα του Μπαλάφα στον Γουέρε. Ο Τσιλιγκίρης εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών, όμως η Νίκη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 43’ ο Άλεξ Κρουθ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη

1’ Πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Μπαταγίνι θα βρεθεί σε θέση βολής απέναντι από τον Σικαλιά, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας

10’ Σουτ του Μαχαίρα, μπλοκάρει ο Αποστολίδης

14’ Ο Κρουθ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, την κεφαλιά πήρε ο Βοσκόπουλος, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

16’ Πέναλτι για το Αιγάλεω. Ο κ. Καδδάς είδε παράβαση στο μαρκάρισμα του Μπαλάφα στον Γουέρε που κινούνταν παράλληλα με τη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Κατά την προσωπική μας κρίση δεν υπάρχει πέναλτι καθώς ο παίκτης της Νίκης κερδίζει το πλεονέκτημα στην μπάλα βάζοντας το κορμί του μπροστά από τον ποδοσφαιριστή του Αιγάλεω που στη συνέχεια πέφτει πάνω του από πίσω.

18’ Ο Τσιλιγκίρης ευστόχησε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 0-1 για το Αιγάλεω

27’ Ο Ιορδανίδης ελίχθηκε στη μεγάλη περιοχή, επιχείρησε το σουτ με το αριστερό με τον Συριόπουλο να σώζει την ομάδα του διώχνοντας την μπάλα κι ενώ αυτή είχε πορεία προς την εστία

30’ Ο Τσιλιγκίρης γέμισε στην περιοχή με το φάουλ από τα δεξιά, ο Συριόπουλος έπιασε την κεφαλιά,  με την μπάλα να καταλήγει άουτ

43’ Γκολ για τη Νίκη. Ο Κυριακίδης σέντραρε από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Κρουθ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

47’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Προσπάθησε αλλά…

Η Νίκη μπήκε στο δεύτερο μέρος αποφασισμένη να πετύχει το τέρμα που θα της έδινε το τρίποντο, όμως η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι στις φάσεις που δημιούργησε μπροστά στα καρέ του Σικαλιά κι όταν κατέληξε στα δίχτυα ο βοηθός είχε αντίθετη άποψη. Συγκεκριμένα στο 92’ το σουτ του Οικονομίκου κατέληξε στο βάθος της εστίας των φιλοξενούμενων όμως κατά την κρίση του πρώτου βοηθού, ο Μπαταγίνι που βρίσκονταν σε θέση οφσάιντ επηρέαζε τη φάση.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη

52’ Ο Κρουθ εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ από τα δεξιά, στρώνοντας στον Μπαταγίνι, με τον Αργεντινό να σουτάρει στην κίνηση και την μπάλα να περνά δίπλα από δεξί δοκάρι του Σικαλιά

55’ Χαμηλή σέντρα του Κάρδαρη από τα δεξιά, σουτ του Καμπαγέρο, άουτ η μπάλα

68’ Μακρινό σουτ του Καμπαγέρο, μπλοκάρει εύκολα ο Σικαλιάς

69’ Σέντρα σουτ του Τσιλιγκίρη από θέση μέσα αριστερά, με διπλή προσπάθεια θα μπλοκάρει ο Αποστολίδης

72’ Άουτ η εκτέλεση φάουλ του Κρουθ από καλή θέση, έξω από τη μεγάλη περιοχή

92’ Στο σουτ του Οικονομίκου η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό, ξεγέλασε τον Σικαλιά που είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του. Ο βοηθός σήκωσε τη σημαία υποδεικνύοντας τον Μπαταγίνι σε θέση οφσάιντ. Δεν ακούμπησε αλλά επηρέαζε τη φάση, σύμφωνα με τον βοηθό.

94’ Τέλος του αγώνα

Κίτρινες: Μπαλάφας (60’), Μαχαίρας (71’), Τσαφταρίδης (88’)

Σκόρερ: Κρουθ (43’) – Τσιλιγκίρης (18’)

Οι συνθέσεις

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Σ. Κυριακίδης, Κάρδαρης, Μπαλάφας, Καμπαγέρο (79’ Οικονομίκος), Ιορδανίδης (62’ Τσιώλης), Κρουθ, Ροχάνο, Μπαταγίνι

Αιγάλεω: Σικαλιάς, Στάθης, Σπυρόπουλος, Συριόπουλος, Παπανικόλας, Μαχαίρας, Γουέρε (84’ Τσαφταρίδης), Σταματάκης, Φαρινόλα (42’ Μακρυγιάννης/86’ Καπός), Καλλέργης, Τσιλιγκίρης

Διαιτητής: Παναγιώτης Καδδάς (Αχαΐας)

Βοηθοί: Αθανάσιος Στεφουλής (Γρεβενών), Βασίλειος Μωυσιάδης (Γρεβενών)

4ος: Στυλιανός Λεωνίδας (Τρικάλων)

Παρατηρητής: Χρήστος Μαγιάννης (Άρτας)